Znajdź nas na

FAKTY

Teraz kwestionariusz przed szczepieniem na COVID-19 wypełnisz, nie ruszając się z domu! Podpowiadamy jak to zrobić!

Jak poinformowała nas Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, kwestionariusz przed szczepieniem na COVID-19 dostępny jest już w wersji online na Internetowym Koncie Pacjenta. Teraz wypełnisz go, nie ruszając się z domu. Kwestionariusz zawiera pytania o stan zdrowia, przebyte choroby, a także chorowanie na COVID-19 i objawy wskazujące na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.

Punkt szczepień w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Teraz pacjent może wypełnić kwestionariusz badania przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) – nie musi tego robić ręcznie przed samym szczepieniem. 

Lekarz lub inny pracownik medyczny kwalifikuje pacjentów do szczepienia na podstawie m.in. wstępnego kwestionariusza badania przesiewowego. Kwestionariusz zawiera pytania o stan zdrowia, przebyte choroby, a także chorowanie na COVID-19 i objawy wskazujące na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.

– Wcześniej pacjent miał dwie możliwości: albo wypełniał kwestionariusz na miejscu, w punkcie szczepień bezpośrednio przed zabiegiem, albo drukował dostępny na stronie internetowej kwestionariusz w domu i przychodził z wypełnionym wydrukiem. Teraz kwestionariusz można wypełnić online i wysłać go do punktu szczepień. Należy jednak pamiętać, by zrobić to nie wcześniej niż 24 godziny przed szczepieniem – wyjaśnia Beata Szczepanek,  rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Jak wypełnić kwestionariusz?

  • Należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie www.pacjent.gov.pl.
  • Następnie wejść w zakładkę „Profilaktyka”.

Wypełnić kwestionariusz, potwierdzić (wraz ze zgodą na szczepienie) i podpisać za pomocą profilu zaufanego lub innego certyfikatu (podpisem kwalifikowanym lub e-dowodem). Podpisanie jest równoznaczne z przesłaniem kwestionariusza.

Teraz punkt szczepień otrzyma dostęp do wypełnionego kwestionariusza.

– Rozwiązanie rekomendowane dla osób zdrowych, które nie mają chorób przewlekłych. Przyspiesza procedurę szczepienia, jest wygodne dla pacjentów, nie ma potrzeby uzupełniania dokumentacji w punkcie szczepień. Kwestionariusz badania przesiewowego jest podstawą do rozmowy z lekarzem bezpośrednio przed zaszczepieniem – wyjaśnia Beata Szczepanek. 

Jeżeli pacjent, wypełniając kwestionariusz, potwierdzi, że ma objawy COVID-19 lub jest ozdrowieńcem – czyli odpowie „tak” na jedno z pierwszych siedmiu pytań, to nie może zatwierdzić kwestionariusza i wysłać go online. Nie można też w ten sposób wypełnić kwestionariusza za 16-17 latka – dla osób niepełnoletnich jest inny wzór kwestionariusza dostępny na portalu www.pacjent.gov.pl w zakładce „Szczepienia 16 i 17-latków”. Internetowe Konto Pacjenta (IKP) to bezpłatna, desktopowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której pacjent może szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o zdrowiu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która go do tego upoważniła.

Korzysta z niej już ponad 8,7 mln Polaków. Dzięki IKP wiele spraw związanych ze zdrowiem: odebrać e-receptę lub e-skierowanie, sprawdzić dawkowanie przepisanego leku, wybrać lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)/ pacjenci mogą załatwić wygodnie i bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Na IKP dostępne są też e-usługi, wspierające walkę z pandemią

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this