Znajdź nas na

FAKTY

PKW: niedopuszczalne jest wprowadzanie dodatkowych rygorów sanitarnych w komisjach wyborczych!

Niedopuszczalne jest ustalanie przez obwodowe komisje wyborcze dalej idących ograniczeń sanitarnych niż wprowadzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia – oświadczył szef PKW Sylwester Marciniak. Przestrzeganie rygoru sanitarnego jest niezbędne, ale środki ostrożności nie mogą iść zbyt daleko – dodał.

Warszawa, 28.06.2020. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak (2P), zastępca przewodniczącego PKW sędzia Wojciech Sych (2L), członkowie PKW Maciej Miłosz (L) i Liwiusz Laska (P) oraz szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak (C) podczas konferencji prasowej PKW w Warszawie, 28 bm. dot. rozpoczęcia i przebiegu głosowania. (aldg) PAP/Mateusz Marek

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej zaznaczył, że o godz. 7.00 w niedzielę rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenta RP; w skali kraju otwarto ponad 25 tys. lokali wyborczych.

Zaznaczył, że wprowadzenie rygorów sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa spowodowało, że szybkość oddawania głosu jest „znacznie zmniejszona”. Marciniak zaznaczył, że PKW przypomniała członkom obwodowych komisji wyborczej, że zgodnie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie w lokalu wyborczym może w tym samym czasie przybywać nie więcej niż jedna osoba na cztery metry kwadratowe jego ogólnodostępnej powierzeni, z wyłączeniem członków komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych i międzynarodowych oraz gospodarza lokalu.

– Niedopuszczalne jest ustalanie przez obwodowe komisje wyborcze dalej idących ograniczeń, na przykład wpuszczanie do lokalu wyborczego po jednym wyborcy lub w takiej liczbie, że do niektórych stanowisk członków komisji wydających karty nie podchodzi żaden wyborca, mimo dużej kolejki oczekujących na zewnątrz – oświadczył szef PKW.

Zaznaczył, że przestrzeganie rygoru sanitarnego jest niezbędne, ale środki ostrożności nie iść zbyt daleko.

autor: Marzena Kozłowska, Aneta Oksiuta

mzk/ aop/ amac/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this