Znajdź nas na

FAKTY

Pobierają wymazy, opiekują się pacjentami leżącymi! Żołnierze WOT-u wciąż na posterunku!

Wojska Obrony Terytorialnej stale poszerzają kompetencje medyczne. W ich szeregach spotkać można nie tylko pielęgniarzy, ratowników medycznych, ale ostatnio także opiekunów nad pacjentami leżącymi. Do ich zadań należy między innymi pielęgnacja, toaleta przeciwodleżynowa i karmienie.

Źródło: 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”

W związku z rosnącą liczbą pacjentów chorych na COVID-19 w szpitalach, DPS-ach i podmiotach sprawujących opiekę nad pacjentami przewlekle chorymi, dużym wyzwaniem staje się obciążenie opieką nad pacjentem leżącym. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom,  ponad 20  żołnierzy  10. ŚBOT zakończyło szkolenie, które ma na celu wsparcie  personelu medycznego w codziennej pracy. Nabyli oni umiejętności do wykonywania zadań opiekuńczo-pielęgnacyjnych u pacjentów leżących oraz nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. 

– Pacjentów chorych na COVID-19 stale przybywa, a obciążenie personelu medycznego obowiązkami rośnie. Jeżeli ze wsparciem do placówki wchodzi żołnierz, to reszta medyków musi mieć pewność, że jest on właściwie przeszkolony i przygotowany. Naszą obecnością i pracą odciążamy personel medyczny w coraz szerszym obszarze czynności. Stale poszerzamy zakres naszych umiejętności oraz pola wsparcia służb medycznych. Służą temu kursy szkolące żołnierzy z zakresu np. pobierania wymazów czy opieki nad pacjentem leżącym – potwierdza  kpt. Marcin Kowal, oficer prasowy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

23.10.2020 Kielce Żołnierze 10 ŚBOT pomagają w pracy stacji Sanepidu.
Fot. DWOT

Przypomina, że żołnierze wojsk obrony terytorialnej już od ponad roku służą wsparciem w placówkach medycznych czy w DPS-ach. W gotowości do pobierania wymazów jest blisko 100 żołnierzy brygady, natomiast ponad 120 ukończyło kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Pozwala to na stałe poszerzanie wsparcia personelu medycznego w wielu obszarach.

Obecnie żołnierze 10. ŚBOT wspierają funkcjonowanie: 25 placówek medycznych, 4 przyszpitalnych punktów pobrań wymazów, 8 stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz szpitala tymczasowego na terenie Targów Kielce. Ponadto żołnierze uczestniczą we wspólnym z Policjantami monitoringu przestrzegania kwarantanny. Każdego dnia zaangażowanych w działania wspierające lokalną społeczność jest ponad 200 terytorialsów.

Źródło: 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this