Znajdź nas na

FAKTY

Podzielą się czasem i pomysłami na jego kreatywne wykorzystanie! W maju w gminie Ćmielów ruszy „Czaso-Dzielnia”!

Podzielą się czasem i pomysłami na jego kreatywne spędzenie. W gminie Ćmielów powstanie „Czaso-Dzielnia. Pozytywna Przestrzeń Otwarta”. Realizacją wartego ponad milion złotych projektu zajmie się współpracujące z gminą „Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Bezrobotnych” z Ostrowca Św. – Projekt jest adresowany do dzieci i młodzieży z obszarów wiejskich, a jego głównym celem jest przygotowanie najmłodszych mieszkańców gminy do lepszego startu w dorosłe życie poprzez m.in wsparcie pedagogiczne. „Czaso-Dzielnia”, to miejsce przyjazne młodym ludziom, w którym nie tylko spędzą swój wolny czas, ale i zrealizują pomysły, czy rozwiną zainteresowania i pasje – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. Realizacja projektu rozpocznie się z początkiem maja.

Gmina Ćmielów stawia na najmłodszych. W ubiegłym roku wspólnie z Domem Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie, zorganizowano wakacyjne zajęcia dla dzieci fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

„Czaso-Dzielnia. Pozytywna Przestrzeń Otwarta”,  to projekt stawiający przede wszystkim na ludzi młodych z obszarów wiejskich.   

– Od dawien dawna na terenie naszej gminy istniała potrzeba  utworzenia dwóch świetlic środowiskowych: jednej w szkole podstawowej w Ćmielowie, drugiej – w placówce w Brzóstowej. To są te miejsce,w których mogą spotykać się dzieci i młodzież i uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach. Godziny pracy świetlic środowiskowych wykraczają poza godziny pracy świetlic tradycyjnych. Dzięki temu można prowadzić różne dodatkowe zajęcia, nakierowane na potrzeby i zainteresowania młodzieży – wyjaśnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.   

Wnioskodawcą projektu jest „Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Bezrobotnych” w Ostrowcu Św., które nie po raz pierwszy współpracuje z gminą Ćmielów.

– Cieszę się, że zawsze możemy liczyć na wsparcie stowarzyszenie i bardzo sobie cenimy tę współpracę. „Czaso-Dzielnia”, to kolejny z projektów, który będziemy wspólnie realizować. Jestem przekonana, że podobnie jak pozostałe wspólne przedsięwzięcia, przypadnie do gustu naszym najmłodszym mieszkańcom – wyjaśnia burmistrz.  

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

W projekcie może wziąć udział 90 dzieci i 15 rodziców z terenów wiejskich w gminie Ćmielów oraz 7 wychowawców, dla których przewidziano wsparcie w rozwijaniu swoich kompetencji w pracy z dziećmi w zakresie integracji sensorycznej i kursach mediacji.

– Zadanie podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpocznie się już w maju. Zaczniemy od adaptacji i zagospodarowania pomieszczeń w naszych dwóch szkołach podstawowych w gminie. Zakupimy też nowy sprzęt m.in: klocki, roboty, magiczny dywan do nauki robotyki, komputery, liczne elementy wyposażenia do wspomagania, integracji sensorycznej dla dzieci, stroje sportowe i taneczne, meble, sprzęt grający, interaktywny monitor dotykowy i wiele innych – wylicza burmistrz. 

Drugi etap, to zajęcia wakacyjne zaplanowane  wstępnie na lipiec 2021 roku, które prowadzone będą 5 dni w tygodniu w godzinach 12.30-18.30.

– Mam nadzieję, że „pełną parą” ruszymy w okresie wakacyjnym. Wtedy, kiedy powinno się więcej dziać, kiedy ten czas powinien być zagospodarowany i wtedy, kiedy będzie można się już spotykać. Jest przewidzianych wiele atrakcji, jak pięć wycieczek edukacyjnych m.in.   do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, aby młodzież mogła się na własne oczy przekonać jak powstają nowinki naukowo-techniczne. Uczestnicy projektu będą mogli wziąć udział w warsztatach w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie, czy przygotować autorski reportaż społeczny oraz zaprogramować swojego robota – wylicza Joanna Suska.  

Porcelanowa Choinka 2020 rok.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że głównym celem projektu jest nie tylko materialne zorganizowanie platformy wsparcia dla młodzieży, ale także zapewnienie jej wszelkiego możliwego wsparcia pedagogicznego łącznie z poradnictwem specjalistycznym (np. prawnym, psychologicznym, coachingowym).

– Pojawią się także zajęcia, dotyczące  przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom, związanym z uzależnieniem czy szkodliwymi treściami, pojawiającymi się w internecie. Nieraz słyszymy, że dzieci szykanowane w internecie czują się społecznie wykluczone, mają myśli samobójcze. Na proponowanych przez Stowarzyszenie zajęciach na pewno pojawią się możliwości rozwiązania tych problemów – podkreśla Joanna Suska. 

Dodaje, że dzięki dwuletniemu projektowi zyskają na tym dzieci, młodzież, rodzice, a także opiekunowie. Sprzęty zakupione do szkół w ramach projektu również w nich pozostaną.  

– Jesteśmy szczęśliwi, że możemy przystąpić do realizacji tego projektu. Wszystkim nam zależy na tym samym: równych szansach kształcenia i rozwoju naszej młodzieży. To ona jest bowiem naszą przyszłością – podsumowuje burmistrz. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this