Znajdź nas na

FAKTY

Pokonają 270 kilometrów! Już w niedzielę z Ostrowca Świętokrzyskiego wyruszy pielgrzymka na Jasną Górę!

Każdy z nich swoją intencję niesie w sercu, a te bywają różne: modlitwa o uzdrowienie, żeby syn rzucił narkotyki, żeby dzieci wróciły do Polski, żeby córka urodziła zdrowe dziecko, żeby brat wstał z wózka inwalidzkiego, albo wujek wybudził się ze śpiączki. Są też podziękowania, jak te za wymarzony kierunek studiów, rodzinę, dobrą pracę, cudowne uzdrowienie. Intencji jest tak wiele, jak wiele jest ludzi. Każdy rusza w podróż trwającą dziewięć dni w upale, deszczu, gradzie i burzy, żeby zanieść ją przed jasnogórski ołtarz, wierząc, że ta, która 364 lata temu „odparła” Szwedów, nie pozostanie obojętna na prośby wiernych. Już w najbliższą niedzielę do pątników z całej Polski dołączą także ostrowczanie!

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Organizatorzy XXXVI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Sandomierskiej przewidują, że na pielgrzymi szlak wyruszy około 2 tysięcy osób. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Oblubienico Ducha Świętego, módl się za nami”.

– Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. To niezwykły czas, gdzie poprzez codzienny trud pielgrzymowania, ponoszony przez pątników, zanoszą swoje modlitwy do Pana Boga. Pielgrzymki bardzo mocno wpisały się w nasza kulturę narodową, kulturę chrześcijańską, od wieków ludzie pielgrzymowali do pobliskich sanktuariów i oczywiście główne miejsce pielgrzymowania to Jasna Góra, gdzie przed najświętszym obrazem Pani

Pielgrzymki bardzo mocno wpisały się w nasza kulturę narodową

ksiądz Tomasz Lis

Jasnogórskiej pokolenia polaków zanosiły swoje modły i otrzymywały łaski. Mimo upływu czasu pielgrzymowanie jest wciąż bardzo mocno aktualne i wpisane w serca Polaków. Gdy patrzymy na uczestników, co roku jest bardzo wielu młodych ludzi i to napawa dużą radością, że młodzi chcą przeżywać ten czas, takich rekolekcji w drodze modlitwy zamyślenia, ale również i pielgrzymka to bardzo ważny czas, gdzie można nawiązać relacje z innymi ludźmi, bo wtedy pielgrzymów łączy i wspólny trud, i wspólna dola pielgrzyma i wtedy rodzą się naprawdę wielkie przyjaźnie i jeden drugiemu staje się bratem, siostrą i to również ważny aspekt przeżywania pielgrzymowania – wyjaśnia ksiądz Tomasz Lis, rzecznik prasowy Diecezji Sandomierskiej.

Kolumna Ostrowiecka będzie składała się z dwóch grup (złotej i błękitnej). Pielgrzymowanie rozpocznie się 4 sierpnia. Grupa złota wyruszy po Mszy św. o godz. 6.30 w kolegiacie św. Michała Archanioła, zaś grupa błękitna po Mszy św. o godz. 6.30 w kościele pw. Matki Bożej Saletyńskiej. Pielgrzymi będą mieli do pokonania około 270 km. Wraz z pielgrzymami będzie wędrowało 4 kapłanów, klerycy i siostry zakonne. Grupa dotrze na Jasną Górę 12 sierpnia (poniedziałek). Kierownikiem Kolumny Ostrowieckiej jest ks. Mariusz Wasil, który z pielgrzymami z Ostrowca Świętokrzyskiego podróżuje już po raz trzeci.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zapisy trwają do soboty (3 sierpnia), dlatego też trudno teraz mówić o jakiejś konkretnej liczbie pielgrzymów, mogę jednak powiedzieć, że na dzień dzisiejszy jest ich kilkadziesiąt, podobnie zresztą jak w ubiegłym roku.

Część ludzi właśnie na pielgrzymkę wykorzystuje swój urlop wakacyjny. Powierza Bogu ten czas na osobiste wyciszenie

ksiądz Mariusz Wasil

Przypuszczamy, że w pielgrzymce weźmie udział podobna liczba osób jak w ubiegłym roku. Jeżeli ta tendencja się utrzyma wyruszymy podzieleni na dwie grupy, później już złączymy się w jedną grupę – tłumaczy ksiądz Mariusz Wasil.

Przypomina także, że taka forma modlitwy to rodzaj rekolekcji w drodze, a wielu ludzi poświęca swój urlop, aby móc wyruszyć na pątniczy szlak na Jasną Górę.

– Pielgrzymka to jest nie tylko czas na sprawdzenie siebie, ale przede wszystkim czas wyciszenia. Warto pamiętać o tym, że to są rekolekcje w drodze. Wiele osób często w ciągu roku nie ma czasu na takie tradycyjne rekolekcje, które się odbywają w kościołach z racji zbliżających się świąt, albo misji parafialnych. Część ludzi właśnie na pielgrzymkę wykorzystuje swój urlop wakacyjny. Powierza Bogu ten czas na osobiste wyciszenie. Wiele osób podkreśla także, że jest to czas, kiedy mogą odpowiedzieć na wiele pytań, na które nie mają czasu w ciągu roku – dodaje ksiądz Mariusz Wasil.

To, że pielgrzymka jest czasem na refleksję, ale także szansą na zawiązanie bezcennych znajomości przyznaje pani Maria, która od wielu lat nie wyobraża sobie sierpnia bez pielgrzymki na Jasną Górę. Zdradza także że sekretem są wygodne buty, na pewni nie nowe, bo te mogą nas uwierać, odpowiedni strój, a także pozytywne nastawienie.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– No i intencja, która nas prowadzi. Wydaje mi się, że to musi być przede wszystkim szczere. Inaczej nie ma sensu, abyśmy wyruszali w drogę. W tym roku zabieram ze sobą wiele intencji, obiecałam także sąsiadce, że pomodlę się w sprawach, które spędzają jej sen z powiek. Nigdy się nie zawiodła, Wiele rzeczy w moim życiu się wyprostowało, pewnie, wiele może się jeszcze wyprostować. Dziękuję za każdy dzień życia, za to, ze każdego roku mogę wyruszyć wraz z innymi. Polecam każdemu. Warto spędzić ten czas na wspólnej modlitwie – zachęca pani Maria.

Jako pierwsi w Diecezji Sandomierskiej, 2 sierpnia na pielgrzymi szlak wyruszyli pątnicy z Janowa Lubelskiego. Pielgrzymkę rozpoczęła Msza św. o godz. 7.00 na placu maryjnym przy sanktuarium Matki Bożej. Kolumna składała się z dwóch grup. Pielgrzymi mają do pokonania 320 km. Duchową opiekę nad pielgrzymami sprawuje 3 kapłanów. Kierownikiem Kolumny Janowskiej jest ks. Paweł Surowiec.

Jasna Góra jest sanktuarium Narodu. Trzeba przykładać ucho 
do tego świętego miejsca, aby czuć, jak bije serce Narodu 
w Sercu Matki. 

Święty Jan Paweł II

Kolumna Stalowowolska i Sandomierska wyrusza podobnie jak pielgrzymi z Ostrowca Świętokrzyskiego 4 sierpnia. Kolumna Stalowowolska będzie składała się z 6 grup (św. Florian, św. Jadwiga, św. Michał, św. Urszula, św. Wincenty i św. Barbara). Pielgrzymkę rozpocznie Msza św. 4 sierpnia o godz. 6.30 w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli. Pątnicy będą mieli do pokonania około 270 km. Wraz z pielgrzymami będzie wędrowało ponad 20 kapłanów, klerycy i siostry zakonne. Kierownikiem Kolumny Stalowowolskiej jest ks. Dominik Bucki.

Kolumna Sandomierska będzie składała się z trzech grup (sandomierskiej, staszowsko-połanieckiej i koprzywnico-klimontowskiej). Pielgrzymowanie rozpocznie Msza św. 4 sierpnia o godz. 8.30 w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Pielgrzymi będą mieli do pokonania około 240 km. Duchową opiekę na pielgrzymami będzie sprawowało 6 kapłanów. Kierownikiem Kolumny Sandomierskiej jest ks. Marcin Grzyb.

Jak przypomina ksiądz Tomasz Lis warto wesprzeć pielgrzymów codzienną modlitwą.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this