Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie podsłuchu w starostwie ostrowieckim! Niesmak pozostał!

31 lipca Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim umorzyła postępowanie w sprawie urządzenia podsłuchowego zamontowanego w ostrowieckim starostwie powiatowym. Przesłuchano około 20 świadków. Podsłuch, a i owszem był, ale sprawcy nie udało się ustalić. Niesmak jednak pozostał. Czy pluskwa była zatem tylko elementem gry politycznej? Tego się już raczej nie dowiemy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że 27 listopada 2018 roku w Prokuraturze Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim złożone zostało przez Starostę Ostrowieckiego pisemne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, polegającego na uzyskaniu nieuprawnionego dostępu do informacji dla odbiorcy nieprzeznaczonych poprzez bezprawne użycie urządzeń podsłuchowych w pomieszczeniach tamtejszego Starostwa Powiatowego.

W sprawie, wspólnie z Policją, prokurator podjął pierwsze czynności, zabezpieczono urządzenie wskazane w zawiadomieniu, jako urządzenie podsłuchowe. Zostało ono poddane specjalistycznym badaniom, zaplanowano też m.in. pierwsze przesłuchania świadków.

Dziś już wiemy, że Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim po przesłuchaniu ponad 20 osób, umorzyła postępowanie o sygn. PR 2 DS. 383.2018 prowadzone w sprawie uzyskania nieuprawnionego dostępu do informacji dla odbiorcy nieprzeznaczonych poprzez bezprawne użycie urządzenia podsłuchowego w pomieszczeniach tamtejszego Starostwa Powiatowego.

W toku śledztwa, w oparciu o opinię biegłego, ustalono, że ujawnione w gabinecie Starosty Ostrowieckiego urządzenie rzeczywiście jest prostym urządzeniem podsłuchowym, o małym zasięgu, które jest ogólnie dostępne na rynku. Biegły wskazał, iż urządzenie było sprawne, mogło zostać zainstalowane maksymalnie dobę przed jego ujawnieniem.

– Pomimo przeprowadzenia szeregu czynności, a w tym badań biologicznych i przesłuchań świadków, nie zdołano ustalić kto to urządzenie zamontował. Wobec powyższego, z uwagi na wyczerpanie możliwości dowodowych, postępowanie umorzono wobec niewykrycia sprawcy. Pomimo tego w dalszym ciągu prowadzone będą czynności zmierzające do jego wykrycia i w przypadku poczynienia ustaleń w tym zakresie śledztwo zostanie podjęte – czytamy w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Wiadomość o podsłuchu, którą opisywały lokalne media wielu mieszkańców traktuje jako element gry politycznej obozu, który przejął władzę z tymi, którzy ustąpili im miejsca. Część mieszkańców powiatu jest także zniesmaczona takim początkiem kadencji nowo rządzących.

– Patrząc na to, co się dzieje w powiecie, jak są robione czystki wśród ludzi, związanych z Prawem i Sprawiedliwością, po czasie pojawia się duży znak zapytania czy to nie były jakieś działania polityczne? Wszyscy widzimy, że jest jedna wielka nagonka na członków Prawa i Sprawiedliwości, że są różnymi metodami usuwani z pracy. Patrząc na te wszystkie działania rodzi się pytanie czy ten podsłuch to też nie były jakiegoś rodzaju działanie polityczne – pyta Zbigniew Duda, Starosta Powiatu Ostrowieckiego w latach 2014-2018.


„Afera podsłuchowa” nie była jedyną ze spraw, jakie swój finał miały w Prokuraturze. Jak udało się nam ustalić w Prokuraturze Okręgowej w Kielcach, 7 stycznia 2019 roku pod sygnaturą PR 2 Ds.11 2019 zarejestrowano materiały przekazane przez KWP w Kielcach w sprawie przekroczenia uprawnień przez Starostę Powiatu Ostrowieckiego w bliżej nieustalonym okresie pomiędzy 22 czerwca 2016, a 25 października 2018 w Ostrowcu Świętokrzyskim, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, poprzez wykorzystywanie zakupionych przez Starostwo telefonów komórkowych do celów prywatnych oraz przez osoby do tego nieuprawnione i działanie na szkodę interesu publicznego tj. o przestępstwo z art. 231 &2 kk w zw. z art. 12 kk; W dniu 26 lutego 2019 roku prokurator odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie wobec braku znamion czynu zabronionego; decyzja ta jest prawomocna.

Czy szukanie „afer” na siłę dobrze wróży aktualnie rządzącym?

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Akt oskarżenia przeciwko Jarosławowi G. trafił do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Św.!

FAKTY

13 nowych zakażeń koronawirusem w województwie świętokrzyskim!

FAKTY

Czy mieszkańcy zasobów Spółdzielni Mieszkaniowej Zakładów Porcelany Ćmielów o podwyżkach poinformowani zostali w prawidłowy sposób?

FAKTY

Kolejnych 21 komputerów w ramach projektu Zdalna Szkoła+ trafiło do gminy Kunów! [ZDJĘCIA]

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this