Znajdź nas na

FAKTY

Pomimo trudnych warunków egzamin zdali na 5!

Strzelanie, ewakuacja rannego z pola walki oraz marsz na azymut to niektóre z elementów „pętli taktycznej”. Sprawdzian kończy szkolenie podstawowe w ramach programu „Ferie z WOT”. W niedzielę (12 lutego) przysięga.

Ferie z WOT Źródło: 10 Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej

Szkolenie podstawowe, tak zwana „szesnastka” rozpoczyna służbę w WOT. Ochotnicy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 28 stycznia przez kolejne 16 dni realizują swoje pierwsze wojskowe szkolenie. W trakcie „poligonu” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS „Grot”, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie”, jakim jest sekcja lekkiej piechoty. 

Szkolenie zostało zrealizowane na obiektach poligonu w Nowej Dębie. Pogoda nie rozpieszczała ochotników. Kilkunastostopniowy mróz nie ułatwiał zadania szkolonym jak i doświadczonym instruktorom z 10 ŚBOT. Zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem, jakim jest „pętla taktyczna”.

Ferie z WOT
Źródło: 10 Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej

Ochotnicy odbyli 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach programu „Ferie z WOT”, który jest skierowany głównie do uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników oświatowych i umożliwia odbycie swojego pierwszego wojskowego szkolenia podczas przerwy międzysemestralnej. Z takiego rozwiązania skorzystało blisko 50% szkolonych żołnierzy.

Źródło: 10 Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej

Egzamin (pętla taktyczna) został przeprowadzony 9 lutego na poligonie w Nowej Dębie. Odbył się w formie całodniowego marszu terenowego, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczali się między punktami, na których czekały przygotowane zadania. Właściwą drogę odnajdywali na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzieli gdzie i kiedy mogą natrafić na zasadzkę. Zadania, którym sprostali to między innymi: ewakuacja rannego z pola walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientacja  w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyku patrolowego oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe oraz w określonym czasie założenie maski przeciwgazowej, strzelanie. Ważnym elementem pętli była także umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki.  

Źródło: 10 Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej

Finałem pierwszego szkolenia jest przysięga, która odbędzie się 12 lutego o godz. 11:00 na Kieleckiej Bukówce. W czasie uroczystości Terytorialsi wypowiedzą słowa roty przysięgi „ Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !” Na placu stanie blisko 70 ochotników.

Misją 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

Źródło: 10 Świętokrzyska Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej

Na podstawie informacji prasowej 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this