Znajdź nas na

FAKTY

Pomimo upływu lat Ostrowiec Św. wciąż w końcówce rankingów „Wspólnoty”!

227 na 267 miejsc wśród miast powiatowych zajmuje Ostrowiec Świętokrzyski w Rankingu Wydatków Inwestycyjnych Samorządów w latach 2018-2020 – Liderzy Inwestycji. Średnie wydatki inwestycyjne per capita (na osobę) 2018–2020 (w zł) wyniosły 511,16 złotych. Dla przykładu Stalowa Wola zajmuje 9 miejsce ze średnim wydatkiem inwestycyjnym per capita w wysokości 1520,07 zł, Opatów – 209 miejsce (542,59 zł), Starachowice – 135 miejsce (754,82 zł).

Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim. 27 lipca 2021 r. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak wynika z Rankingu Wydatków Inwestycyjnych Samorządów w latach 2018-2020. Liderzy Inwestycji, opublikowanego 8 października przez Pismo Samorządu Terytorialnego  „Wspólnota” Ostrowiec Świętokrzyski zajmuje 227 miejsce (na 267 możliwych), jeśli chodzi o średnie wydatki inwestycyjne per capita (na osobę) w latach 2018–2020 (w zł), które  wyniosły 511,16 złotych. Miasto zanotowało spadek o pięć pozycji w stosunku do lat 2017-2019. W rankingu Ostrowiec Świętokrzyski wyprzedzają Starachowice –  135 miejsce (średnie wydatki inwestycyjne 754,82 zł per capita), Opatów ( 209 miejsce  ze średnimi wydatkami inwestycyjnymi per capita w wysokości 542,59 zł), czy Stalowa Wola, która zajmuje wysokie 9 miejsce ze średnim wydatkiem inwestycyjnym per capita  w wysokości 1520,07 zł.

– Metoda rankingu jest niemal identyczna jak w ubiegłych latach. Pod uwagę bierzemy całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w  tym przypadku 2018–2020). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w  mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu. Uzasadnieniem uwzględnienia wydatków majątkowych (a nie tylko inwestycyjnych) jest fakt, że np. wydatki na dokapitalizowanie spółek są de facto bardzo często przeznaczane na wsparcie projektów inwestycyjnych. Zresztą wydatki majątkowe, niebędące równocześnie inwestycyjnymi, to niewielka część uwzględnianych wydatków (około 2–3 proc.). Poza wydatkami zapisanymi w budżecie staramy się uwzględniać wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne. W tym celu od kilkunastu lat rozsyłamy ankiety do miast na prawach powiatu. Wiemy skądinąd, że skala działalności inwestycyjnej spółek komunalnych w mniejszych miastach jest znacznie mniejsza niż w miastach na prawach powiatu, więc skala błędu wynikającego z oparcia się tylko na danych budżetowych jest tam mniejsza. Niestety oznacza to, że wyniki rankingu nie w pełni oddają sytuację w średnich i małych miastach, w których spółki stanowią istotny element realizacji strategii inwestycyjnych. No cóż, nie gromadzimy w Polsce oficjalnych danych, które pozwoliłyby na uzyskanie takiego pełnego, niezniekształconego obrazu. Należy podkreślić, że dane te opierają się na zaufaniu w prawdziwość i dokładność przekazywanych nam informacji. W tym roku na naszą ankietę odpowiedziały wszystkie miasta na prawach powiatu oprócz Świętochłowic, choć sporadycznie zdarzały się takie, które wskazywały, że spółki nie finansowały ostatnio samodzielnych inwestycji – czytamy na stronie wspólnota.org o metodologii przyjętej przy tworzeniu rankingu.

Fragment Rankingu Wydatków Inwestycyjnych Samorządów w latach 2018-2020. Liderzy Inwestycji
Źródło: wspólnota.org

Jak informowaliśmy w sierpniu bieżącego roku, Według Rankingu „Dochód Jednostek Samorządu Terytorialnego – Najbogatsze samorządy w 2020 roku” Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota, Ostrowiec Św. zajął z kolei 262 miejsce z 267 możliwych z dochodami 2799,29 zł per capita w 2020 roku. Ostrowiec Św.  „wyprzedziły” Skarżysko-Kamienna (256 miejsce), Starachowice (241 miejsce), Staszów (237 miejsce), a także Włoszczowa (139 miejsce), Sandomierz (49 miejsce), czy Stalowa Wola (woj. podkarpackie 38 miejsce).

O wynikach rankingu informowaliśmy tutaj:

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this