Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ponad 10 milionów dla świętokrzyskich szpitali! Zyska także placówka w Ostrowcu Św.!

Od 1 lipca szpitale znajdujące się w sieci PSZ – systemu podstawowego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, otrzymają dodatkowe środki finansowe. W skali kraju są to 302 miliony złotych. Z tej puli do placówek województwa świętokrzyskiego trafi ponad 10 milionów złotych. Zyska także ostrowiecki szpital!

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym, że na potrzebę wzrostu wyceny świadczeń w leczeniu szpitalnym wskazywali dyrektorzy placówek medycznych przypomina Beata Szczepanek, rzecznik prasowy Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na ich oczekiwania odpowiedziało zarówno Ministerstwo Zdrowia, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia: dzięki decyzjom obydwu instytucji o 3% zwiększy się wycena świadczeń w ramach leczenia szpitalnego PSZ. Prezes Funduszu podpisał dwa zarządzenia, które gwarantują wzrost wyceny świadczeń objętych ryczałtem, m.in. w internie, kardiologii i ortopedii już od 1 lipca 2020 r.

– To kolejny, po pakiecie stabilności finansowej dla sektora ochrony zdrowia w czasie COVID-19, element wsparcia finansowego szpitali. Teraz zwiększamy środki na świadczenia objęte ryczałtem w tzw. szpitalach sieciowych – podkreśla Adam Niedzielski, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak podkreśla Beata Szczepanek z pierwszych symulacji wynika, że w świętokrzyskim największe środki trafią do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze. Obecnie trwa obliczanie nowego ryczałtu dla poszczególnych placówek i dopiero po zakończeniu tego procesu znane będą konkretne kwoty, które trafią do wszystkich  szpitali PSZ.  

Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego OW NFZ podkreśla, ze to już kolejna transza środków finansowych, które w tym roku trafiły do świętokrzyskich szpitali.

–  Od początku roku finansowanie placówek medycznych będących w sieci szpitali w województwie świętokrzyskim zwiększyło się (nie licząc lipcowych środków) o prawie 70 milionów złotych: wartość kontraktu szpitali PSZ na dzień 1 stycznia 2020 roku wynosiła 1 miliard 491 milionów744 tysiące złotych, obecnie jest to 1 miliard 561 milionów 52 tysiące złotych. Jest to wzrost o 4,65%. Dodatkowe środki były przeznaczane między innymi na wzrost ryczałtu w marcu 2020 roku (36,2 mln zł.), finansowanie wydzielonych z ryczałtu świadczeń ambulatoryjnych w zakresach: endokrynologia, kardiologia, neurologia, ortopedia i traumatologia narządu ruchu, endokrynologia dla dzieci, kardiologia dziecięca, neurologia dziecięca, ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci (17,1 mln. zł.)- wyjaśnia Małgorzata Kiebzak.

Dodatkowe środki finansowe otrzyma także ostrowiecki szpital,  ich wielkość poznamy w przyszłym tygodniu.

– Są  to dość duże pieniądze, bo ostrowiecki szpital ma duży ryczałt,  jest to duża placówka, także on w porównaniu z innymi placówkami powinien  tych środków otrzymać sporo  – wyjaśnia Beata Szczepanek.

Z  tytułu świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem i zwalczaniem epidemii COVID-19 Świętokrzyski OW NFZ już przekazał placówkom 26,7 mln. złotych. W 2020 roku do świętokrzyskich podmiotów medycznych trafiło też 163,5 miliona złotych przekazanych przez NFZ na  wzrost wynagrodzeń dla lekarzy, pielęgniarek, położnych i ratowników.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Czy w ćmielowskiej spółdzielni mieszkaniowej panuje „zmowa milczenia”?

FAKTY

Rządowe promesy trafiły do samorządów lokalnych! Prezydent Ostrowca Św. pominięty przy rozdaniu grantów!

FAKTY

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził rezerwat Krzemionki! Mówił m.in. o Funduszu Inwestycji Samorządowych!

FAKTY

To był akt barbarzyństwa! Miliony pszczół pozbawiono domów!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this