Początki Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych sięgają 1989 roku. W Kielcach utworzono wówczas Wojskowe Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Jego dowódca, gen. dyw. Fryderyk Czekaj tak wspomina trudne początki.
– Jeden blok był zarazem hotelem, salą wykładową i częścią administracyjną. Dość szybko udało nam się jednak pozyskać kadrę, głównie żołnierzy z Kielc – wyjaśnia gen. dyw. Fryderyk Czekaj.
Centrum powstało dla potrzeb UNDOF-u, czyli misji, realizowanej na Wzgórzach Golan.
– Kielce zostały wybrane ze względu na piękne koszary, a także położenie. Kierowców szkoliliśmy na serpentynach Gór Świętokrzyskich, które przypominały tereny na misjach – mówi płk Andrzej Kobielski, były komendant Wojskowego Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. – Polscy żołnierze zdobyli w misjach pokojowych ogromny szacunek, a jednocześnie byli bardzo efektywni. Inne kraje tego nie posiadały – zaznacza.
Od 1999 roku w kieleckiej jednostce przeszkolono do misji zagranicznych ponad 60 tysięcy żołnierzy. W pierwszych latach funkcjonowania Centrum przygotowywano ich głównie pod względem bojowym i specjalistycznym. Od 2011 roku szkolenia przeprowadzane są pod kątem poznawania międzynarodowego prawa humanitarnego, konfliktów zbrojnych, świadomości kulturowej oraz sytuacji cywilno-wojskowej.
– Życzyłbym sobie żebyśmy byli jednostką nie tylko krajową, ale również międzynarodową. Obecnie żołnierze pełnią służbę w ramach polskiego kontyngentu wojskowego w krajach Basenu Morza Śródziemnego, a kolejni przygotowują się do wyjazdu do Afganistanu i Libanu – zaznaczył płk Paweł Chabielski.
W uroczystym jubileuszu jednostki uczestniczyli Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, przedstawiciele polskiego parlamentu, poseł Krzysztof Lipiec oraz senatorowie: Jarosław Rusiecki i Krzysztof Słoń, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś, generałowie, dowódcy i żołnierze Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
Z okazji 30-lecia zostały wręczono medale i odznaczenia Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny oraz za wieloletnią pracę. Przyznano także pamiątkowe statuetki i medale, które otrzymali m. in. poseł Krzysztof Lipiec oraz przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.
– Składam pokłon przed polskim wojskiem, które dba o pokój na całym świecie – zaznaczył poseł Krzysztof Lipiec. A Andrzej Pruś dodał:
– Cieszymy się, że na terenie województwa świętokrzyskiego jest takie miejsce. Żołnierze przyjeżdżają do Kielc na szkolenie, a następnie promują sławę oręża polskiego na cały świat.
Spotkanie zakończył występ zespołu reprezentacyjnego Wojska Polskiego – Orkiestry Wojskowej z Radomia oraz defilada.