Działające przy Pracowni Biologii Molekularnej kieleckiego szpitala wojewódzkiego laboratorium działa od połowy kwietnia. Dziennie, pod kątem koronawirusa badanych jest tam około 50 próbek. Jak podkreśla Bartosz Stemplewski, dyrektor WSZ w Kielcach, najwyższa jakość i wiarygodność badań prowadzonych przez laboratorium została zweryfikowana przez Państwowy Zakład Higieny.
Powstałe w dotychczasowych pomieszczeniach pracowni laboratorium będzie mogło przystosować swoją bazę lokalową i sprzętową do najwyższych standardów, dzięki zwiększeniu wartości projektu „Rozbudowa i doposażenie na potrzeby Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach” o kwotę unijnego dofinansowania w wysokości 1 mln 287 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na adaptacje pomieszczeń oraz zakup wyposażenia.
– Naszym celem jest osiągnięcie wydajności laboratorium do 6 tys. testów miesięcznie, czyli czterokrotne zwiększenie liczny obecnie wykonywanych badań – dodaje dyrektor Bartosz Stemplewski.
Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, dodaje, że zwiększanie liczby wykonywanych w naszym regionie testów na obecność koronawirusa ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa epidemicznego.
– Szybka, oparta na najwyższych standardach diagnostyka, powinna w znacznym stopniu ograniczyć szerzenie się wirusa, ponieważ takie działania prowadzą do izolacji osób chorych i przerwania łańcucha zakażeń – dodaje marszałek Andrzej Bętkowski.
W ramach projektu realizowanego przez lecznicę wojewódzką, za kwotę 637 tys. zł zostanie zakupiona lampa rentgenowska do tomografu komputerowego, wykorzystywanego w diagnostyce i monitorowaniu COVID -19 przez partnera projektu – Świętokrzyskie Centrum Onkologii.