Znajdź nas na

FAKTY

Ponad milion złotych unijnego wsparcia na walkę z koronawirusem! Obradował Zarząd Województwa Świętokrzyskiego!

Ponad milion zł unijnego wsparcia przeznaczonych zostanie na adaptację pomieszczeń i doposażenie laboratorium, wykonującego testy na COVID-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach – taką decyzję podjął obradujący w środę, 6 maja Zarząd Województwa. – Naszym celem jest osiągnięcie wydajności laboratorium do 6 tys. testów miesięcznie, czyli czterokrotne zwiększenie liczny obecnie wykonywanych badań – wyjaśnia Bartosz Stemplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Działające przy Pracowni Biologii Molekularnej kieleckiego szpitala wojewódzkiego laboratorium działa od połowy kwietnia. Dziennie, pod kątem koronawirusa badanych jest tam około 50 próbek. Jak podkreśla Bartosz Stemplewski, dyrektor WSZ w Kielcach, najwyższa jakość i wiarygodność badań prowadzonych przez laboratorium została zweryfikowana przez Państwowy Zakład Higieny.

Powstałe w dotychczasowych pomieszczeniach pracowni laboratorium będzie mogło przystosować swoją bazę lokalową i sprzętową do najwyższych standardów, dzięki zwiększeniu wartości projektu „Rozbudowa i doposażenie na potrzeby Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach” o kwotę unijnego dofinansowania w wysokości 1 mln 287 tys. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na adaptacje pomieszczeń oraz zakup wyposażenia.

– Naszym celem jest osiągnięcie wydajności laboratorium do 6 tys. testów miesięcznie, czyli czterokrotne zwiększenie liczny obecnie wykonywanych badań – dodaje dyrektor Bartosz Stemplewski.

Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, dodaje, że zwiększanie liczby wykonywanych w naszym regionie testów na obecność koronawirusa ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa epidemicznego.

– Szybka, oparta na najwyższych standardach diagnostyka, powinna w znacznym stopniu ograniczyć szerzenie się wirusa, ponieważ takie działania prowadzą do izolacji osób chorych i przerwania łańcucha zakażeń – dodaje marszałek Andrzej Bętkowski.

W ramach projektu realizowanego przez lecznicę wojewódzką, za kwotę 637 tys. zł zostanie zakupiona lampa rentgenowska do tomografu komputerowego, wykorzystywanego w diagnostyce i monitorowaniu COVID -19 przez partnera projektu – Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this