Znajdź nas na

FAKTY

Powiat ma 9 mln zł oszczędności. Czy pieniądze posłużą na spłatę długu szpitala?

9 mln złotych – tyle wolnych środków ma na swoim koncie budżet powiatu ostrowieckiego. Są to pieniądze zabezpieczone jeszcze przez poprzedni Zarząd Powiatu. Budżet i wieloletnią prognozę finansową z ubiegłego roku pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach . Czy wprowadzenie zmian do budżetu i wieloletniej prognozy finansowej przez nowy Zarząd Powiatu sprawi, że nie uda się spłacić zobowiązań, a koniecznym stanie się wprowadzenie programu naprawczego?

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach wydała pozytywną opinie w sprawie projektu budżetu powiatu ostrowieckiego i miało to miejsce 17 grudnia 2018 roku. Zawarte jest to w Uchwale Nr 181/2018 z 25 października 2018 roku w sprawie opinii na temat projektu budżetu na 2019 rok, jak także w uchwale nr 182/2018 w sprawie opinii o wieloletniej prognozie finansowej powiatu ostrowieckiego na lata 2019-2033 – mówił podczas wczorajszej sesji powiatu, Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu ostrowieckiego.

17 stycznia 2019 roku radni tej kadencji, po naniesieniu zmian przez obecny Zarząd Powiatu otrzymali nowy projekt „Uchwały w sprawie uchwalenia budżetu powiatu ostrowieckiego na 2019 r.” oraz projekt „Uchwały w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej powiatu ostrowieckiego na lata 2019-2033”.

Przedstawiciele poszczególnych komisji powiatu: Dariusz Czupryński, przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury, Danuta Barańska przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej, Zdrowotnej i Bezpieczeństwa Publicznego, Robert Rogala, przewodniczący Komisji Rozwoju Powiatu Infrastruktury i Środowiska zaopiniowali pozytywnie zaproponowany projekt uchwały.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie wszyscy z obecnych podczas sesji radnych mieli pozytywne zdanie o zmianach budżetowych naniesionych przez aktualny Zarząd Powiatu. W imieniu radnych Prawa i Sprawiedliwości swoje wątpliwości wyraził Zbigniew Duda, były starosta powiatu ostrowieckiego, aktualny radny powiatowy z PiS.

– Dyskutujemy dzisiaj i będziemy zatwierdzać budżet dla powiatu na rok 2019. Był to budżet tworzony przez poprzedni Zarząd, przez inną władzę w powiecie. Budżet, który skonstruowaliśmy na rok 2019 był budżetem zrównoważonym. Równoważył dochody, równoważył wydatki, żeby było to jak najlepsze dla powiatu – tłumaczył radny.

Jak podkreślił budżet stworzony przez poprzedni Zarząd spełniał wszystkie wymogi Regionalnej Izby Obrachunkowej i uzyskał jej pozytywną opinię.

– Zmiany i kombinacje, które państwo wprowadziliście w tym budżecie, mają tak naprawdę jeden cel. Tym celem jest w przyszłości wprowadzenie programu naprawczego. Program naprawczy często wiąże się ze zwolnieniami ludzi, ze zmniejszaniem wynagrodzeń. My, jako radni Prawa i Sprawiedliwości nie możemy poprzeć takich działań, które zmierzają do wprowadzenia tego programu naprawczego, a ten budżet po tych zmianach, które państwo wprowadziliście taki jest – podsumował Zbigniew Duda. – Rozmawiamy o budżecie, rozmawiamy, o tym, ze budżet powinien zaspokoić oczekiwania szpitala na spłatę tej straty. Poprzedni zarząd zostawił na koncie 11 mln żywej gotówki. Tak naprawdę, to co dzisiaj usłyszeliśmy, że tej straty jest 14 mln to brakuje tylko trzy, przy odpowiednim gospodarowaniu, przy odpowiednim podejściu do budżetu, który my stworzyliśmy, spokojnie tę stratę można było spłacić. Te pieniądze są na koncie starostwa powiatowego – sugerował radny.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Odmienne zdanie mieli radni, reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców Jarosława Górczyńskiego, którzy poparli projekt budżetu na 2019 r. , a także projekt wieloletniej prognozy finansowej. W ich imieniu wypowiedziała się Agnieszka Rogalińska.

– Dzisiaj będziemy podejmować uchwałę w sprawie budżetu powiatu ostrowieckiego na rok 2019. Przedstawiony przez Zarząd Powiatu Ostrowieckiego budżet wraz z projektem wieloletniej prognozy finansowej został w dużej mierze przejęty po poprzednim zarządzie, kierowanym przez starostę Zbigniewa Dudę. Jako klub radnych KWW Jarosława Górczyńskiego nie raz wskazywaliśmy, że nie zgadzamy się z polityką zarządzania w minionej kadencji, a właściwie jej odpowiednim brakiem. Żniwo zbieramy teraz – tłumaczyła Agnieszka Rogalińska.

Radna dodała, że w ocenie radnych z KWW Jarosława Górczyńskiego i biorąc pod uwagę projekt budżetu na 2019 rok można stwierdzić, że będzie to rok trudny, pomimo że przedstawiony dokument potwierdza zabezpieczenie zadań powiatu. Przyznała, że dochody są stabilne, można oczekiwać wykonania planu w 100 procentach, całość pracy finansowej jednak dostosowano do możliwości.

– Kiepskie zarządzanie w poprzedniej kadencji doprowadziło do stanu w jakim obecnie znalazł się powiat. Przez minione cztery lata rozpasana polityka promocyjna, tzw. rolowanie kredytów, brak odpowiedniego nadzoru nad szpitalem, to tylko nieliczne z wielu wątpliwych kwestii, zmusiła w konsekwencji do podjęcia działań naprawczych, a te działania, to nie ma co ukrywać: zaciskanie pasa i cięcie kosztów – stwierdziła radna powiatowa z KWW Jarosława Górczyńskiego.

Agnieszka Rogalińska uważa, że d o takiej sytuacji nie musiało dojść. Wystarczyło zmniejszyć koszty zatrudniania w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św., Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, czy Powiatowym Urzędzie Pracy. Środki na promocję powiatu przerzucone zostają na remonty w szkołach.

– Ubolewamy, że pieniądze na remonty i inwestycje są tak małe, ale to wynik sytuacji finansowej w jakiej znalazł się powiat, a przede wszystkim strata szpitala za 2018 rok, która znacząco wpłynie na budżet w 2020 roku – tłumaczyła Agnieszka Rogalińska.

Wątpliwości co do środków, jakimi aktualnie dysponuje budżet powiatu miał Piotr Maj, radny powiatowy z KWW Jarosława Górczyńskiego.

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Wydaje mi się, że to jest wprowadzanie opinii publicznej w błąd, bo wygląda na to, że tak dobrze było gospodarowanie, że mamy teraz 11 mln, na które nie mamy pomysłu. Czy te 11 milionów jest do wykorzystania? Zabrzmiało to tak, jakby była to nadwyżka budżetowa, która jest do dyspozycji powiatu – pytał Magdalenę Zieleń, skarbika powiatu radny Piotr Maj.

– Faktycznie w momencie opuszczania starego Zarządu starostwa na koncie było ok. 11 mln środków finansowych, natomiast jeśli chodzi o zliczenie całego roku, troszeczkę jest na to za wcześnie, bo nadal operacje księgowe trwają, ale narastające oszczędności z całej kadencji to powinno być około 9 mln – podsumowała Magdalena Zieleń.

Radny Mariusz Pasternak pytał, czy gdyby nie był wprowadzony program naprawczy, to czy środki zgromadzone na koncie starostwa, byłyby do dyspozycji powiatu.

– One są do dyspozycji zarządu powiatu bez względu na to czy program naprawczy byłby wprowadzony czy też nie – potwierdziła skarbnik.

Oznacza to mniej więcej tyle, że po zamknięciu roku i po odliczeniu zobowiązań na koncie powiatu ostrowieckiego znajdzie się 9 mln wolnych środków do zagospodarowania na dowolny cel. Ile z tego trafi na pokrycie straty i zadłużenia ostrowieckiego szpitala?

Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Nie ulegajmy temu złudzeniu, bo jest to działanie o charakterze czysto złudzeniowym. Budżet powiatu jest budżetem mówiąc obiegowo „na lejcach”. Zwróćmy uwagę na kwestie, które ten budżet ma rozwiązać i na możliwości finansowe faktycznie stojące. Nawet przy tej płynności, która w tej chwil jest podawana, to nie oznacza tego, że to dowolną ręką i bardzo lekką, można przyznawać. Chodzi o skrępowanie tego budżetu i takie racjonalne wydanie środków przed problemami, które przed nami stoją . Nie odpowiemy dzisiaj czy te środki zostaną przeznaczone na naprawianie sytuacji w szpitalu – stwierdził Andrzej Jabłoński, wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego. Dodał także, że zarówno jego, jak i Marzenę Dębniak, starostę Powiatu Ostrowieckiego, czy Zarząd, nic nie powstrzyma przed wprowadzeniem programu naprawczego. Podkreślił, że powiat zmaga się z problemami inwestycyjnymi, problemami w szkolnictwie, w infrastrukturze drogowej, a przede wszystkim – szpitalu.

Za budżetem zagłosowali radni z KWW Jarosława Górczyńskiego, a także radny niezrzeszony startujący z list Stowarzyszenia Samorządność i Przedsiębiorczość – Robert Minkina. Przeciwko uchwale zagłosowali radni z komitetu Prawa i Sprawiedliwość.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this