Znajdź nas na

KULTURA

Powrót posłów na fasadę dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Zakończenie wielkiego projektu już blisko!

Montaż rzeźb postaci posłów moskiewskich i szwedzkich, którzy po półtora wieku powrócili na główną fasadę Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, był okazją do podsumowania dobiegającego końca dużego projektu pn. „Pałac w Muzeum, Muzeum w Pałacu”, realizowanego przez Muzeum Narodowe w Kielcach. W briefingu prasowym przed siedzibą Muzeum uczestniczyli marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski i poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Figury posłów, z którymi rokowania pokojowe prowadził biskup krakowski i kanclerz wielki koronny Jakub Zadzik, fundator Pałacu, zostały zniszczone po powstaniu styczniowym. Ich przywrócenie jest jednym z elementów realizowanego od 2017 roku projektu, w ramach którego wykonano kosztowne prace budowlane i remontowe, a wiele cennych eksponatów i elementów Pałacu poddano gruntownej konserwacji.

– Przywrócenie figur posłów to symboliczny moment, wieńczący realizację projektu – podkreślał Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, współprowadzonego przez samorząd województwa świętokrzyskiego wraz z Ministerstwem Kultury. – Powoli zmierzamy do końca. Na koniec listopada planujemy uroczyste otwarcie Pałacu po długim remoncie, który ogromnie podniósł atrakcyjność obiektu dla naszych odbiorców – dodał Robert Kotowski.

– Kultura i dbałość o nią są podstawą naszej tożsamości narodowej, a jej przekazywanie kolejnym pokoleniom stanowi o tej tożsamości. Cieszę się, że władze naszego kraju dbają o zachowanie tego cennego dziedzictwa. To ogromna satysfakcja, że w swoich zasobach mamy w województwie świętokrzyskim tak wspaniałe obiekty. Myślę, że po zakończeniu pandemii ten odnowiony Pałac będzie się wypełniał rzeszami zwiedzających – mówił  marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Marszałek podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do przywrócenia świetności cennym zabytkom w naszym regionie oraz prowadzili skuteczne starania o pozyskiwanie środków.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– To wielka radość i duma, że Muzeum Narodowe w Kielcach obecnie dorównuje, a nawet przewyższa swoimi standardami inne Muzea Narodowe w kraju, które mają już od dawna ugruntowaną pozycję na mapie dziedzictwa kulturowego naszej ojczyzny – mówił poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, przypominając, że Pałac Biskupów  to jeden z najcenniejszych skarbów ziemi świętokrzyskiej, od niedawna wpisany na prestiżową listę Pomników Historii ze względu na szczególna rangę dla kultury narodowej.

Projekt pn. „Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość projektu przekracza 21 mln zł.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Karuzela wenecka, spotkanie z Mikołajem – to będzie magiczny weekend w gminie Ćmielów!

FAKTY

Uwaga! Zaginął ostrowczanin: Adrian Polak!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this