Znajdź nas na

FAKTY

Powstaje kolejny odcinek kanalizacji w Piaskach Brzóstowskich!

Na terenie gminy Ćmielów systematycznie rozbudowywana jest sieć kanalizacyjna. W ubiegły tygodniu rozpoczęła się budowa kolejnego odcinka w Piaskach Brzóstowskich. O tę inwestycję wielokrotnie zabiegała Ewelina Cieślikowska, radna Rady Miejskiej w Ćmielowie. – To działanie z jednej strony ułatwiające życie mieszkańcom, z drugiej mają wymiar ekologiczny. Ta inwestycja była nie lada wyzwaniem zarówno pod względem technicznym, jak i dokumentacyjnym. Dla chcącego nie ma jednak nic trudnego – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Ruszyła budowa kolejnego, tym razem 183-metrowego  odcinka kanalizacji w Piaskach  Brzóstowskich. Koszt inwestycji to 286 112,01 zł.

– Spełniłam oczekiwania tych mieszkańców, którzy od dobrych kilku lat chcieli kanalizacji, składając deklarację podłączenia swoich gospodarstw do sieci. Było to nie lada wyzwanie, aby akurat w tym terenie powstała kanalizacja. Konieczne były badania hydrologiczne, odwierty sprawdzające na jakiej głębokości znajduje się woda. Jest to bowiem teren czysto podmokły. Stwierdzono, że inwestycja jest możliwa, ale pod pewnymi uwarunkowaniami technicznymi. Realizacja tego 183-metrowego odcinka  to dość duże zadanie i wyzwanie, także kosztorysowo – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Dodaje, że na ten cel pozyskała środki z subwencji na wodociągi i kanalizację. 

– Nie sztuką jest wybudować, ale spowodować, żeby mieszkańcy chcieli przyłączyć swoje gospodarstwa do sieci. Ważne, aby przekonać ich, że ta ekologia ma znaczenie i każdy z nas może coś w tym zakresie zrobić. Tym bardziej, że znowelizowane zostały przepisy dotyczące prawa wodnego, które wejdą w życie w styczniu przyszłego roku. Zmiany będą dotyczyły m.in. szczelności szamb. Jeśli ktoś ma szambo, każdy metr sześcienny ścieków będzie musiał być ewidencjonowany w gminie. Gminy otrzymają narzędzia, aby kontrolować, czy mieszkańcy opróżniają szamba zgodnie z przepisami i czy mają podpisane umowy z firmami asenizacyjnymi. Nie możemy zapomnieć również o przypadku rzeki Odry. Trzeba takim sytuacjom zapobiegać – wyjaśnia burmistrz Ćmielowa. 

fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Przypomina, że to już kolejne zadanie kanalizacyjne na terenie gminy nakierowane na ekologię, które zdecydowanie przyczyni się ograniczenia procesu przedostawania się niebezpiecznych substancji do wody i gleby, które zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców.

Kolejne odcinki są w fazie projektowania. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this