Znajdź nas na

FAKTY

Poziom witaminy D i profil lipidowy – mieszkańcy gminy Kunów skorzystali z bezpłatnych badań!

Mieszkańcy gminy Kunów mogli dziś (czwartek, 5 października) skorzystać z bezpłatnych badań sprawdzających poziom witaminy D3 i cholesterolu. Wszystko dzięki współpracy pomiędzy Magdaleną Zieleń, radną Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, która wyszła z takim pomysłem, Regionalnemu Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, które umożliwiło przeprowadzenie badań, a także samorządowi Kunowa, który udostępnił pomieszczenie do przeprowadzenia badań. – Warto się badać, warto wiedzieć na co chorujemy, żeby odpowiednio szybko podjąć leczenie – mówi Wiesława Jagiełło, mieszkanka Kunowa.

Badanie witaminy D w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– To ważne, abyśmy wyszli z własnych murów i ruszyli w teren. Dzięki współpracy z panem burmistrzem Lechem Łodejem i inicjatywie pani Magdaleny Zieleń, radnej Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego znaleźliśmy się dziś w Kunowie z ofertą badań profilaktycznych, związanych z wykryciem poziomu witaminy D. A jak ważna jest ta witamina nikomu tłumaczyć nie trzeba. Wystarczy wspomnieć, że jest niezbędna przy zwalczaniu wszelkich infekcji grypopodobnych, jak również innych chorób przewlekłych. Polecamy się życzliwej pamięci pani radnej i pana burmistrza – mówił Krzysztof Ołownia, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu. Dodaje, iż ma nadzieję, że nie jest to ostatnia wspólna akcja podjęta wspólnie z samorządem Kunowa. Do współpracy zachęca również pozostałe gminy.  

Oprócz poziomu witaminy D mieszkańcy gminy Kunów mogli również zbadać poziom cholesterolu w organizmie (profil lipidowy). Badania przeprowadzane były dotychczas w Podzamczu Chęcińskim. Wykonywane są codziennie bezpłatnie, dedykowane wszystkim mieszkańcom województwa świętokrzyskiego. Finansowane są z budżetu województwa świętokrzyskiego. 

Od lewej: Krzysztof Ołowania, dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie oraz Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O tym jak ważna jest profilaktyka zdrowotna mówiła Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

– Myślę, że ta świadomość jest coraz większa wśród mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Nawet w nowej perspektywie unijnej znaczna część środków będzie przeznaczona na profilaktykę zdrowotną. Zatem badajmy się, badajmy się i jeszcze raz badajmy się – apeluje Magdalena Zieleń i dodaje, że Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu, powinno świadczyć usługi i nieść pomoc na terenie całego województwa, a nie tylko tam, gdzie ma swoją siedzibę.

– Cieszę się, że pan burmistrz Lech Łodej podjął współpracę, chce pomóc mieszkańcom zarządzanej przez siebie gminy. Tym bardziej, że nie wszyscy samorządowcy wyrazili taką chęć. Współpracy nie podjęła np.  gmina Bodzechów – dodaje Magdalena Zieleń.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie podkreśla, że warto dbać o zdrowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Kiedyś takie badanie wykonałem i okazało się, że witamina D jest w normie, ale w tych niskim poziomie. Wspomagam się suplementując witaminy D i K. Wiem jak ważna to witamina, którą określiłbym nawet witaminą życia. Organizacja badań profilaktycznych jest u nas pewną normą. Kilka razy organizowaliśmy je we współpracy z księdzem Pawłem Aniołem w każdym z naszych sołectw. Punktem zbiórki były obiekty gminne, w tym remizy.  Po badaniu w pewnym z sołectw,  jeden z mieszkańców musiał udać się do lekarza. Być może uratowało mu to życie. Tym bardziej chętnie włączamy się w takie akcje profilaktyczne – wyjaśnia Lech Łodej.

Wiesława Jagiełło z Kunowa podkreśla, że warto się badać bez względu na to w jakim jesteśmy wieku. 

–  W moim przypadku zawsze był problem przy pobieraniu krwi, ale muszę pochwalić panie, które dziś się tym zajmowały. Zrobiły to sprawnie, szybko i niemal bezboleśnie. Warto się badać, warto wiedzieć na co chorujemy, żeby odpowiednio szybko podjąć leczenie. Mam problem z tarczycą, okazało się, że mam za dużo witaminy D. Muszę uważać na to, co spożywam. W zimie nie muszę jej suplementować – tłumaczy Wiesława Jagiełło.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Barbara Domagała, mieszkanka Chocimowa przyznaje, że gdy tylko dowiedziała się o bezpłatnej możliwości skorzystania z badań organizowanych przez Regionalne Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu, zachęciła swoje koleżanki z Klubu Kobiet Kreatywnych.

– Nie często wykonuje się takie badania jak poziom witaminy D, czy profil lipidowy. Bardzo dziękuję, że możemy tu przyjść i zbadać się. Ankiety są dość obszerne, ale panie z RCNT pomagają nam je wypełniać. Namawiam każdego do tego, aby zadbał o swoje zdrowie – podsumowuje Barbara Domagała. 

Mieszkańcy gminy Kunów badania będą mogli wykonać również w przyszły czwartek. O ich dokładnym terminie będziemy informować na bieżąco. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this