Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Preferencyjne pożyczki dla firm ze środków RPO!

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego – Paweł Chorąży dyrektor zarządzający Pionem Funduszy Europejskich podpisali aneks do umowy o finansowanie projektu „Fundusz Funduszy Województwa Świętokrzyskiego”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W spotkaniu wziął także udział Jacek Sułek dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Istotą wprowadzonych zmian jest umożliwienie BGK-owi ponownego wykorzystania na preferencyjne pożyczki dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw pieniędzy zwróconych przez przedsiębiorców, którzy byli beneficjentami projektu w poprzednich latach (projekt realizowany jest od połowy 2017 r.). Chodzi o kwotę 60 mln zł, która pozwoli wesprzeć co najmniej 100 miko, małych i średnich przedsiębiorstw w województwie świętokrzyskim. Otrzymane wsparcie przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć m.in. na inwestycje w środki trwałe, służące prowadzeniu i rozwijaniu działalności gospodarczej. Uzupełnieniem inwestycji mogą być wydatki na zatowarowanie, zakup półproduktów i środków obrotowych.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Ten projekt rozwija się bardzo dobrze – ocenił marszałek Andrzej Bętkowski. -Udzielono już ponad 1300 pożyczek, a już teraz kolejne 60 mln zł możemy skierować dla nowych firm, na kolejne pożyczki. Jak szacujemy, około 100 przedsiębiorstw będzie mogło z nich teraz skorzystać, rozwijając swoją produkcję, zatrudniając pracowników, podnosząc potencjał i wzmacniając świętokrzyską gospodarkę.

Warto podkreślić, że od momentu uruchomienia projektu „Fundusz Funduszy Województwa Świętokrzyskiego” BGK i działający w jego imieniu operatorzy regionalni udzielili dla przedsiębiorców koncentrujących swoją działalność na terenie naszego regionu ponad 1370 preferencyjnych pożyczek. Wartość inwestycji zrealizowanych w ich ramach przekroczyła 367 mln zł.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego


W województwie świętokrzyskim cały czas utrzymuje się duże zapotrzebowanie MŚP na kapitał w formie pożyczek. Zarząd Województwa kilkukrotnie zwiększał wartość regionalnego portfela instrumentów finansowych. W wyniku tych działań pula środków z ok. 208 mln zł wzrosła do 408 mln zł. Dotychczas zwiększenie środków na preferencyjne pożyczki dostępne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 odbywało się poprzez przesunięcia miedzy poszczególnymi działaniami, a także dzięki różnicom kursowym (umocnienie waluty euro w stosunku do złotego).

– Z pieniędzy będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z mikro, małych i średnich firm zarówno na cele inwestycyjne jak i obrotowe. To dobra pomoc pożyczkowa dla rozpoczynających działalność, dla których komercyjna oferta bankowa jest często niedostępna – dodał dyrektor Paweł Chorąży z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this