Znajdź nas na

FAKTY

Prezydent: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie; nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani!

Polska nie zamierza brać udziału w wojnie. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani – mówił prezydent Andrzej Duda po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji w Ukrainie.

Poznań, 23.11.2021. Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości podpisania Ustawy z dnia 1 października 2021 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, 23 bm. w Hotelu Bazar w Poznaniu. Prezydent przebywa z wizytą w Wielkopolsce. (mr) PAP/Bartosz Jankowski

Podczas konferencji po posiedzeniu RBN prezydent poinformował, że zwrócił się do przedstawicieli klubów i kół sejmowych, aby zwracali uwagę na dezinformację, bo – jak podkreślił – jest tej informacji coraz więcej, co widać zwłaszcza w mediach społecznościowych.

„Chcę bardzo mocno podkreślić: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie” – mówił Andrzej Duda. „Proszę, żeby takich obaw nie było i proszę takich informacji o tym, że my się gdzieś tam szykujemy, że chcemy brać udział w wojnie, że ktoś chce wysyłać polskich żołnierzy na wojnę w tej chwili, czy że Polska ma zamiar wysyłać swój sprzęt bojowy na wojnę, proszę takich informacji nie słuchać” – dodał.

Jak podkreślał prezydent, „polscy żołnierze absolutnie się na wojnę nie udają i wierzę w to głęboko, że nie będą musieli walczyć”. „Oczywiście, jeżeli trzeba będzie bronić naszego kraju, to będziemy bronić naszego kraju, natomiast nic również nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani” – mówił.

„Jesteśmy częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent Stanów Zjednoczonych i cały Sojusz Północnoatlantycki za każdym razem ponawia gwarancje z artykułu 5 (Paktu NATO): gdyby którekolwiek państwo Sojuszu Północnoatlantyckiego zostało zaatakowane, oznacza to de facto wojnę światową” – wskazał Duda. „Nie ma właściwie takiego prawdopodobieństwa, żeby taka sytuacja mogła nastąpić” – dodał. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Marta Rawicz

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this