Znajdź nas na

FAKTY

Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego za zwiększeniem środków na rozbudowę DW 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim!

Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego nie mieli wątpliwości i większością głosów (26 radnych za przy jednym głosie przeciw i jednym wstrzymującym) zdecydowali o zwiększeniu środków na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 754 wraz z budową mostu na rzece Kamiennej w Ostrowcu Św. Zabezpieczona w budżecie kwota to 47 628 758 zł. – Chciałem państwu też przypomnieć, że łudzenie społeczności lokalnej w latach wcześniejszych jakimiś listami intencyjnymi przez poprzedni zarząd województw i to kilkukrotnie, jak również później dziwna gra prezydenta miasta dotycząca przekazania praw własności na rzecz samorządu województwa i usprawnienie przeprowadzenia tej inwestycji, o wiele wcześniej by ułatwiło skuteczne, szybsze i tańsze zrealizowanie tej drogi – podkreślał Jarosław Rusiecki, Senator RP obecny na dzisiejszej (22 sierpnia) sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Aleja 3 Maja w Ostrowcu Św. Maj 2021 r. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego zdecydowali o zwiększeniu środków na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 754 wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej o kwotę 47 628 758 zł. Maria Fidzińska-Dziurzyńska, Skarbnik Województwa Świętokrzyskiego tłumaczyła, że kwota ta podzielona zostanie na dwie transze w roku 2023 – 23 814 379 zł i w roku 2024 – 23 814 379 zł.  Wartość zadania po zmianie wyniesie 139 697 700 zł z tego 86 990 493 zł stanowią środki z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. 

Przypomnijmy, że inwestycja obejmie swym zakresem kompleksową przebudowę odcinka od mostu na Alei 3 Maja, do skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II wraz z budową nowego mostu przez rz. Kamienną, z nowymi funkcjonalnymi skrzyżowaniami z drogami powiatowymi i gminnymi. W ramach inwestycji mają powstać także nowe parkingi, sygnalizacja świetlna, ścieżki rowerowe i chodniki.

– Moja prośba dotyczy zmiany w zakresie zwiększenia środków na inwestycje, która będzie realizowana  w Ostrowcu Św. czyli przebudową Alei 3 Maja wraz z budową mostu na rzece Kamiennej. To odcinek ok. 2 km. Chodzi tutaj nie tylko o estetykę głównej ulicy w Ostrowcu Św., ale również o bezpieczeństwo ruchu na tej drodze. 1 sierpnia miał tam miejsce tragiczny wypadek. Pod kołami samochodu zginęła kobieta. Pamiętam jak przed wakacjami rozmawialiśmy o ogłoszeniu  kolejnego przetargu. Wiele osób było za tym, aby ponownie go ogłosić.  Proszę was w imieniu mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego za głos za tymi zmianami – mówiła Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.  

Zdjęcie ilustracyjne. Aleja 3 Maja w Ostrowcu Św. Rok 2019
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Tomasz Jamka, członek Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przypomniał, że drugi z ogłoszonych przetargów zakończył się o ponad 10 mln zł taniej. 

– Było to dobre rozwiązanie, że został unieważniony i ogłoszony drugi przetarg. To środki, które pozostaną w budżecie – mówił Tomasz Jamka.

Arkadiusz Bąk, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego podkreślał, że przetarg na przebudowę drogi 754 został ogłoszony po wybuchu wojny na Ukrainie, a także po absurdalnym wzroście cen chociażby materiałów budowlanych (cen stali).Pogratulował także Magdalenie Zieleń monitorowania tej inwestycji. 

Głosowanie radnych.
Źródło: Zrzut ekranu z programu e-sesja.tv

– Magda to jest twoja ogromna zasługa,  że jesteśmy w tym etapie z drogą 754. Dobrze, że udało się te 11 mln zł oszczędzić. To twoja ogromna zasługa, że jesteśmy w tym momencie z tą drogą. Dzięki wielkie, oby tak wszystkie partie ze sobą rywalizowały jak radni z Ostrowca. Dzięki, trzymam kciuki za wykonanie. Jak przejmiemy władzę w następnej kadencji obiecuję ci , że zaprosimy się na otwarcie – mówił Arkadiusz Bąk. 

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Za projektem uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2022-2040  głosowało 26 radnych, Agnieszka Buras wstrzymała się od głosu, Grzegorz Gałuszka był przeciw.

Głos podczas sesji zabrali również parlamentarzyści: Jarosław Rusiecki, Senator RP i Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP,  którzy podziękowali radnym za pozytywne ustosunkowanie się do projektu uchwały. 

– Ta inwestycja nie tylko wpłynie na poprawę układu komunikacyjnego w mieście, jak również na kwestie bezpieczeństwa, ale również co jest niezwykle ważne, na samą estetykę w centrum miasta, choć to jest krótki odcinek, liczący prawie 2 km, ale znajdują się w ścisłym centrum miasta od ronda przy ulicy Żabiej, przez przeprawę mostową na rzece Kamiennej, aż do skrzyżowania z Aleja Jana Pawła II. To jest obraz miasta poprzez realizację tej inwestycji – mówił senator Jarosław Rusiecki. 

Jarosław Rusiecki, senator RP i Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jego zdaniem poprzedni zarząd województwa ograniczał się do listów intencyjnych, którymi łudził społeczność lokalną.   

– Chciałem państwu też przypomnieć, że łudzenie społeczności lokalnej w latach wcześniejszych jakimiś listami intencyjnymi przez poprzedni zarząd województw i to kilkukrotnie, jak również później dziwna gra prezydenta miasta dotycząca przekazania praw własności na rzecz samorządu województwa i usprawnienie przeprowadzenia tej inwestycji, o wiele wcześniej by ułatwiło skuteczne, szybsze i tańsze zrealizowanie tej drogi – podkreślał Jarosław Rusiecki.  

Zdjęcie ilustracyjne. Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Andrzej Kryj przypomniał, że droga przebiegająca przez Ostrowiec Św. nie ma barw politycznych, a poruszą się nią będą wszyscy mieszkańcy: zwolennicy PIS-u, PSL-u, Platformy Obywatelskiej etc.

– Ta inwestycja jest bardzo mocno oczekiwana  w Ostrowcu Św. wzbudzała bardzo mocne emocje od wielu lat i ten całokształt uwarunkowań lokalnych uwarunkowań bardzo precyzyjnie przedstawił pan senator. Problemem wielu inwestycji, jest brak środków, aby te wszystkie potrzebne inwestycje mogły zostać zrealizowane. Takich miejsc gdzie jest potrzeba poprawy bezpieczeństwa i poprawy  komfort ruchu drogowego jest bardzo dużo. Pokazuje to jak przez wiele lat to województwo było traktowane i jakie są opóźnienia w wielu dziedzinach, w tym w dziedzinie dróg przechodzących przez nasze województwo.  Z problem braku środków zmagamy się wszyscy jako samorządowcy, jak politycy. Dziękuję panu marszałkowi i zarządowi, za to, że gdy pojawiły się szanse na znalezienie środków,  to pan marszałek, zarząd, Sejmik bardzo otwarcie podeszli do tych potrzeb ostrowieckich i ta inwestycja została wskazana, jako inwestycja najbardziej kosztowna – podsumował  Andrzej Kryj. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this