Znajdź nas na

FAKTY

RCNT uruchamia kolejne projekty!

– Od 23 marca medyczne laboratorium diagnostyczne Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu wykonało ponad 75 tysięcy testów na obecność koronawirusa – informuje Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. Placówka ma w planach także utworzenie banku mleka dla wcześniaków oraz badania ozdrowieńców.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Laboratorium RCNT jest wiodącą placówką w województwie w diagnostyce koronawirusa – zauważa wicemarszałek Marek Bogusławski.

W kluczowych momentach laboratorium przeprowadzało ponad 700 testów na dobę, pracując na trzy zmiany.

– Od 23 marca wykonano ponad 75 tysięcy badań genetycznych mieszkańców naszego regionu na obecność wirusa SARS-CoV-2, co stanowi blisko 50% wszystkich testów, jakie do tej pory przeprowadzono w województwie świętokrzyskim – informuje wicemarszałek Marek Bogusławski.

Marszałek Andrzej Bętkowski podkreśla, że walka z koronawirusem jest pierwszoplanowym działaniem Zarządu Województwa.

– W ramach programu „Stop wirusowi” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego umożliwiamy mieszkańcom bezpłatne wykonywanie testów na obecność koronawirusa – mówi Andrzej Bętkowski.

RCNT przeprowadza testy za darmo, bez skierowania od lekarza i bez konieczności telefonicznej rejestracji. Wymazy pobierane są w przenośnym punkcie pobrań (namiot) usytuowanym na terenie centrum, w dni powszednie, od godziny 8 do 11. Do wykonania badania uprawnione są osoby zameldowane na terenie województwa świętokrzyskiego. Laborantom należy podać swój numer PESEL oraz adres e-mail, na który w ciągu 24 godzin są przesyłane wyniki testu.

Oprócz badań na COVID-19 na przełomie stycznia i lutego RCNT planuje rozpocząć także badania ozdrowieńców na przeciwciała zwalczające koronawirusa. Dyrektor centrum zapowiada również utworzenie pierwszego w regionie banku mleka laktacyjnego dla wcześniaków.

– Jest to nie tylko pokarm, ale także niezbędny lek dla dzieci urodzonych przedwcześnie – informuje Marcin Zawierucha, dyrektor RCNT.

Bank ma zostać uruchomiony w pierwszym kwartale 2021 roku

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this