Znajdź nas na

FAKTY

Remonty w Skarbce i Wólce Bałtowskiej! Gmina Bałtów stawia na rozwój!

Remont remizy w Skarbce, a także budynku po byłej szkole w Wólce Bałtowskiej, w którym mieścić będzie się Środowiskowy Dom Samopomocy, doposażenie Szkoły Podstawowej w Bałtowie w niezbędny sprzęt, dzięki środkom z rezerwy oświatowej, przygotowanie wniosku o dofinansowanie drogi Bałtów-Pałac w ramach Funduszu Dróg Samorządowych – gmina Bałtów stawia na rozwój.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W gminie Bałtów trwają mniejsze i większe remonty.

– Modernizujemy remizę w Skarbce, chcemy ją wyposażyć w niezbędną infrastrukturę, jak łazienka i kuchnia, żeby mieszkańcy mieli swoje miejsce spotkań, mogli organizować tam wydarzenia integracyjne w godnych warunkach. W Skarbce działa prężnie Koło Gospodyń Wiejskich, które liczy 35 osób. Korzystają z dotacji z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, część z tych środków przeznaczają na modernizację remizy. Aż chce się wspierać takie inicjatywy. Sami pracują wokół świetlicy, sprzątają. Uważam, że to bardzo pozytywny przykład i trzeba takie miejsca wspierać – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.   

Trwa remont remizy w Skarbce
fot. Urząd Gminy w Bałtowie

W nowy sprzęt wzbogaciła się też szkoła w Bałtowie. 

– Zakupiliśmy 20  puf, projektor, 4  tablice suchościeralne ceramiczne oraz 1 dodatkową szafkę szkolną szatniową. Koszt zakupów to 5 800 zł. Środki pochodziły z rezerwy oświatowej – wyjaśnia Hubert Żądło. 

Ponadto zakupiono zmywarkę z funkcją wyparzania, zastawę stołową oraz wyposażenie dodatkowe w postaci stołu roboczego, szafy na talerze, wózka na talerze oraz pojemnika na odpady na potrzeby Szkoły Podstawowej w Bałtowie.

– Przygotowujemy się do tego, aby szkoła miała własną stołówkę z dobrze wyposażonym zapleczem kuchennym, a nie catering. Myślę, że uda się nam ten pomysł zrealizować w przyszłym roku. Chcemy, aby nasi uczniowie jedli zdrowo i w rozsądnej cenie – dodaje Hubert Żądło.

Podkreśla, że poprawiany był stan dróg dojazdowych do pól na terenie gminy Bałtów. 

Drogi polne w gminie Bałtów wysypane zostały kruszywem
fot. Urząd Gminy w Bałtowie

– Zrobiliśmy to po okresie żniw, gdy można już wykonać niezbędne prace koparką, nie uszkadzając płodów rolnych. Rozpoczęliśmy remonty doraźne. Nierówności wyrównujemy kruszywem. Koszt jaki ponosi gmina to zakup kruszywa plus umowa zlecenie na  pracę koparki. Nie dużymi środkami udaje się nam poprawić stan techniczny dróg. Niestety są osoby, które nie szanują wspólnego dobra i podczas prac polowych niszczą to, co udaje się nam naprawić – tłumaczy wójt.

Gmina ponownie złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych „Przebudowa drogi gminnej nr 306015T Bałtów-Pałac”. Przewidywany koszt inwestycji to  729 283,00 zł brutto, wnioskowane dofinansowanie: 583 426,00 zł brutto (80%).

– Droga pierwotnie miała przebiegać nie do szkoły, czy pałacu, a na górny Bałtów. Koszt tej inwestycji miał wynieść 1 800 000 zł. Udało się nam pozyskać dofinansowanie zaledwie w granicach 60 procent. Nasz wkład wynosiłby około 700 000 zł. Niestety gminy w tej chwili nie stać na taką drogę. Mówiąc kolokwialnie „odchudziliśmy” ten projekt. Między innymi dlatego, że pierwotna przebudowa zakładała podniesienie terenu w okolicach  skrzyżowania o 140 cm. Zrobilibyśmy mieszkańcom i uczniom jeszcze bardziej „pod górkę”. Niemal niemożliwy byłby dojazd mieszkańców do domów. Mało tego, droga miała być zwężona dla zjeżdżających z góry kierowców. Chcemy zrobić tę drogę tak, żeby byli z niej zadowoleni mieszkańcy, dlatego podzielimy ją na dwa etapy, a przy okazji zaoszczędzimy środki – dodaje Hubert Żądło.   

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

 Gmina Bałtów przygotowuje  się także do termomodernizacji budynku Urzędu Gminy w Bałtowie. Opracowywane będzie  Studium Wykonalności Inwestycji wraz z niezbędnymi analizami finansowymi na potrzeby realizacji projektu pn. „Kompleksowa termomodernizacja budynku Urzędu Gminy w Bałtowie”.

– Niestety tylko budynek urzędu ma szansę na otrzymanie odpowiedniej punktacji w projekcie. W pierwotnej wersji miał to być także Dom Ludowy w Okole, ale niestety w ewidencji widnieje, jako budynek usługowo-handlowy, nie użyteczności publicznej. Być może przede mną ktoś miał inne plany, co do przyszłości tego budynku, jednak konsekwencje tych decyzji odczuwają dzisiaj mieszkańcy. Jesteśmy na etapie zmiany przeznaczenia tego budynku, aby mogła znajdować się tam świetlica wiejska. Dzięki pracom mieszkańców budynek wciąż się zmienia. Część ścianek działowych została usunięta, aby powstały większe pomieszczenia, Myślę, że jesienią zakończymy prace i zaprosimy mieszkańców do otwarcia świetlicy. To przykre, że największa z miejscowości w gminie Bałtów, jaką jest Okół nie miała do tej pory świetlicy – tłumaczy Hubert Żądło.  

Trwa remont przyszłego Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej
fot. Urząd Gminy w Bałtowie

Dodaje, że zależy mu, aby z budynku mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Okołu, a w szczególności dzieci i młodzież z rodzin dotkniętych problemami alkoholowymi.

Gmina Bałtów uczestniczy w projekcie realizowanym przez Powiat Ostrowiecki pn. „Silni w walce z koronawirusem” dofinansowanym z Funduszy Europejskich, dzięki któremu pozyskane zostaną darmowe środki ochrony indywidualnej oraz sprzęt medyczny dla GOPS, szkół oraz OSP.

– Będą to m.in.: opryskiwacz plecakowy spalinowy, opryskiwacz ręczny, oczyszczacze powietrza, generator ozonu, jonizator powietrza, maseczki różnego typu (FFP2, FFP3, jednorazowe, wielokrotnego użytku), przyłbice, kombinezony ochronne, gogle, rękawiczki nitrylowe, fartuchy, płyny do dezynfekcji rąk, płyny do dezynfekcji powierzchni, mydła antybakteryjne, termometry elektroniczne bezdotykowe, dozowniki do dezynfekcji rąk – wyjaśnia wójt. 

Jak zapewnia Hubert Żądło przygotowano także zgłoszenia do Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim na wymianę pokrycia dachowego na budynku OSP w Wólce Pętkowskiej.

W gminie Bałtów odbyły się także symboliczne dożynki
fot. Urząd Gminy Bałtów

– Złożyliśmy także  wniosek w ramach projektu nasadzeń drzew miododajnych. Gmina uzyskała pozytywną weryfikację wniosku i w ramach projektu otrzyma 10 sztuk sadzonek klona pospolitego, 10 sztuk sadzonek irgi błyszczącej oraz 10 sztuk sadzonek Budleji Dawida – tłumaczy wójt. 

Wykoszone zostały także pobocza  dróg gminnych w miejscowościach: Maksymilianów, Wólka Pętkowska Antoniów, Lemierze, Rudka Bałtowska.

O rozwoju giny Bałtów wójt Hubert Żądło rozmawiał z wicewojewodą Rafałem Nowakiem
fot. Urząd Gminy w Bałtowie

– Z mniejszych prac, jakich dokonaliśmy w okresie między sesjami to: spis wodomierzy, wykoszenie cmentarza wojennego w Lemierzach, wykoszenie rowów odwadniających w Okole, prace porządkowe przed rozpoczęciem roku szkolnego przy szkołach w Okole i Bałtowie, prace porządkowe przy kościele w Bałtowie przed mszą dożynkowe, wybieranie kostki na placu w Pętkowicach i przewiezienie w miejsca docelowe (Skarbka, Antoniów, Wólka Pętkowska, Wólka Bałtowska Wólka Bałtowska-Kolonia), wykonano badania wody z zakresu monitoringu rozszerzonego  – podsumowuje wójt. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this