Znajdź nas na

PO GODZINACH

Rodzinna niedziela w wojskowym wydaniu za nami! [ZDJĘCIA]

Ciężarówki transportowe, samochód saperski, stoiska promocyjno-informacyjne przygotowane przez Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10. Świętokrzyską Brygadę Obrony Terytorialnej oraz Wojskową Komendę Uzupełnień w Sandomierzu, do tego konkursy z nagrodami, występy artystyczne, a także wiele innych atrakcji – zorganizowane przez Jarosława Rusieckiego, Senatora RP, a także Akcję Katolicką w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach Pikniku z okazji Święta Wojska Polskiego, tak w wielkim skrócie wyglądało wczorajsze świętowanie w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym Michael. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Piotr Wawrzyk, Wiceminister Spraw Zagranicznych i Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Festyn odbywał się na dwóch płaszczyznach – wojskowej, organizowanej przez Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych w Kielcach, a także cywilnej, utrzymanej w klimacie piknikowym z udziałem Orkiestry Wojskowej z garnizonu Rzeszów. Można było zajrzeć do punktów informacyjnych poszczególnych jednostek: 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu, a także Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.

A zaczęło się od tego, że kilka tygodni temu senator Jarosław Rusiecki wraz z księdzem Pawłem Aniołem, opiekunem Akcji Katolickiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, odwiedzili pułkownika Pawła Chabielskiego, komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach i dowódcę Garnizonu Kielce z planem i pomysłem, aby w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny w większym wymiarze, zaistniało Wojsko Polskie. I tak też się stało. Pułkowniki, przy rozpoczynającej się wówczas akcji „Zostań Żołnierzem RP” postanowił, że takie przedsięwzięcie może być zrealizowane także w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ten sposób nasze miasto nalazło się na mapie wśród innych miejscowości, realizujących „Wojskowe wyzwanie”.

Senator RP Jarosław Rusiecki
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Bardzo cieszę się, że dzisiaj tutaj na boisku przy parafii św. Michała możemy świętować zbliżające się wielkie uroczystości, w czasie których będziemy oddawali honor i cześć żołnierzowi polskiemu. 15 sierpnia minie 99 lat od Bitwy Warszawskiej, Cudu nad Wisłą, gdzie żołnierze marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie polscy żołnierze, uchronili i obronili swoją Ojczyznę przed komunistycznym najeźdźcą ze Wchodu, ale obronili również Europę przed najazdem ideologii bolszewickiej i to dzisiejsze świętowanie, ten festyn wojskowy, ale przede wszystkim dzień 15 sierpnia,

Dzień Wojska Polskiego, poświęcamy naszym żołnierzom, którym winniśmy wdzięczność, za wolność, za niepodległość naszej ojczyzny!

Jarosław Rusiecki, Senator RP

Dzień Wojska Polskiego, poświęcamy naszym żołnierzom, którym winniśmy wdzięczność, za wolność, za niepodległość naszej ojczyzny. Bardzo cieszę się, że razem z Akcją Katolicką, którą kieruje ksiądz Paweł Anioł, udało nam się zachęcić Wojsko Polskie, aby w Ostrowcu Św. zaistniała taka jednodniowa jednostka wojskowa i festyn wojskowy – tłumaczył Jarosław Rusiecki, Senator RP.

Wojskowa część wydarzenia rozpoczęło się punktualnie, po żołniersku, o godzinie 13.00.

– Wojskowe wyzwanie jest to akcja organizowana w ramach kampanii rekrutacyjno-promocyjnej „Zostań żołnierzem RP”, która została ogłoszona 14 października 2018 roku, jednakże w wakacje od 13 lipca do 24 sierpnia w jednostkach wojskowych na terenie całej Polski organizowana jest akcja Wojskowe Wyzwanie, czyli każdy kto ukończył 18 lat, posiada dobre zdrowie, może wstąpić do wojska na jeden dzień – tłumaczyła podporucznik Ewa Kózka z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.


Podporucznik Ewa Kózka z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Do 7 sierpnia zgłosiło się 34 chętnych, ostatecznie w zajęciach wzięły udział – 23 osoby, w tym trzy kobiety.

– Myślę, że to dużo jak na Ostrowiec Świętokrzyski. 13 lipca organizowaliśmy takie samo szkolenie w Kielcach. Mieliśmy ponad 50 chętnych, więc jeżeli chodzi o Ostrowiec Świętokrzyski naprawdę nie jest źle. Kobiety również interesują się bardzo, szczególnie w ostatnim czasie – wojskiem, więc jest ich coraz więcej. Cieszę się z tej tendencji – dodaje podporucznik Ewa Kózka.

Osoby, które brały udział w zajęciach, szkoliły się na sześciu punktach szkoleniowych, były to m.in. zajęcia z musztry, zajęcia z topografii, zapoznanie ze stopniami wojskowymi, zajęcie nauki celowania i strzelania przy korzystaniu z urządzeń szkolno-treningowych oraz bieg w kamizelce i hełmie na czas. To zadania, które na co dzień wykonują żołnierze w ramach treningu. Nie są one bardzo trudne, jednak wymagają dobrego stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Każdy z uczestników „Wojskowego wyzwania” po ukończeniu zmagań otrzymał pamiątkowy dyplom, a także satysfakcję i odpowiedź na pytanie jak sprawdziłby się w wojsku.

Kobiety również interesują się wojskiem, szczególnie w ostatnim czasie. Jest ich w wojsku coraz więcej. 

podporucznik Ewa Kózka

– Zdarzyło się, że osoby, które z ciekawości przyszły, po zajęciach zadeklarowały, że wstąpią do wojska. Jesteśmy sami bardzo zadowoleni, a na tym właśnie polega ta akcja. Każdy, kto przychodzi może na własnej skórze sprawdzić czy się nadaje do wojska i czy się sprawdzi, czy to jest to, co chciałby w życiu robić – podsumowuje podporucznik Ewa Kózka.

Na pikniku, zorganizowanym dla mieszkańców pojawiło się mnóstwo rodzin z dziećmi. O to dlaczego piknik odbywa się 11 sierpnia, a nie 15, w Dniu Święta Wojska Polskiego, zapytaliśmy Senatora RP – Jarosława Rusieckiego.

– 15 sierpnia przypada święto, które będzie wypełnione wieloma wydarzeniami. My, uprzedzamy te wydarzenia. Niedziela to świetny termin na pikniki i spotkania. Widać to po frekwencji. Przyszło mnóstwo starszych i młodszych osób, całe rodziny, za co bardzo serdecznie dziękuję i to też pokazuje, że wybór tej daty był słuszny. A 15 sierpnia oczywiście do świętowania też zapraszamy. W Kolegiacie św. Michała o godzinie 10.30 będzie Msza Święta za Żołnierzy Wojska Polskiego, a później – przemaszerujemy na cmentarz na ulicy Denkowskiej, pod pomnik poległych w walce za Polskę uczniów gimnazjum im. Joachima Chreptowicza. Zachęcam do udziału w uroczystościach – tłumaczy Jarosław Rusiecki, senator RP.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na uczestników niedzielnego pikniku czekało mnóstwo atrakcji. Była wata cukrowa i popcorn, bigos i pyszne ciasta. Nie zabrakło także występów artystycznych, przygotowanych przez Zespół Pieśni i Tańca „Racławice”, czy pokazu musztry paradnej Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. Publiczność mogła także posłuchać występu chóru „Ad Libitum”, działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Najmłodsi uczestnicy festynu mogli także sprawdzić jak wyglądaliby w kamuflażu i skorzystać z fotobudki, czy kupić unikatowe wyroby rękodzielnicze Warsztatów Terapii Zajęciowej z ulicy Szpitalnej z Opatowa i z ul. Słowackiego z Opatowa, a także odwiedzić stoisko Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie w Szewnie czy Lasów Państwowych – Nadleśnictwo w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Najmłodsi mogli także wygrać nagrody ufundowane przez senatora Jarosława Rusieckiego i tak I miejsce zajęła Martyna Szczygieł, II – Alan Adamski, III – Kuba Krościk.

Wojsko to dla obywatela symbol istnienia państwa, dlatego tak ważne jest świętowanie Dnia Wojska Polskiego.

Piotr Wawrzyk, Wiceminister Spraw Zagranicznych

Wśród zaproszonych gości znaleźli się Piotr Wawrzyk, Wiceminister Spraw Zagranicznych, Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski, a także Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP.

– Bardzo się cieszę, że tutaj dziś mogę być z państwem. Po pierwsze, to moje rodzinne strony, moje województwo, po drugie jak mawiał major Hubal – Henryk Dobrzański: „Wojsko to symbol trwałości państwa”. Wojsko to dla obywatela symbol istnienia państwa, dlatego tak ważne jest świętowanie Dnia Wojska Polskiego. Najlepszą bronią jest siła odstraszania, dlatego tak ważne jest to, co wynegocjowaliśmy w ostatnich latach, czyli zwiększenie obecności w Polsce przede wszystkim najsilniejszej armii świata, czyli armii amerykańskiej, ale miejmy nadzieję, że tutaj również w Ostrowcu Św. będzie niedługo bardziej trwała obecność Wojska Polskiego w różnych postaciach – mówił Piotr Wawrzyk, Wiceminister Spraw Zagranicznych.


Piotr Wawrzyk, Wiceminister Spraw Zagranicznych
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Znaczenie Wojsk Obrony Terytorialnej podkreślała Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski:

Wojsko to nie tylko obrona naszych granic, chociaż to jest najważniejsza misja wojska, ale również kultywowanie idei: „zawsze gotowi, zawsze blisko”, będącej hasłem Wojsk Obrony Terytorialnej

Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski

– Dziś mamy festyn rodzinny, a więc podkreślamy wartość rodziny. Rodziny mogą tu przyjść razem i zobaczyć to, co jest najważniejsze tuż przed Świętem Wojska Polskiego. Oddajemy cześć naszemu wojsku, tym, którzy służą dla nas. Wojsko to nie tylko obrona naszych granic, chociaż to jest najważniejsza misja wojska, ale również kultywowanie idei: „zawsze gotowi, zawsze blisko”, będącej hasłem Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy służą nam podczas różnych kataklizmów, podczas pokoju. Mieliśmy tego przykład w maju i czerwcu tego roku, kiedy w ciągu kilku godzin stawiła się grupa mężczyzn i kobiet – żołnierzy, którzy chwycili za łopaty i razem ze strażakami z OSP i PSP walczyli z żywiołem skutecznie. Dzięki temu od mieszkańców usłyszeliśmy: „Czuliśmy się po raz pierwszy zaopiekowani i bezpieczni”. Mieszkańcy nie musieliśmy sami walczyć o bezpieczeństwo, dlatego warto to pokazywać i zachęcać młodych ludzi do wyboru takiej drogi życiowej. Być może wielu młodych ludzi, którzy przyszli tu dziś ze swoimi rodzicami, będzie chciało wstąpić do wojska, a przede wszystkim będą wiedzieli jak to nasze wojsko wygląda – powiedziała nam w trakcie pikniku Agata Wojtyszek.

Agata Wojtyszej, Wojewoda Świętokrzyski
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie byłoby wczorajszego festynu, gdyby nie życzliwość księdza dziekana Jana Sarwy, który udostępnił organizatorom teren ośrodka, a także pomoc i zaangażowanie ks. Pawła Anioła i ostrowieckiego Oddziału Akcji Katolickiej.

– Akcja katolicka w poprzednich latach organizowała od pięciu, do nawet siedemnastu festynów w ciągu roku. To były festyny z okazji Dnia Dziecka, z okazji Dnia Matki, z okazji rozpoczęcia wakacji. Ze względu na to, że teraz prawie każda dzielnica Ostrowca Św. organizuje swój festyn, nie ma już takiej potrzeby. Widzimy zapotrzebowanie na kulturę narodową, taki jak pokaz tańców ludowych narodowych i dzisiaj takim obrazem na zapotrzebowanie, jest frekwencja, brawa i podziękowanie ludzi.

Żeby chrześcijaństwo nie kojarzyło się tylko ze świątynią, która bez wątpienia jest najważniejsza, ale i z kulturą. Każda inicjatywa i zaangażowanie dzieci, rodzin, seniorów jest bardzo ważna!

ksiądz Paweł Anioł

Nie ukrywam, że oprócz tworzenia Domu Ulgi w Cierpieniu, który jest dla ludzi starszych, schorowanych, cierpiących, ważna jest też sztuka. Jest to dopełnienie takiej naszej triady: świątynia, stadion, teatr. Chcieliśmy bardziej zainicjować działalność kulturalną, chrześcijańską. Mamy wielu wspaniałych artystów, którzy pierwsze kroki stawiali w scholach, czy zespołach religijnych. Mamy tutaj piękną salę teatralną, Ośrodek Sportowo- Rekreacyjny Michael. Chcieliśmy ożywić naszą społeczność lokalną, aby było więcej takich imprez, aby zachęcać ludzi z okolic. Integrować ludzi wierzących, a także wychodzić do innych – tłumaczył ks. Paweł Anioł.


Najmłodsi mogli także wygrać nagrody ufundowane przez senatora Jarosława Rusieckiego.I miejsce zajęła Martyna, II – Alan, III – Kuba.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Do Ostrowca Św. zawitali także dowódcy: podpułkownik Marcin Komarowski z Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych w Kielcach, podpułkownik Piotr Gadomski, zastępca dowódcy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a także komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu – podpułkownik Artur Gołębiowski.

– Jestem zachwycona, najbardziej występem Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa, a także pokazem musztry paradnej w wykonaniu tej samej orkiestry. Takie festyny powinny odbywać się częściej. Idealny sposób na spędzenie rodzinnego popołudnia – podsumowała pani Halina, która na niedzielny piknik przyszła wraz ze znajomymi.

Jak zapewnia senator Jarosław Rusiecki jest szansa na to, aby tego typu imprezy dobywały się częściej.

Galeria fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTRO Piknik-100
NaOSTRO Piknik-100

NaOSTRO Piknik-101
NaOSTRO Piknik-101

NaOSTRO Piknik-102
NaOSTRO Piknik-102

NaOSTRO Piknik-103
NaOSTRO Piknik-103

NaOSTRO Piknik-104
NaOSTRO Piknik-104

NaOSTRO Piknik-105
NaOSTRO Piknik-105

NaOSTRO Piknik-106
NaOSTRO Piknik-106

NaOSTRO Piknik-107
NaOSTRO Piknik-107

NaOSTRO Piknik-108
NaOSTRO Piknik-108

NaOSTRO Piknik-109
NaOSTRO Piknik-109

NaOSTRO Piknik-110
NaOSTRO Piknik-110

NaOSTRO Piknik-111
NaOSTRO Piknik-111

NaOSTRO Piknik-112
NaOSTRO Piknik-112

NaOSTRO Piknik-113
NaOSTRO Piknik-113

NaOSTRO Piknik-114
NaOSTRO Piknik-114

NaOSTRO Piknik-115
NaOSTRO Piknik-115

NaOSTRO Piknik-116
NaOSTRO Piknik-116

NaOSTRO Piknik-117
NaOSTRO Piknik-117

NaOSTRO Piknik-118
NaOSTRO Piknik-118

NaOSTRO Piknik-119
NaOSTRO Piknik-119

NaOSTRO Piknik-120
NaOSTRO Piknik-120

NaOSTRO Piknik-121
NaOSTRO Piknik-121

NaOSTRO Piknik-122
NaOSTRO Piknik-122

NaOSTRO Piknik-123
NaOSTRO Piknik-123

NaOSTRO Piknik-124
NaOSTRO Piknik-124

NaOSTRO Piknik-125
NaOSTRO Piknik-125

NaOSTRO Piknik-126
NaOSTRO Piknik-126

NaOSTRO Piknik-127
NaOSTRO Piknik-127

NaOSTRO Piknik-128
NaOSTRO Piknik-128

NaOSTRO Piknik-129
NaOSTRO Piknik-129

NaOSTRO Piknik-130
NaOSTRO Piknik-130

NaOSTRO Piknik-131
NaOSTRO Piknik-131

NaOSTRO Piknik-132
NaOSTRO Piknik-132

NaOSTRO Piknik-133
NaOSTRO Piknik-133

NaOSTRO Piknik-134
NaOSTRO Piknik-134

NaOSTRO Piknik-135
NaOSTRO Piknik-135

NaOSTRO Piknik-136
NaOSTRO Piknik-136

NaOSTRO Piknik-137
NaOSTRO Piknik-137

NaOSTRO Piknik-138
NaOSTRO Piknik-138

NaOSTRO Piknik-139
NaOSTRO Piknik-139

NaOSTRO Piknik-140
NaOSTRO Piknik-140

NaOSTRO Piknik-141
NaOSTRO Piknik-141

NaOSTRO Piknik-142
NaOSTRO Piknik-142

NaOSTRO Piknik-143
NaOSTRO Piknik-143

NaOSTRO Piknik-144
NaOSTRO Piknik-144

NaOSTRO Piknik-145
NaOSTRO Piknik-145

NaOSTRO Piknik-146
NaOSTRO Piknik-146

NaOSTRO Piknik-147
NaOSTRO Piknik-147

NaOSTRO Piknik-148
NaOSTRO Piknik-148

NaOSTRO Piknik-149
NaOSTRO Piknik-149

NaOSTRO Piknik-150
NaOSTRO Piknik-150

NaOSTRO Piknik-151
NaOSTRO Piknik-151

NaOSTRO Piknik-152
NaOSTRO Piknik-152

NaOSTRO Piknik-153
NaOSTRO Piknik-153

NaOSTRO Piknik-154
NaOSTRO Piknik-154

NaOSTRO Piknik-154
NaOSTRO Piknik-154

NaOSTRO Piknik-155
NaOSTRO Piknik-155

NaOSTRO Piknik-156
NaOSTRO Piknik-156

NaOSTRO Piknik-157
NaOSTRO Piknik-157

NaOSTRO Piknik-158
NaOSTRO Piknik-158

NaOSTRO Piknik-159
NaOSTRO Piknik-159

NaOSTRO Piknik-160
NaOSTRO Piknik-160

NaOSTRO Piknik-161
NaOSTRO Piknik-161

NaOSTRO Piknik-162
NaOSTRO Piknik-162

NaOSTRO Piknik-163
NaOSTRO Piknik-163

NaOSTRO Piknik-164
NaOSTRO Piknik-164

NaOSTRO Piknik-165
NaOSTRO Piknik-165

NaOSTRO Piknik-166
NaOSTRO Piknik-166

NaOSTRO Piknik-167
NaOSTRO Piknik-167

NaOSTRO Piknik-168
NaOSTRO Piknik-168

NaOSTRO Piknik-169
NaOSTRO Piknik-169

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Co nowego w sprawie Jarosława G.?

FAKTY

Powiat ostrowiecki „na szarym końcu” najnowszego Rankingu „Wspólnoty”!

FAKTY

Zaginęła 36-letnia Ilona Łojek! Pomóżmy ją odnaleźć!

FAKTY

Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Nagrody Starosty Ostrowieckiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej w 2024 roku przyznane! Kto je otrzyma?

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this