Znajdź nas na

FAKTY

Rzecznik Praw Obywatelskich wyjechał w „Tour de konstytucja”!

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wyjechał w piątek w „Tour de konstytucja”. Tour-bus ma odwiedzić 130 miast w Polsce. W akcji biorą udział m.in. sędzia Igor Tuleya, muzyk Zbigniew Hołdys, Danuta Przywara z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Warszawa, 04.06.2021. Wyjazd grupy działaczy demokratycznych na Tour de Konstytucja spod Biura RPO w Warszawie 4 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Fundacje Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych - "Tour-BUS". (sko) PAP/Marcin Obara

Bodnar poinformował, że na trasie „Tour de konstytucja” jest 130 miast w całym kraju. Podkreślił, że celem akcji, jest „żeby z każdym kolejnym odwiedzonym miastem budziła się energia konstytucyjna, obywatelska”. „Takie jest sprzymierzenie obywateli wokół tej idei, jaką jest Konstytucja, najważniejsze prawo dla nas” – oznajmił.

Zapowiedział, że w piątek pierwszym miastem, w którym zatrzyma się objazd, będzie Radom. Zaznaczył, że nie każdy z uczestników będzie mógł być w każdym z miast na trasie. „Ja się wybieram jeszcze do Częstochowy, Zawiercia, Opola oraz Wrocławia” – powiedział.

„Najważniejsze, aby ten „tour stał ” Zbigniew się okazją do spotkania, do poważnej rozmowy o Konstytucji; okazją do tego, abyśmy mogli wyjaśnić obywatelom różne zawiłości, które się wiążą z interpretowaniem konstytucji i znaczeniem, dla naszego codziennego życia; aby pokazać, że konstytucja jest ideą, która nas łączy. Bo tak naprawdę konstytucja spaja całe społeczeństwo” – wyjaśnił.

„Wychowywałem się na westernach i zawsze podobały się na dwie rzeczy, że plemię czy szczep indiański miał swoje niewzruszone reguły i nikt ich nie łamał, i że byli szeryfowie, i ich zastępcy, i źli ludzie. I ci szeryfowie walczyli o utrzymanie prawa, i nigdy go nie łamali. To będziemy starali się opowiedzieć podczas tej trasy wszystkim ludziom” – podkreślił muzyk Zbigniew Hołdys.

Inicjator akcji Robert Hojda z Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych wskazał, że „Tour do Konstytucja” nie jest przedsięwzięciem zorganizowanym „przeciwko komuś”. „Ta akcja jest naszą obywatelską i chcemy ze sobą rozmawiać, jak normalni obywatele. Poprosiliśmy polityków, o to żeby nam zostawili otwarty front. Ustaliliśmy (…), że w spotkaniach politycy nie biorą udziału” – dodał.

Na stronie RPO wyjaśniono, że spotkania w ramach „Tour de konstytucja” mają mieć piknikową, rodzinną formę.

„Będą nas wspierać prawnicy: sędziowie ze stowarzyszeń Iustitia i Themis, prokuratorzy z Lex Super Omnia, adwokaci z Defensor Iuris, Helsińskiej Fundacja Praw Człowieka oraz grupy obywatelskie działające w przestrzeni publicznej jak Ogólnopolski Strajk Kobiet, Wolne Sądy, Komitet Obrony Demokracji, edukacyjny Protest z Wykrzyknikiem, Zbigniew Hołdys, Radomianie Stowarzyszenie Radomianie Dla Demokracji” – czytamy. (PAP)

wnk/ robs/

2 komentarze

2 Comments

 1. endargo

  4 czerwca, 2021 at 22:50

  Skrajne lewicowe poglądy spajają tę grupę, nie konstytucja.

 2. anty_k

  8 czerwca, 2021 at 12:23

  Mieszkańcy Ostrowca swoją nieobecnością pokazali, że demokracja nie jest zagrożona.
  Lemparcie dziatki w niedziele blado wypadły na Rynku. Frekwencja na palcach policzyć, czyli członkinie i zaproszeni goście z Tour de Konstytucja oraz stali bywalcy na ławkach.

  W Radio Ostrowiec, które roztoczyło patronat medialny nad imprezą i mocno wspiera strajk nie ma żadnych zdjęć. Nawet rozumiem, bo wstyd, co tu pokazywać. Na FB jest jedno zdjęcie samych działaczek i jedno polubienie stałej słuchaczki RO i fanki strajkujacych. Nie ma co pustego Rynku pokazywać. Tak kończą swój żywot chamstwo i wulgaryzm.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this