Znajdź nas na

FAKTY

Samorząd Bałtowa dofinansuje remont kolejnej drogi powiatowej!

Choć „dbałość” o drogi powiatowe, to zadanie własne powiatu, gmina Bałtów dołoży 300 000 zł z własnego budżetu do remontu drogi w Antoniowie. Jak podkreśla Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów na remont drogi mieszkańcy tej części gminy Bałtów czekali od wielu lat. – Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. wystąpiło z wnioskiem o dofinansowanie zarządzanej przez nich drogi na terenie gminy Bałtów. Mamy własne zadania do realizacji i jest to trochę niesprawiedliwe, ale dla dobra naszych mieszkańców, dołożyliśmy się do remontu – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Zdjęcie ilustracyjne. Znak drogowy z remontu drogi gminnej w Antoniowie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak na swojej oficjalnej stronie internetowej poinformowało Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim „Kolejny odcinek drogi powiatowej w Antoniowie zostanie wyremontowany”. Choć zgodnie z Ustawą o samorządzie powiatowym utrzymanie dróg powiatowych to zadanie własne powiatu, gmina Bałtów dołoży się do remontu. Inwestycja obejmie ponad 1 800 metrowy  odcinek, będący kontynuacją zadania realizowanego przez powiat  dwa lata temu. 

Wartość robót budowlanych wyniesie 1 776 011,59. Powiat ostrowiecki na to zadanie pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg  w wysokości 1 065 606,00. Natomiast wkład własny zostanie pokryty przez samorząd gminy Bałtów w wysokości 300 000 zł i powiat ostrowieckiego w wysokości 410 405,59 zł.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim przysłało do nas pismo, właściwie wniosek, o dofinansowanie zarządzanej przez nich drogi, znajdującej się na terenie naszej gminy. Realizujemy bardzo dużo inwestycji, jeszcze więcej mamy w planach. Mamy na co wydawać środki z naszego budżetu. Wiemy, że tą drogą  przemieszczają się nasi mieszkańcy. Dlatego uważam, że praktyka stosowana przez powiat jest trochę niesprawiedliwa. Każdy z samorządów ma swoje zadania ustawowe i na te zadania otrzymuje środki z budżetu państwa. Tak samo powiat ostrowiecki pozyskuje środki na drogi powiatowe. Od dłuższego czasu stosowany jest taki warunek,  że droga powiatowa będzie wykonana, ale jeśli w realizacji zadania w 50 proc. będzie partycypować gmina. W przypadku remontu drogi powiatowej w Antoniowie zaproponowałem 300 000 zł, ponieważ jest to kwota, którą będziemy w stanie wyasygnować w tym lub w przyszłym roku. Poinformowałem o tym na piśmie powiat – tłumaczy Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Dodaje, że droga powiatowa w Antoniowie jest jednym z głównych szlaków komunikacyjnych w gminie. Przemieszczają się nią również mieszkańcy województwa mazowieckiego. 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim

Jak przeczytać można na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Św. obecny na podpisaniu umowy (konferencji prasowej) Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu „prace będą wykonywane w samej miejscowości Antoniów do granicy tej miejscowości będącej również granicą gminy Bałtów, ale też granicą pomiędzy powiatem ostrowieckim i powiatem lipskim.  W ramach tego zadania planuje się całkowitą rozbiórkę istniejącej nawierzchni bitumicznej, posiadającej liczne ubytki, deformacje i spękania. Następnie  zostanie ułożona nowa nawierzchnia o grubości 10 cm. Zapewni to jej spełnianie warunków technicznych i użytkowych, a przez kolejne lata nie będzie tam potrzeby prowadzenia robót naprawczych. Na 100 metrowym odcinku, gdzie zaistniała taka konieczność, zostaną wymienione wszystkie warstwy  podbudowy. Wykonane będą również obustronne pobocza. Okres realizacji tej inwestycji obejmuje czas do końca bieżącego roku.”  

  

Źródło: Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim


Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this