Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Samorząd województwa wspiera ukraińską młodzież i organizacje polonijne!

21 osób – dzieci i młodzież, których rodziny ucierpiały w wyniku konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, otrzymają podarunki przygotowane przez samorząd województwa świętokrzyskiego. Wsparcie w postaci tabletów, polskich książek, a także flag, otrzymają organizacje polonijne działające na terenie obwodu winnickiego. Dary zostaną przekazane 30 listopada podczas spotkania, organizowanego w ramach XX Regionalnego Festiwalu Kultury Polskiej w Winnicy.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Jak podkreślał Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pomoc kierowana do mieszkańców Winniczyzny i organizacji polonijnych realizowana jest w ramach wieloletniej współpracy władz naszego regionu z administracją obwodu winnickiego. Jej przedstawiciele, na czele z Władysławem Skalskym, przewodniczącym Winnickiej Obwodowej Administracji Państwowej, wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada w Kielcach. Goście spotkali się także z przedstawicielami samorządu Kielc i Morawicy. Kontakty z mieszkańcami Ukrainy to również różnorodne wsparcie kierowane do dzieci i młodzieży zza wschodniej granicy.

– Co roku w okresie letnim goszczą u nas dzieci z Ukrainy, z rodzin polonijnych. Organizujemy dla nich wypoczynek, wycieczki, pokazujemy nasz region. Samorząd województwa świętokrzyskiego oferuje również wsparcie, w postaci stypendiów, dla studentów kieleckich uczelni, pochodzących m.in. z Ukrainy, a mających polskie korzenie. Tym razem przygotowaliśmy mikołajkowe wsparcie dla grupy 21 dzieci i młodzieży, których rodziny ucierpiały w wyniku konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy, a które przebywały na letnim pobycie wypoczynkowym w województwie świętokrzyskim podczas ostatnich wakacji –
– dodał marszałek.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W paczkach znajdą się ubrania, artykuły sportowe, plecaki szkolne.

– Wysyłamy paczki dla dzieci młodszych i starszych, które w minione wakacje nas odwiedziły. Te podarunki są spersonalizowane, postaraliśmy się spełnić małe marzenia naszych gości. Mam nadzieję, że będzie to dla nich miła niespodzianka i że samorząd województwa świętokrzyskiego każdego roku będzie przygotowywał dary dla dzieci, aby ten mały gest, tuż przed Mikołajem, był dla nich źródłem radości – powiedziała wicemarszałek Renata Janik.

Marszałek Andrzej Bętkowski podkreślił, że oprócz paczek dla dzieci i młodzieży samorząd województwa świętokrzyskiego intensyfikuje pomoc dla ukraińskiej Polonii.

– Do organizacji polonijnych, działających na terenie obwodu winnickiego, trafią tablety, umożliwiające dostęp do audiobooków z zapisem polskiej literatury pięknej, książki i płyty. Przekażemy też gobeliny z godłem Polski, nasze flagi do organizacji działających w Barze, Chmielniku, Bracławie, Koziatyniu i Winnicy. Staramy się wspierać naszych rodaków mieszkających na ziemi ukraińskiej, korzystając z funkcjonującego w Winnicy polskiego konsulatu. Dzięki ich pracy możemy naszą pomoc kierować tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna – podkreślał marszałek.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

O tym, że pomoc niesiona mieszkańcom obwodu winnickiego przybiera wymiar rzeczywisty, nie jest tylko kurtuazją przypomniał Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

– Tymi skromnymi podarunkami chcemy pomóc dzieciom z rodzin, które w sposób szczególny odczuły skutki działań wojennych, jakie Rosja prowadzi z Ukrainą. Podczas wizyty w Świętokrzyskiem przedstawicieli administracji państwowej z Winnicy zainicjowaliśmy rozmowy na temat wspierania współpracy naszych najmłodszych mieszkańców. Chcemy naszych młodych mieszkańców nauczyć właściwej, otwartej współpracy międzynarodowej. Mam nadzieję, że już niebawem nasz Sejmik Młodzieżowy Województwa Świętokrzyskiego nawiąże ścisłą współpracę z Sejmikiem Studentów w Obwodzie Winnickim – podsumował.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Dary dla dzieci i młodzieży, a także książki, płyty, tablety i emblematy dla organizacji polonijnych trafią na ziemię winnicką 30 listopada. Delegacja samorządu województwa świętokrzyskiego weźmie udział w organizowanym po raz dwudziesty, Regionalnym Festiwalu Kultury Polskiej w Winnicy.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this