Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

ŚCISK: 219 dni, tyle poczekasz na wizytę do endokrynologa w powiecie ostrowieckim!

Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych realizuje program Obywatelskiego Monitoringu Przychodni, na podstawie którego m.in. przygotowuje co miesiąc Raport Dostępności Lekarzy Specjalistów obrazujący kolejki do Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) w powiecie ostrowieckim. Według danych z sierpnia średni czas oczekiwania na wizytę do lekarza specjalisty wyniósł 133 dni, najdłuższy zaś 355 dni (do pulmonologa). Dane z września nie są optymistyczne.

Akcja informacyjna przeprowadzona w Ostrowcu Świętokrzyskim, w ramach Konferencji w sprawie Przyszłości Europy w dniach 21-22 sierpnia 2021 roku fot. Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych

Zniesienie limitów do lekarzy  specjalistów to jeden z elementów Polskiego Ładu, czyli nowego rządowego  programu społeczno-gospodarczego na okres pocovidowy. Zmiany obowiązują od 1 lipca. Jak już informowaliśmy Świętokrzyskie Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych realizuje program Obywatelskiego Monitoringu Przychodni.

– We wrześniu, w wyniku przeprowadzonych analiz, nie zaobserwowaliśmy wyraźnego spadku terminów. Tylko 45% terminów zmalało względem sierpnia 2021 roku. Średni czas oczekiwania na wizytę AOS w powiecie ostrowieckim to 137 dni (wzrósł względem sierpnia, ale nadal mniejszy niż w lipcu 2021), najdłuższy zaś 349 dni (tym razem na podium logopedia) – wyjaśnia Patryk Stępień, prezes Świętokrzyskiego Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych.  

Zaraz po opublikowaniu pierwszego raportu w lipcu 2021 roku, przedstawiciele organizacji spotkali się z dyrektor Świętokrzyskiego NFZ oraz lokalnymi parlamentarzystami. Program rozszerzył się o kolejne punkty:  analizę placówek deklarujących posiadanie rejestracji on-line w powiecie ostrowieckim, analizę  budżetów w ramach kontraktów NFZ placówek AOS w powiecie ostrowieckim (w tym analiza wykorzystanych limitów z kontraktów NFZ w I półroczu 2021 roku), a także sondy i badania wśród społeczności lokalnej. 

– W sierpniu zrealizowany został kolejny, duży etap projektu Obywatelskiego Monitoringu Przychodni – akcja informacyjna przeprowadzona w Ostrowcu Świętokrzyskim, w ramach Konferencji w sprawie Przyszłości Europy. W dniach 21-22 sierpnia 2021 roku, na płycie ostrowieckiego rynku, w jednej z drewnianych budek, przedstawiciele naszego programu zbierali dane od społeczeństwa jak i przekazywali raporty – podkreśla Patryk Stępień.

Zebrane dane publikowane są na bieżącą na stronie:

Raport Dostępności Lekarzy Specjalistów (kolejkiostrowiec.online)

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this