Gmina Bałtów nie próżnuje. Letnie miesiące wykorzystuje na prace porządkowe, uzupełnianie ubytków lub poprawę wyglądu gminy.
– W czasie wakacyjnym robiliśmy remonty doraźne dróg gminnych. Zabezpieczona została droga przy bałtowskim pałacu. Droga planowana jest do remontu i mam nadzieję, że w tym roku jeszcze uda się ją wykonać z dodatkowego naboru na przebudowę dróg samorządowych. Będziemy ją chcieli tak wykonać, aby wszyscy mieszkańcy byli z niej zadowoleni, a przede wszystkim korzystający z niej rodzice uczniów szkoły podstawowej. Zabezpieczyliśmy pobocza, w którym znajdowały się głębokie wyrwy, powstające po ulewnych deszczach. Jest to teren o sporym nachyleniu, co powoduje, że przy większym deszczu, czy burzach droga zamienia się w rwący strumyk. Kończy się to ubytkami w kruszywie. Jedynym sposobem na doraźne poradzenie sobie z tym problemem było zabetonowanie powstałych wyrw – tłumaczy Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.
Zapewnia, że gmina będzie także poprawiać stan dróg gminnych we wrześniu: w Pętkowicach, Wólce Pętkowskie, Skarbce, Ulowie, Michałowie, Wycince, czy Bałtowie „Górkach”.
Trwają także prace porządkowe przy Domu Ludowym w Okole. O tym, że wójt wraz z radnymi i mieszkańcami wspólnie postanowił zadbać o estetykę tego zaniedbanego otoczenia świetlicy pisaliśmy 27 maja.
– W międzyczasie, gdy są niedogodne warunki atmosferyczne do pracy na otwartym terenie, to cały czas trwają prace przy poprawie estetyki otoczenia świetlicy wiejskiej w Okole. Prace porządkowe w Okole zapoczątkowali radni, a także sołtys z Okołu. Pomogli też pracownicy gminy. Wykonaliśmy ławki, pomalowaliśmy huśtawkę, elementy małej architektury. Wykonywane jest też nowe ogrodzenie – wylicza wójt. Dodaje także, że prace nie zwolnią tempa, wymienione zostaną bowiem wszystkie elementy małej architektury ogrodowej.
– Miejsce to cieszy się aktualnie dość dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Powstało tam takie miejsce spotkań dla lokalnej społeczności – tłumaczy Hubert Żądło i dodaje, że podobne prace porządkowe odbyły się w Rudce, na placach zabaw w Lemierzach, Borcuchach, Pętkowicach i Skarbce.
– Gdy objąłem stanowisko wójta, zapoznałem się ze stanem technicznym wszystkich budynków użyteczności publicznej. Dokończenie przebudowy budynku Szkoły Podstawowej w Bałtowie było naszym priorytetem. Nadszedł czas na następne budynki. Problemem pojawił się w przypadku budynku biblioteki, a konkretnie w związku z jej dachem. Przeciekał w wielu miejscach. Nadszedł czas, aby zrobić tam remont. Uzupełniliśmy ubytki, wymieniliśmy papę, która w kilku miejscach się odrywała, co powodowało zacieki – wyjaśnia wójt.
Na drodze gminnej Bałtów – Zarzecze zamontowane zostały ograniczenia, uniemożliwiające wjazd na „most-kładkę” pojazdom o nadmiernej masie całkowitej. Gmina Bałtów jest w posiadaniu przeglądu technicznego, w którym stwierdzono, że należy na tym obiekcie wprowadzić ograniczenie tonażowe. Ze względu na przejazd pojazdów ponadnormatywnych dużo cięższych niż nośność mostu, uszkodzeniu uległa jego konstrukcja.
– Ograniczenie tonażowe do 2,5 tony nie ograniczyło ruchu ciągników rolniczych z przyczepami oraz autobusów. W związku z powyższym konieczne było wprowadzenie ograniczenia do 1,5 tony oraz zamontowanie „zwężenia” mostu. Kładka jest uszkodzona, co w przyszłości mogłoby grozić jej całkowitym zamknięciem, co spowodowałoby brak możliwości dojazdowych dla mieszkańców z tego terenu – podsumowuje wójt.
O tym, że most na Zarzeczu jest przeciążony alarmował kiedyś w swojej interpelacji Henryk Cielebąk, radny Rady Gminy Bałtów.