Znajdź nas na

FAKTY

Śledztwo w sprawie katastrofy budowlanej w kompleksie turystycznym w Bałtowie znajduje się na końcowym etapie! Kto usłyszy zarzuty?

Jak poinformowała nas Eliza Juda, Prokurator Rejonowy w Starachowicach, śledztwo w sprawie katastrofy budowlanej do jakiej doszło 30 stycznia 2021 roku w Bałtowie, kiedy to nad halą namiotową, w której mieściło się sztuczne lodowisko, zawalił się dach – znajduje się już na końcowym etapie. – (…) planowane jest w najbliższym czasie wydanie postanowień o przedstawieniu zarzutów wobec ustalonych osób (…) – informuje prokurator.

Fot. OSP Bałtów/ Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego

Przypomnijmy, że do dramatycznych scen doszło w sobotę, 30 stycznia 2021 roku na terenie kompleksu turystycznego w Bałtowie.  Nad halą namiotową, w której mieściło się sztuczne lodowisko, zawalił się dach. W akcji udział brały służby ratunkowe, sanepid, przedstawiciele nadzoru budowlanego, a także policja. Stanisław Adamski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Świętokrzyskim poinformował nas wówczas, że przyczyną katastrofy były wystąpienie łącznie kilku czynników: obfitych opadów śniegu w krótkim okresie czasu, które nie były usuwane na bieżąco; błędne przyjętego założenia projektowego, obejmujące obciążenie śniegiem w stosunku do  wymaganych norm na tego typu obiektach, a także możliwe błędy w montażu konstrukcji. 

– Wątpliwości budzi też sposób posadowienia tej hali, czyli mocowania jej do podłoża – mówił wówczas Stanisław Adamski. 

3 lutego 2021 r. do ostrowieckiej prokuratury z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. wpłynęły akta w sprawie katastrofy budowlanej, do jakiej doszło na terenie kompleksu turystyczno-wypoczynkowego w Bałtowie. Dzień później prokuratura wszczęła w tej sprawie śledztwo, którego zbyt długo jednak nie poprowadziła. Dowiedzieliśmy się wówczas, że wyznaczona do prowadzenia postępowania została Prokuratura Rejonowa w Starachowicach. 

Co zmieniło się w śledztwie?

Jak poinformowała nas Eliza Juda, Prokurator Rejonowy w Starachowicach, śledztwo znajduje się już na końcowym etapie. 

– W toku prowadzonego śledztwa wykonano szereg czynności procesowych, zmierzających do wszechstronnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy m.in przesłuchano licznych świadków, wykoano oględziny miejsca zdarzenia z udziałem biegłego z zakresu budownictwa, zgromadzono obszerną dokumentację,  uzyskaną opinię biegłego z zakresu budownictwa oraz inne – wyjaśnia prokurator.

Dodaje, że sprawa zmierza z fazy in rem (w sprawie przyp. red) do fazy ad personam (przeciwko konkretnej osobie przyp. red.), planowane jest w najbliższym czasie wydanie postanowień o przedstawieniu zarzutów wobec ustalonych osób. Prokurator tłumaczy także, że dla dobra prowadzonego postępowania karnego nie może ujawnić tego, komu planowane jest przedstawienie zarzutów, ani też jaka będzie ich treść.

– Planowane jest niezwłoczne zakończenie prowadzonego w sprawie śledztwa, natomiast niemożliwe w tej chwili jest podanie konkretnego terminu jego zakończenia, gdyż będzie on wypadkową wielu czynników, które ujawnią się dopiero po wydaniu postanowień o przedstawieniu zarzutów i wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych – podsumowuje Eliza Juda.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this