Znajdź nas na

KULTURA

Spacer krajoznawczo-historyczny po Ostrowcu Św. w 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!

Do uczczenia Narodowego Święta Niepodległości poprzez udział w spacerze krajoznawczo-historycznym po Ostrowcu Świętokrzyskim, zachęca Monika Bryła-Mazurkiewicz, historyk, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św., a przede wszystkim mieszkanka miasta, której przodkowie wywodzą się z Ostrowca, a ich nazwiska zapisane zostały w Księgach Ludności Stałej Miasta Ostrowca z początku XIX wieku. – Będzie dużo wiedzy historycznej, nie zabraknie opowieści o wybitnych mieszkańcach naszego miasta, bo historia, to jest przede wszystkim nauka o człowieku. Będą też ciekawostki. Serdecznie zapraszam – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Spacery organizowane przez Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. od zawsze cieszą się niegasnącą popularnością. To okazja, aby poznać historię regionu, a przede wszystkim ludzi, którzy zapisali się na kartach historii, nie tylko tej lokalnej, ale i  „globalnej”. Już 11 listopada (sobota) w dniu, gdy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św., z wykształcenia historyk archiwista, zaprasza na niezwykły spacer po Ostrowcu Św.

– Zależy nam na tym, aby właśnie w ten sposób uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości. To oczywiście jeden z cyklicznych spacerów, jakie organizujemy dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz. 

Dodaje, że to propozycja przeznaczona dla mieszkańców miasta, powiatu ostrowieckiego, jak i przyjezdnych gości. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Rozpoczniemy w Rynku, czyli w sercu miasta, gdzie powstało „na surowym korzeniu”. Z jednej strony będzie to wędrówka po  Ostrowcu Św. widzianym oczyma historyka, w tym historyka archiwisty, po trosze również historyka sztuki, ale przede wszystkim spacer po mieście widzianym oczami mieszkańca miasta, który się stąd wywodzi. Tak się składa, że moi przodkowie pochodzą z Ostrowca Św., tu się urodzili, mieszkali. Nazwiska moich przodków pojawiają się w Księgach Ludności Stałej Miasta Ostrowca zaprowadzonych już na początku XIX wieku – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Na trasie spaceru znajdą się najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla miasta elementy zabudowy, jak  Kościół Polskokatolicki, pierwszy Zajazd Pocztowy, dworek Żakowskich przy Siennieńskiej 14, aktualna siedziba Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, Plac Świętego Floriana, „Wąska uliczka”, Kolegiata Świętego Michała Archanioła, a także Karolinów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zapraszam wszystkich chętnych do posłuchania opowieści o mieście, którego już nie ma, a po którym pozostały nam pamiątki w postaci chociażby pięknej zabudowy. Mam nadzieję, że znajdą się i tacy uczestnicy, którzy będą chcieli opowiedzieć o swoich spostrzeżeniach związanych z miastem. Być może znają jakieś historie i legendy, którymi się z nami podzielą – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Spacer jest bezpłatny. Rozpocznie się o godzinie 14.00 na ostrowieckim Rynku. Będzie trwał ok. 2,5 godzin, a trasa nie będzie zbytnio wymagająca.

Monika Bryła-Mazurkiewicz zaprasza na spacer po Ostrowcu Św.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this