Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

„Staszic” rozpoczął Narodowe Czytanie!

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza – Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania para prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Dokonano wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Do wielkiego czytania dołączyło także Liceum Ogólnokształcące nr I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dzisiejsze ( 6 września) Narodowe Czytanie w Staszicu zorganizowali Dorota Mączka, Katarzyna Szczerbińska i Wojciech Szymański.

– Jest wiele inicjatyw o charakterze społecznym, które kumulują się we wrześniu. Jednak postanowiliśmy w naszej szkole, Liceum Ogólnokształcącym nr I imienia Stanisława Staszica, zorganizować element akcji Narodowego Czytania. Zgodnie z listem pana prezydenta RP, Andrzeja Dudy, przekazałem tę informację nauczycielom języka polskiego, którzy przygotowali spotkanie dla uczniów, głównie klas pierwszych, tak, aby im pokazać, że szkoła nie tylko jest miejscem, gdzie odbywają się typowe lekcje, ale także miejsce, gdzie można poznawać piękno polskiej literatury, a także zachęcić do poznania polskiej literatury. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie temu posłuży – wyjaśnia Dariusz Kaszuba, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr I imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Spośród zaproponowanych przez parę prezydencką nowel, wybrano „Latarnika”, „Mendel Gdański” i „Glorię Victis”.

Przypomnijmy, że w 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejscach.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– W ubiegłorocznym Narodowym Czytaniu, które odbyło się w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, wzięła udział rekordowa liczba osób. Wierzę, że i tym razem w tak samo licznym gronie przeżyjemy niezapomniane chwile głębokiego namysłu i doświadczymy radości, jaką daje wspólne czytanie. Spotkajmy się wszyscy w sobotę 7 września 2019 roku, by razem odkryć piękno i aktualność Nowel polskich. Jestem przekonany, że ich bogactwo pozwoli każdemu włączyć się i współtworzyć naszą akcję, która popularyzując czytelnictwo, niezmiennie udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości – napisał w specjalnym liście m.in. do dyrektorów placówek oświatowych Andrzej Duda, Prezydent RP.

Także wybór tekstów nie był przypadkowy. Ich wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

– Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – podsumował Andrzej Duda.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this