Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyscy Terytorialsi szkolili się na terenie gminy Kunów!

Terytorialsi ze 103 batalionu lekkiej piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej podczas minionego weekendu szkolili się na terenie gminy Kunów. – To ważne, aby osoby, które mają bronić naszej małej ojczyzny, znały topografię terenów. Wszystko w myśl przysłowia: Chcesz pokoju, szykuj się do wojny – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Szkolenie w kompleksie leśnym „Bukowskiej Góry” fot. 10 ŚBOT

Szkolenie rotacyjne żołnierzy 103 batalionu lekkiej piechoty w Ostrowcu Św. 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej  odbywało się w dniach 28-29 maja na terenie miasta i gminy Kunów. Przedsięwzięcie miało na celu doskonalenie umiejętności żołnierzy w zakresie działań taktycznych lekkiej piechoty oraz bytowania w warunkach naturalnych.  

Szkolenie przeprowadzono w urokliwym kompleksie leśnym „Bukowskiej Góry”, należącym w części do miasta i gminy Kunów, a w części do Spółki Ziemi Wspólnoty Miasta Kunowa czyli podmiotu prywatnego. Zgodę na działania żołnierzy w tym rejonie wyraziły oba podmioty. 

Żołnierze składają  podziękowania na ręce burmistrza Lecha Łodeja za współpracę,  a także podkreślają pozytywne nastawienie do żołnierzy WOT, władz Wspólnoty.

– Sprawa była załatwiana po oficersku. Ćwiczenia odbyły się „z zaskoczenia”. Miałem oficerskie słowo, że nie będzie najmniejszych szkód na tym terenie i tak też się stało. W tych trudnych  czasach, w których żyjemy, gdy za naszą wschodnią granicą giną niewinni ludzie, ćwiczenia, przygotowanie na różne ewentualności, jest niezbędne. To osoby, które w przypadku zagrożenia będą walczyć o naszą ziemię, zdrowie i życie. Dzięki tego typu szkoleniom  jeszcze lepiej poznają topografię tych terenów. Cieszę się  i bardzo cenię sobie współpracę z WOT-em – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. 

Prowadzenie dwudniowych szkoleń rotacyjnych poza terenami wojskowymi jest już w Wojskach Obrony Terytorialnej normą, a nie wyjątkiem. Zajęcia prowadzone poza terenami wojskowych placów ćwiczeń cechuje większy realizm. Dzięki nim żołnierze mogą lepiej poznać teren, za którego obronę i ochronę odpowiadają. Ważne jest również praktyczne zaznaczenie obecności żołnierzy OT w Stałym Rejonie Odpowiedzialności i kontakt z miejscową ludnością.

Szkolenie w kompleksie leśnym „Bukowskiej Góry”
fot. 10 ŚBOT

– Terytorialność  jest wpisana w nazwę naszego rodzaju sił zbrojnych. Ma dla nas wymiar szczególny. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy.   W WOT rozumiemy to jako przynależność do społeczności i regionu, z którego się wywodzimy, który znamy „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla żołnierzy WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się misja formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Żołnierze formacji mają świadomość tego, że w ten sposób wnoszą wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości Polski – podsumowuje Daniel Woś z zespołu prasowego 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

W Ostrowcu Św. powstanie kolejna jednostka podległa gminie?

FAKTY

Czy  „Wąska uliczka” mogłaby być wizytówką Ostrowca Św.? 

FAKTY

Paweł Krześniak Paweł Krześniak

Zaginął Paweł Krześniak z Mirogonowic!

FAKTY

„Licytacja” na uchwały, czy troska o powodzian?

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this