Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: Kolejne przejścia dla pieszych w ciągu dróg wojewódzkich – doświetlone!

Kolejne przejścia dla pieszych na drogach krajowych w województwie świętokrzyskim są lepiej widoczne i bezpieczniejsze. Od kwietnia 2024 roku działa już dodatkowe oświetlenie w dwunastu lokalizacjach na odcinku drogi krajowej nr 79 w gminach Koprzywnica i Samborzec. W ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej doświetlono ponad pół tysiąca przejść dla pieszych w województwie świętokrzyskim. Kolejnych 160 doświetlonych będzie do końca roku.

Źródło: X GDDKiA Kielce

Po zmroku na przejściu ze specjalnym dedykowanym oświetleniem pieszy jest zdecydowanie lepiej widoczny, a przez to znacznie bezpieczniejszy. Kierowca może dużo wcześniej zredukować prędkość, aby zatrzymać się przed przejściem. 

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego to założenie Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej, w ramach którego do końca roku doświetlonych będzie łącznie ok. 660 przejść dla pieszych na drogach krajowych województwa świętokrzyskiego. 

Jak przypomina Małgorzata Pawelec-Buras  z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach, pierwsze prace przy projektowaniu i budowie infrastruktury oświetleniowej rozpoczęły się w 2022 roku. Do tej pory wyłonieni w przetargach wykonawcy wykonali instalacje oświetleniowe dla ok. 500 przejść dla pieszych na drogach krajowych nr 42, 73, 78 oraz odcinkach dróg nr 9, 74, 77,79 w województwie świętokrzyskim.  Kontynuowane są prace na pozostałych odcinkach DK9, DK74, DK77 i DK79. W wytypowanych podczas analizy stanu bezpieczeństwa miejscach wykonane zostały także dojścia do przejść dla pieszych, wysepki, aktywne oznakowanie czy oświetlenia stref przejściowych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this