Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: wybrano nowe władze województwa!

Renata Janik (PiS) została w poniedziałek wybrana na stanowisko marszałka woj. świętokrzyskiego. Głosowało na nią 16 radnych, jej kontrkandydat Andrzej Swajda z PSL uzyskał 13 głosów. Przewodniczącym sejmiku został były marszałek Andrzej Bętkowski (PiS).

Kielce, 06.05.2024. Wybrana na marsza³ka województwa œwiêtokrzyskiego Renata Janik podczas pierwszej po wyborach samorz¹dowych sesji sejmiku, 6 bm. w Kielcach. (sko) PAP/Piotr Polak

W poniedziałek nowo wybrani radni zebrali się na pierwszej sesji, podczas której złożyli ślubowanie, wybrali przewodniczącego sejmiku oraz marszałka. Kandydaturę Janik na marszałek województwa zgłosił radny PiS Grzegorz Socha. W tajnym głosowaniu Janik zdobyła 16 głosów. Drugim z kandydatów był rady PSL Andrzej Swajda, na którego zagłosowało 13 osób; jeden głos był nieważny.

„Wierze, że to będzie dobra kadencja, że opozycja będzie z nami w dobrych projektach i że nasze województwo zacznie się rozwijać. Zaczęliśmy wiele projektów i obiecuje, że będę je kontynuowała, a mój mocny mandant – prawie 43,4 tys. głosów pokazuje, że mieszkańcy mnie docenili i byli zadowoleni z moich działań. Nie zawiodę” – zadeklarowała nowa marszałek województwa.

W 30-osobowym sejmiku woj. świętokrzyskiego Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 16 mandatów, Trzecia Droga – siedem, KO – sześć, a jeden Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy.

Mimo tego, że PiS w wyborach uzyskało samodzielną większość, to do samego końca w sejmikowych kuluarach pojawiały się sugestię, że wyniki poniedziałkowych głosowań mogą być zaskoczeniem, a Janik w tajnym głosowaniu może nie zdobyć wymaganej liczby głosów.

Ostatecznie żadnych niespodzianek nie było. Poza Janik zarząd województwa świętokrzyskiego będą tworzyć wszyscy wskazani przez nią kandydaci. Na wicemarszałków zostali wybrani Grzegorz Socha i Marek Bogusławski, a na członków zarządu Andrzej Pruś i Anita Koniusz. Wszyscy dostali się do sejmiku z listy PiS.

Prawo i Sprawiedliwość będzie też kierować pracami sejmiku. Przewodniczącym gremium został były marszałek województwa Andrzej Bętkowski, a na wiceprzewodniczących powołano radnych PiS Magdalenę Zieleń, Mieczysława Gębskiego i Marka Strzałę.

Wystarczającego poparcia nie zyskały kandydatki opozycji – Renata Gruszczyńska i Jolatna Tyjas, które w tajnych głosowaniach zdobyły odpowiednio 13 i 14 głosów.

„Arytmetyka zadziałała, radni zagłosowali tak, a nie inaczej. Będziemy aktywną i merytoryczną opozycją, na pewno z uwagą będziemy się przyglądać pracom tego zarządu i funkcjonowaniu samorządu województwa” – powiedział PAP radny Andrzej Swajda.

Najlepszy wynik do sejmiku woj. świętokrzyskiego w kwietniowych wyborach samorządowych uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, na które zagłosowało 212 046 wyborców (42 proc.). Twarzą kampanii PiS była Renata Janik, którą promowano, jako nową marszałek regionu. Startując z okręgu nr 3 (Kielce i powiat kielecki) Janik zdobyła 43 381 głosów (25,87 proc.), był to najlepszy wynik w Świętokrzyskim.

Drugie miejsce w wyborach zajęła Trzecia Droga, na którą głos oddało 109 606 osób (21,71 proc.). Trzecie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej – 94 520 głosów (18,72 proc.) 46 168 osób zagłosowało na kandydatów komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy, co przełożyło się na 9,15 proc. poparcia w skali regionu.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this