Znajdź nas na

FAKTY

Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze – Jubileuszowa 10. edycja konkursu!

Lekcje poświęcone mądremu i bezpiecznemu użytkowaniu zasobów Internetu, spotkania uczniów z funkcjonariuszami policji i konkurs dla uczniów, a także odrębnie realizowany konkurs dla szkół to m.in. działania, które zostały zaplanowane w ramach jubileuszowej, 10. edycji projektu „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2021”. Przedsięwzięciu skierowanemu do uczniów szkół regionu świętokrzyskiego honorowo patronuje marszałek województwa Andrzej Bętkowski. W spotkaniu inaugurującym wzięli udział wicemarszałek Renata Janik oraz członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Głównym zadaniem konkursu i całego projektu, który z powodzeniem od dekady realizuje Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wspólnie z Departamentem IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach i partnerem – Allegro, jest przygotowanie młodzieży szkolnej do umiejętnego, bezpiecznego, ale też świadomego i uważnego korzystania z wirtualnej rzeczywistości, zdobywania wiedzy w internecie, korzystania z rozrywki, kanałów informacyjnych i komunikacyjnych. Przygotowanie dzieci i młodzieży do korzystania z dostępu do internetu jest tym ważniejsze w dobie izolacji społecznej, rozluźnienia więzi społecznych, częstszego szukania kontaktu w świecie wirtualnym i zdalnej edukacji. Ważne też, by przekazać wiedzę o zasadach właściwego korzystania z sieci, o prawie autorskim, netykiecie i tolerancji wobec innych internautów, o braku akceptacji dla jakiejkolwiek agresji i hejtu.

Tematyka 10. edycji projektu w roku szkolnym 2021/2022 związana jest z roztropnym korzystaniem w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne, oraz z hasłem Dnia Bezpiecznego Internetu 2022, które brzmi “Razem dla lepszego internetu”.

Projektowi “Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze” patronują: Anna Krupka – wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu,  Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego, Jarosław Kaleta Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, Zbigniew Koniusz wojewoda świętokrzyski oraz Kazimierz Mądzik,  kurator oświaty w Kielcach.

Inauguracja 10. edycji konkursu

Inauguracyjne spotkanie i konferencja, otwierająca 10. edycję konkursu, odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Wzięła w nim udział wicemarszałek Renata Janik oraz członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka.

– Samorząd województwa świętokrzyskiego od lat wspiera dzieci i młodzież a także dorosłych, w tym nauczycieli, w bezpiecznym korzystaniu ze wszystkich nowości technologicznych, w tym z internetu – powiedziała wicemarszałek Renata Janik. – To jest bardzo ważne, zwłaszcza teraz, gdy pandemia spowodowała, że coraz więcej czasu dzieci spędzały przed komputerem. Trzeba je przestrzegać, uczyć i uświadamiać, by wiedziały, jakie zagrożenia niesie za sobą nieodpowiedzialne korzystanie z internetu. Muszą też uświadomić sobie, że wszystko, co włoży się do sieci, udostępni, napisze, skomentuje, w internecie pozostanie. Ważne jest, by w tej istotnej kwestii szkolić, edukować i wspierać już najmłodszych użytkowników sieci – dodała wicemarszałek.

– Przekazujemy uczniom wiedzę i wspieramy nauczycieli w tym, by tłumaczyli swoim podopiecznym, jak istotne jest przestrzeganie reguł w internecie, szanowanie cudzej wartości i własności, czyli prawa autorskiego, właściwe i kulturalne, tolerancyjne podejście do innych internautów, odrzucenie hejtowania – dodał członek Zarządu Tomasz Jamka. – Od nas zależy, jak rozwijać się będzie świat internetu i z jaką wiedzą i umiejętnościami w ten świat wejdą najmłodsi.

Konkurs dla uczniów i dla szkół

W ramach rozpoczynającego się projektu, od października br. do maja 2022 r. odbędą się spotkania uczniów z funkcjonariuszami policji oraz z przedstawicielami Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i firmy Allegro.pl, lekcje poświęcone tematyce projektu, a także 2 konkursy. Pierwszy z nich skierowany jest do szkół i polega na prezentacji różnorodnych inicjatyw związanych z tematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Mogą to być: szkolna gra terenowa, konkurs, kampania medialna, komiks lub broszura dotycząca tematyki bezpieczeństwa w internecie, debata czy też kampania prowadzona w internecie.

Ogłoszono także konkurs dla uczniów. Jego najmłodsi uczestnicy, uczniowie klas I – III mają za zadanie indywidualnie przygotować  jedną pracę plastyczną na temat “Internet – wspólna nauka i zabawa”. Praca powinna być ilustracją do jednej z kart rocznego kalendarza ściennego. Starsi uczniowie szkoły podstawowej (klasy IV – VIII) powinni przygotować prezentację mobilną na temat “Bądź rozważny i ostrożny, bo Internet bywa groźny”. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mają za zadanie przygotować spot reklamowy na temat “Internet moją bazą wiedzy i inspiracji”.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this