Znajdź nas na

FAKTY

Dzięki środkom z „Polskiego Ładu” gmina Ostrowiec Św. zainwestuje w OZE!

Jak podczas wczorajszej (wtorek, 26 października) konferencji prasowej przypomnieli ostrowieccy parlamentarzyści, druga co do wielkości kwota, rozdysponowana w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład, a dotycząca gmin z powiatu ostrowieckiego, trafi do Ostrowca Świętokrzyskiego. 11 970 000 zł przeznaczone zostaną na systemowe rozwiązania ograniczające zużycie energii elektrycznej i emisję CO2 poprzez budowę Odnawialnych Źródeł Energii.

Panele fotowoltaiczne Źródło: Pixabay

28 sierpnia iw ostrowieckim  urzędzie miasta zapytaliśmy o inwestycje zgłoszone w ramach „Polskiego Ładu”. Wśród projektów znalazły się: kompleksowy system odprowadzania wód deszczowych poprzez budowę i rozbudowę sieci dróg, szansą na zharmonizowany rozwój zabudowy jednorodzinnej osiedla Gutwin (kwota wnioskowanych środków to 32 300 000 zł); budowa systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego – etap I – PSZOK (wnioskowana kwota to 4 987 500 zł), a także systemowe rozwiązania w zakresie ograniczenia zużycia energii elektrycznej i emisji CO2 na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – etap I – budowa OZE (kwota wnioskowanych środków – 11 970 000 zł).

– Zadania te zostały wybrane z uwagi na duże potrzeby Gminy w poszczególnych wnioskowanych zakresach, charakteryzujących się bardzo wysokimi kosztami inwestycyjnymi. Wszystkie powyższe zadania zaliczają się do Priorytetu I, który gwarantuje najwyższy poziom dofinansowania (95 procent wartości inwestycji) oraz stwarza najwyższą szansę na jego uzyskanie – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisała się Anna Niedbała, Sekretarz Miasta Ostrowca Św.

W poniedziałek, 25 października, Mateusz Morawiecki ogłosił listę zadań, które zakwalifikowały się do Rządowego Funduszu Polski Ład. Wśród tych dotyczących gminy Ostrowiec Św. znalazły się systemowe rozwiązania ograniczające zużycie energii elektrycznej i emisję CO2 poprzez budowę Odnawialnych Źródeł Energii (11 970 000 zł). Samorząd Województwa pozyskał natomiast 86 990 493, 23 zł na rozbudowę drogi 754 wraz z rozbudową  mostu na  rzece Kamiennej.

– W imieniu mieszkańców chciałbym podziękować za naszą drogę 754. Oczekiwaną przez długie lata i wreszcie ten finał będzie taki szczęśliwy, że ta droga tak ważna ze względów komunikacyjnych, ale też i estetycznych naszego miasta będzie w końcu zrealizowana – mówił podczas wczorajszej (wtorek, 26 października) Piotr Dasios, jeden z dwóch wiceprezydentów Ostrowca Świętokrzyskiego. 

Na pierwszym planie, w centrum kadru Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Św., na drugim planie od lewej: Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i Krzysztof Lipiec, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Odniósł się także do środków przyznanych na odnawialne źródła energii. W ramach inwestycji powstanie około 30 kompletów instalacji fotowoltaicznych, które będą umieszczone na budynkach lub przy budynkach użyteczności publicznej.

– (…)  po to, żeby zmniejszyć też koszty energii elektrycznej w naszych budynkach użyteczności publicznej, ale także przede wszystkim zmniejszyć edycję CO2 do atmosfery. Ta inwestycja wpisuje się  też w nasze wcześniejsze gminne programy, dzięki którym mieszkańcy mogą dostać dofinansowanie do budowy paneli fotowoltaicznych i wymiany piecy z węgla na bardziej ekologiczne. Także za to tutaj serdecznie dziękujemy. Patrzę na pana posła Krzysztofa Lipca i też zazdroszczę, że Starachowice dostały drugie tyle środków, ale mamy nadzieję, że w następnych takich rozdaniach  Ostrowiec także nie będzie pomijany. Oczywiście to jest wszystko po to, żeby mieszkało się mieszkańcom w Ostrowcu bardzo dobrze, ja jeszcze raz w imieniu mieszkańców dziękuję tutaj na ręce pana posła Kryja, pana senatora i wszystkich zaangażowanych, dziękuję za to wsparcie – podsumował Piotr Dasios.   

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this