Znajdź nas na

FAKTY

To będzie jedyny taki Rynek w Polsce!

Jedyny taki serwis herbaciano-kawowy w Polsce już wkrótce stanie na ćmielowskim Rynku. Z filiżanek i imbryczka nie będzie się można jednak napić, a… w nich odpocząć. Rewitalizacja Ćmielowa nabiera tempa. Wiele prac wykonanych zostało poza Ćmielowem, jak odlewy, które wkrótce staną w sercu „porcelanowego miasta”. – Mamy piękną historię, piękne tradycje. Żyjemy w wyjątkowym zakątku Polski. Dzięki rewitalizacji nasz ćmielowski Rynek zyska na atrakcyjności, a o nas usłyszy cała Polska – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Mieszkańcy Ćmielowa z niecierpliwością czekają na efekt końcowy rewitalizacji Ćmielowa. Jak zapewnia Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa odlewy imitujące porcelanowe filiżanki i imbryk są już gotowe, jednak zanim staną na Rynku firma musi wykonać niezbędne prace ziemne.  

– Zbliżamy się do punktu kulminacyjnego, aczkolwiek  same odlewy na Rynku staną na końcowym etapie inwestycji. Dotychczas skupialiśmy się na tzw. papierologii, wszelkich uzgodnieniach, oddaniu placu budowy, projektach. Dziś pogoda pozwala już na pierwsze prace ziemne. Myślę, że najbardziej zadowoleni będą z tego faktu mieszkańcy, którzy pytają mnie kiedy będą mogli skorzystać z nowych ławeczek. To dobrze, bo widać zainteresowanie z ich strony, z czego się bardzo cieszę – wyjaśnia Joanna Suska. Przypomina, że wyremontowany i zmodernizowany zostanie Dom Kultury w Ćmielowie, który dotychczas nie był najlepszą wizytówką „serca miasta”.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Burmistrz Ćmielowa zapewnia, że podczas remontu nie ucierpią drzewa, które wpisały się w tę część miasta. 

– Ani jedno drzewo nie zostanie wycięte. Rozmawiałam na ten temat z konserwatorem. Nasz Rynek ma taki niepowtarzalny charakter. Mamy dwa place, plac targowy i plac przy Świętym Florianie. Tam mieszkańcy, którzy uwielbiają spędzać czas w słońcu, na pewno je znajdą, natomiast Ci, którzy wolą cień zajdą go w miejscu, gdzie staną unikatowe ławeczki, wśród alejek spacerowych, które będą pięknie podświetlone. Rynek zyska na nowoczesności. Na pewno, nie da się go nie zauważyć – mówi Joanna Suska i dodaje, że przez lata ta część Ćmielowa nie była remontowana. Tłumaczy, że ma nadzieję, iż dzięki tej inwestycji, mieszkańcy będą mieli gdzie miło spędzić czas. Tężnia solankowa, która oficjalnie otwarta została w czerwcu 2020 roku okazała się „strzałem w dziesiątkę”. Przyciąga mieszkańców z całego powiatu ostrowieckiego, a także powiatów ościennych. Również sąsiednie gminy idąc za przykładem Ćmielowa w planach mają budowę tężni solankowych. 

– Ponad 8 milionów złotych, to środki, które udało się mi pozyskać zarówno na rewitalizację Ćmielowa, jak i termomodernizację domu kultury. Zdaję sobie sprawę, że potrzeb w gminie jest wiele, ale zaczynam, mówiąc kolokwialnie „od środka”,  aby kierować się na północ i południe. Wśród największych potrzeb, jakie zgłaszają mi mieszkańcy są budowy, remonty i przebudowy dróg, czy inwestycje w świetlice wiejskie, o ile dana miejscowość takie miejsce posiada.  Przypomnę tylko, że nową świetlicę zyskały Piaski Brzóstowskie, dzięki pozyskanym przeze mnie środkom. Wkrótce do użytku oddamy świetlicę w Brzóstowej. Inne miejscowości również podjęły działania, aby mieć miejsca integracji. Lada dzień będę prowadzić konkretne rozmowy, co do zakupu działki z parafią w Ptkanowie dla mieszkańców Przeuszyna. Od pewnego czasu funkcjonuje takie stwierdzenie, że to zapomniana miejscowość. Chciałbym ten trend odwrócić, żeby mieszkańcy  wiedzieli, że ja ich dostrzegam – podsumowuje burmistrz.

fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Rewitalizacja Ćmielowa nie byłaby możliwa, gdyby nie środki, jakie samorząd pozyskał w ramach pierwszej edycji  Funduszu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Do gminy wpłynęło 5 milionów złotych.  Rewitalizacja obejmie urządzenie zieleni miejskiej i  modernizację oświetlenia. Część ciągów komunikacyjnych zostanie zachowana, inne, zostaną poszerzone, a także doświetlone, ale odbędzie się to w sposób ekonomiczny. Oświetlenie będzie reagowało na ruch pieszego. Wymienione zostaną lampy, które są już na tyle wiekowe, że zdobycie do nich części w razie awarii, jest bardzo trudne. Przebudowana będzie sieć uzbrojenia terenu, miasto będzie monitorowane, co wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. Jednak, to co najbardziej „rzucać się będzie w oczy” to ćmielowska porcelana, która zostanie wyeksponowana w szczególny sposób. Cztery filiżanki-ławki i ponad 4 metrowa fontanna z imbryczkiem, z którego będzie lała się woda.  Nie będą wykonane z porcelany, ponieważ materiał ten nie byłby wystarczająco wytrzymały, a z materiałów imitujących porcelanę.

Zadanie wykonane będzie do końca czerwca. 

Wizualizacje małej architektury, która pojawi się na terenie ćmielowskiego Rynku
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie


Wizualizacje małej architektury, która pojawi się na terenie ćmielowskiego Rynku Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie
Wizualizacje małej architektury, która pojawi się na terenie ćmielowskiego Rynku Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this