Znajdź nas na

FAKTY

To był rok próby! Świętokrzyscy „terytorialsi” podsumowali miniony rok!

Od początku pandemii pobrali niemal 30 tys. wymazów, odpowiadając na apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach oddali do końca 2020 roku oddali blisko 150 litrów krwi. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, bo o nich mowa, niemalże od momentu wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce zaangażowani są w działania ograniczające jego transmisję. To był rok próby rzeczywistych zdolności WOT – najmłodszego rodzaju sił zbrojnych.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”

– Wszyscy mamy poczucie wielkiej odpowiedzialności. Zdajemy sobie sprawę, że nasze działania niosą ulgę i pomoc tym, co  jej najbardziej w tych czasach potrzebują. Począwszy od osób starszych, poprzez personel medyczny, na najbiedniejszych kończąc. Jesteśmy jednocześnie zdeterminowani do dalszego niesienia wsparcia społeczności lokalnej tak długo jak będzie trwała pandemia mówi płk Grzegorz MOTAK dowódca 10 ŚBOT.

Zespoły wymazowe 10. ŚBOT pobrały od początku pandemii niemal 30 tys. wymazów. Odpowiadając na apel Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach żołnierze oddali do końca roku blisko 150 litrów krwi. Warto dodać, że akcja trwa nadal.

Z początkiem marca po ujawnieniu pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce WOT zmienił model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Oznaczało to zawieszenie planowych szkoleń i skupienie całych sił formacji na wsparciu społeczności lokalnej i zwalczaniu pandemii. Początkowo działania te nosiły miano operacji „Odporna Wiosna”, jednak w związku ze zmianą charakteru podejmowanych przez żołnierzy działań, w czerwcu 2020 roku. „Odporna Wiosna” przekształcona została w „Trwałą Odporność”.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”

W wakacje stopniowo powrócono do szkoleń żołnierzy między innymi ze Strażą Pożarną. 16 sierpnia 2020 roku dowódca 10. ŚBOT otrzymał z rąk Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Sztandar brygady. W lipcu powołano pierwszych ochotników. Pomimo pandemii oraz obostrzeń związanych z ograniczeniem transmisji COVID-19 udało się przeszkolić około 300 nowo powołanych ochotników w trakcie 8 szkoleń podstawowych tzw. „szesnastek”.

Jesienna, druga fala pandemii ponownie zintensyfikowała działania antykryzysowe „terytorialsów”. Były to: wspólne z Policją kontrole przestrzegania kwarantanny, pomoc w pracy administracyjnej stacji sanitarno-epidemiologicznych, przyszpitalne i mobilne punkty pobierania wymazów, transporty środków ochrony, butli z tlenem oraz wiele innych zadań. Każdego dnia w działaniach brało udział około 300 „terytorialsów”.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt”

Przed żołnierzami nowe wyzwania. Czekają ich ciężkie treningi i szkolenia oraz działania przeciwkryzysowe. Początek nowego roku to nadal służba na pierwszej linii walki z COVID-19 poprzez wsparcie służb medycznych oraz naszej społeczności woj. świętokrzyskiego. Rok 2021 to również nadzieja na normalność dzięki akcji szczepień, w którą żołnierze WOT również będą zaangażowani. Jak zapewnia Daniel Woś z Zespołu Prasowego 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. E.G. Kaszyńskiego ps. „Nurt” , uporu i motywacji w realizacji zadań terytorialsom z pewnością nie zabraknie.

Przypomnijmy, że Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 r. W szeregach OT jest ponad 27 tys. żołnierzy. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this