Znajdź nas na

FAKTY

To miejsce dla turystów i mieszkańców! W Rudzie Kościelnej powstał teren wypoczynkowo-rekreacyjny!

Dzięki środkom pozyskanym przez Joannę Suskę, burmistrza Ćmielowa w Rudzie Kościelnej powstał teren wypoczynkowo-rekreacyjny. Na skwerku tuż za przystankiem autobusowym stanęły ławeczki, stoliki, oraz stojaki na rowery. – Mamy piękny szlak turystyczny, począwszy od Bałtowa, poprzez malowniczą Rudę Kościelną, aż do gminy Ćmielów. Dotychczas brakowało miejsca odpoczynku i integracji na świeżym powietrzu. Udało się to zmienić – mówi Joanna Suska.

Miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe powstało w Rudzie Kościelnej fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Ruda Kościelna, to urokliwa miejscowość w gminie Ćmielów. To tam znajduje się m.in. drewniany kościółek, który zachował się od XVIII wieku w praktycznie niezmienionej formie, pod wezwaniem – Zaślubin Najświętszej Marii Panny. To jeden z dwóch kościołów w Polsce pod tym właśnie wezwaniem. W Rudzie Kościelnej znajduje się również budynek po dawnej gorzelni, w którym produkowano alkohol, ale także suszono płatki ziemniaczane dla wojska i zwierząt.  Po I Wojnie Światowej działalności płatkarni nie wznowiono. Pozostała natomiast destylarnia, która nie przetrwała transformacji systemu w latach 90-tych. Tutaj także znajduje się Dwór Amelii. Z dawnej konstrukcji alkierzowego dworku zachowały się jedynie kolumny przed wejściem głównym. Ruda Kościelna to wybierany chętnie przez turystów miejscowość na trasie do Bałtowa. Nie dziwią zatem działania podejmowane przez gminę, a których celem jest uatrakcyjnienie tej miejscowości. 

Dzięki pozyskanym  środkom z  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego – „Wsparcie Funkcjonalności Obszarów Wiejskich”, to właśnie w Rudzie Kościelnej  powstał teren  wypoczynkowo-rekreacyjny. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– W centralnym miejscu, tuż za przystankiem autobusowym zaaranżowany został skwerek, na którym wygospodarowano miejsca piknikowe oraz zainstalowano stojaki na rowery, ławki, stoliki oraz kosze na śmieci. Dodatkowym elementem jest ścieżka z kruszywa łamanego, która powstała zgodnie z wytycznymi konserwatora – mówi Joanna Suska. 

Przypomina, że realizacja tego zadania jest odpowiedzią na prośby mieszkańców, w które zawsze się wsłuchuje. 

– Jestem przekonana, że zagospodarowanie terenu w ten sposób umili mieszkańcom Rudy Kościelnej spędzanie razem wolnego czasu na świeżym powietrzu co sprzyjać będzie integracji międzypokoleniowej a także zachęcać do odwiedzania tej malowniczej miejscowości przez turystów – podsumowuje burmistrz. 

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this