Znajdź nas na

SPORT

Turniej Mikołajkowy w „Hetmanie” to już tradycja! Blisko 80 osób zmierzyło się w tej królewskiej grze!

Nie wiemy czy Święty Mikołaj grał w szachy. Jedno jest pewne, nie zapomniał o uczestnikach Turnieju Mikołajkowego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Szachowe „Hetman” w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Dzieci bardzo lubią Świętego Mikołaja, lubią także i szachy. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Od lat się to nam udaje – wyjaśnia Jarosław Choina, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Szachowego „Hetman” i sędzia główny turnieju.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Turnieje organizowane w Mikołajki, to już tradycja. Pomysł na ich organizację podsunął nam sam Święty Mikołaj. Szachiści bardzo lubią Mikołaja. Podczas turnieju sędziują Mikołajowie (Michał Choina, Andrzej Sidor, Marek Rega), a i uczestnicy turnieju, blisko 80 osób w różnych kategoriach wiekowych ubrani są w mikołajkowe czapeczki – tłumaczy wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Szachowego „Hetman”, a także sędzia główny zawodów.

Nagrody były bardzo mikołajkowe, na zawodników czekały puchary, skrzaty, a także poduszki klubowe.

– Szachy dają nam niesamowity rozwój, dziś, gdy większość z nas gra w gry tylko przy pomocy telefonu, czy komputera, coraz mniej jest tego treningu logicznego myślenia. Szachy to dyscyplina tak szeroka, że całe życie człowiek się uczy i do końca nigdy nie pozna jej tajników – dodaje wiceprezes.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie byłoby tego turnieju gdyby nie pomoc kilku Mikołajów.

– Dziękuję pani Annie Szałapskiej, Beacie Brodlickiej, Małgorzacie Turczyńskiej, panu Tomkowi Smeli i Pizzeri Da Grasso, a także Sebastianowi Banachowi za wielkie serce i pomoc – dodaje Anna Choina, prezes Stowarzyszenia Szachowego „Hetman”. Dodaje także, że przed zawodnikami turnieje w Kostomłotach, w Sandomierzu, a także w Staszowie.

O tym, że szachy to gra dla każdego przypomina Patryk, którego turnieje pochłonęły już półtora roku temu.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Najbardziej podoba mi się to, że możemy wyjeżdżać na różnego rodzaju turnieje, możemy wspólnie grać w szachy, poznaję nowych ludzi, a tak w ogóle szachy są po prostu fajne – podsumowuje ośmioletni Patryk, który w domu trenuje grę z rodzicami. Na swoim koncie ma już dwa trzecie miejsca.

Od dwóch lat w szachy gra także dziewięcioletni Fryderyk, dla którego szachy to sposób na lepsze wyniki w matematyce.

– Podoba mi się to, że trzeba myśleć i szachy są bardzo wciągające. W domu gram w szachy i na tablecie. To jest bardzo spokojna gra i nie powoduje, że się stresuję, czy denerwuję – wyjaśnia Fryderyk, który zachęca, aby naukę gry w szachy rozpocząć od poznania sposoby poruszania się figur po szachownicy.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zadowolona z efektów w nauce, jakie osiąga jej syn, dzięki między innymi – grze w szachy jest także Katarzyna Kowalska.

– Mój ośmioletni syn od września rozpoczął przygodę z szachami na poważnie, wcześniej grał w domu, ale bardziej na zasadzie rozrywki. Podoba mi się to, że gra wymaga od niego skupienia i pewnej dyscypliny. Na razie nie męczy mnie żebym z nim grała, mierzy się z kolegami, czasami gra także przez internet – dodaje Katarzyna Kowalska.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na Mikołajkowy Turniej Szachowy, zorganizowany przez „Hetmana” ze Staszowa przyjechał także Kacper Łabęcki.

– W szachy gram od trzech lat. Mam już trochę sukcesów na swoim koncie, jak chociażby trzecie miejsce na turnieju w szachach szybkich na poziomie województwa. Szachy to taka gra, która rozwija logiczne myślenie, po sobie widzę, że bardzo pomogły mi w matematyce. To jest świetna rozrywka. Dzięki szachom mogę oderwać się od komputera, poznałem masę fajnych ludzi i co najważniejsze, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Pięciolatek może zmierzyć się z 80-latkiem i czerpać z tego przyjemność – tłumaczy Kacper Łabęcki.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Koronawirus: Ministerstwo Zdrowia zmienia sposób raportowania! Na terenie województwa świętokrzyskiego 359 nowych zakażeń!

FAKTY

Zaginął Marek Rzeszowski! Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach!

FAKTY

Hubert Żądło: Wskaźniki finansowe mamy unormowane. Ten rok dla budżetu gminy Bałtów zakończymy z ponad milionową nadwyżką finansową!

FAKTY

Świętokrzyskie w czołówce! 70 milionów euro na „covidowe” wsparcie firm!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this