Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Uczniowie z Ostrowca Świętokrzyskiego znają się na ekologii!

W czwartek, 25 kwietnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się finał XXVIII edycji konkursu pn. „Ekologia, my i region, w którym żyjemy” organizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Wśród uczestników konkursu znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim (III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych), a także Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim (V miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych).

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Łącznie na konkurs napłynęło  96 prac przygotowanych przez  576   uczniów. Do współzawodnictwa corocznie zapraszana jest młodzież ze szkół podstawowych,  gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze wszystkich gmin województwa świętokrzyskiego.

Zmagania podzielone były na dwa etapy: pierwszy – polegał  na przygotowaniu przez zespoły uczniowskie prac, które mogły mieć formę posteru, prezentacji multimedialnej, filmu amatorskiego, tematycznego albumu fotograficznego, reportażu lub gry tematycznej. Nadesłane prace zostały  ocenione w trzech kategoriach: dla szkół podstawowych kl. IV-VI,  szkół podstawowych kl. VII-VIIII i  gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Zespoły  opracowywały jeden z czterech tematów:

1. Zostań menagerem przyrody – wybierz jeden z parków krajobrazowych i spróbuj tak go zareklamować, aby stał się miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów oraz lokalną społeczność. Stwórz reklamę, poster, filmik promujący wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne oraz krajobrazowe wybranego obszaru – napłynęło 50 prac.

2. Stwórz ciekawą i pomysłową grę terenową przebiegającą przez obszar wybranego przez Ciebie Nadleśnictwa/Parku Krajobrazowego województwa świętokrzyskiego. Poprowadź ją tak, aby przybliżyć uczestnikom te dobrze znane oraz mało popularne wartości przyrodnicze, kulturowe i historyczne wybranego obszaru. Opracuj scenariusz, wyznacz cel oraz zadania z jakimi zmierzą się uczestnicy gry – napłynęły 23 prace.

3. W bieżącym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, Jesteś mieszkańcem obszaru parku krajobrazowego, wykorzystując jego walory przyrodnicze, historyczne, kulturowe i krajobrazowe zaproponuj jak można uczcić tak wielkie wydarzenie historyczne  – napłynęły 3 prace.

4. „Szanuj las – póki czas” – na przekładzie Nadleśnictwa, którego obszar obejmuje Twoją gminę, wskaż działania zmierzające do ratowania ekosystemu leśnego – napłynęło 20 prac.

Etap drugi (finałowy), polegał na napisaniu przez uczniów testu sprawdzającego ich wiedzę z zakresu ochrony przyrody i ochrony środowiska, wiadomości o parkach narodowych i krajobrazowych. Dodatkową konkurencją było sprawdzenie umiejętności rozpoznawania gatunków roślin i zwierząt objętych ochroną.

Wzięło w nim udział 15 czteroosobowych zespołów uczniowskich ze szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, których prace nadesłane do I etapu otrzymały najwyższą punktację. Łączna punktacja po pierwszym i drugim etapie decydowała o zajętym miejscu.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

II miejsce w kategorii Szkoła Ponadgimnazjalna zajął Zespół Szkół Nr 1 z Ostrowca Świętokrzyskiego, V miejsce w kategorii szkoła ponadgimnazjalna zajęło Liceum Ogólnokształcące Nr 1 z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Nagrody dla finalistów  i opiekunów zostały ufundowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach oraz Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach. Młodym ekologom nagrody wręczał przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Andrzej Pruś. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem marszałka Andrzeja Bętkowskiego.

Patronatem honorowym konkurs objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this