Znajdź nas na

FAKTY

Ułatwiają życie, poprawiają bezpieczeństwo – lewoskręty w ciągu ul. Bałtowskiej to pomysł Jerzego Wrony! Nie jedyny!

Z Ostrowcem Świętokrzyskim jest związany od lat 70-tych. Ostrowczanie, zarówno ci zmotoryzowani, jak i poruszający się pieszo korzystają z rozwiązań, których był pomysłodawcą lub obiektów, w których budowie miał znaczący udział. Jerzy Wrona, bo o nim mowa, przez całe swoje życie zawodowe „buduje” miejsca dla i z myślą o mieszkańcach, stara się również dbać o ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym i wprowadzać, bądź też proponować rozwiązania, ułatwiające im życie. To z jego inicjatywy zlikwidowano bariery ochronne, które ograniczały widoczność wzdłuż ulicy Bałtowskiej. Jest pomysłodawcą „trzeciego pasa ruchu” w ciągu ulicy Bałtowskiej, a także lobbystą poprowadzenia wokół Ostrowca Św. drogi ekspresowej.

Jerzy Wrona. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przez całe swoje życie zawodowe związany jest z budownictwem. Miał znaczący udział w budowie Osiedla Stawki, Osiedla Rosochy, ostatnich bloków na osiedlu Pułanki, szkół na osiedlach Ogrody, Pułanki i Stawki, budowie przedszkoli i żłobków oraz Hotelu Accademia w Ostrowcu Świętokrzyskim.  Zajmował się budową szpitali w Starachowicach, Sandomierzu i Opatowie, budową osiedli mieszkaniowych w Starachowicach, Sandomierzu, Ożarowie i Opatowie i wielu, wielu innych. Od 1999 do 2019 roku pracował w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim, najpierw jako Naczelnik Wydziału Komunikacji, Transportu i Komunikacji, a następnie jako Naczelnik Wydziału Dróg.

– Od zawsze interesowały mnie nie tylko drogi powiatowe, ale również te wojewódzkie i krajowe. Gdy prowadzona była inwestycja w ciągu ulicy Bałtowskiej okazało się, że jest zaprojektowana bez lewoskrętów. Ułożyłem wtedy hasło: „trzeci pas ruchu”, aby poprawić funkcjonalność tej drogi, a tym samym płynność ruchu. Mogę śmiało powiedzieć, że o swoją koncepcję stoczyłem merytoryczną batalię. Wyobraźmy sobie dziś, że wzdłuż ulicy Bałtowskiej nie mamy tego środkowego pasa ruchu. Byłoby to szczególnie uciążliwe w godzinach wzmożonego ruchu. Ten, kto chciałby skręcić w lewo, blokowałby pojazdy znajdujące się tuż za nim. „Trzeci pas ruchu” pozwala na szybkie tworzenie się korytarza życia, w przypadku, gdy pojazdy uprzywilejowane muszą dojechać na miejsce wypadku – wspomina Jerzy Wrona. 

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

„Walka” o bezpieczeństwo mieszkańców zakończyła się sukcesem. Jerzy Wrona odbył również spotkanie z Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego, aby zmiany projektowe potraktował jako nieistotną zmianę projektu. tak też się stało. Wszystko to, co związane było z infrastrukturą drogową zmieściło się w wykrojonym decyzją ZRID pasie drogowym. Tylko niektóre sieci niebędące urządzeniami drogowymi zostały przesunięte poza istniejący  pas drogowy i  zlokalizowane na ogólnych zasadach. 

– Nauczeni tym doświadczeniem, gdy podpisywaliśmy porozumienie dotyczące  przygotowania dokumentacji na przebudowę prawie 2 km odcinka drogi wojewódzkiej nr 754, czyli  Aleję 3 Maja, ulicę Mieczysława Radwana i Okólną  wraz z budową mostu w Ostrowcu Św.,  zastrzegliśmy sobie, jednocześnie dofinansowując koszty opracowania dokumentacji, prawo zgłaszania uwag i postulatów, jakie rozwiązania mają być przyjęte. Bardzo dużo tych uwag zostało uwzględnionych. Mam nadzieję, że wszystko zostało przez nas przewidziane. Czy tak jest, pokaże czas   – wyjaśnia Jerzy Wrona. 

Jerzy Wrona nie zatrzymuje się jednak na pomysłach dotyczących modernizacji dróg powiatowych, wojewódzkich, czy krajowych. Optuje za koncepcją przeprowadzenia w pobliżu  Ostrowca Świętokrzyskiego drogi ekspresowej.  

– Już podczas pracy w strukturach urzędu marszałkowskiego analizowane były sieci dróg tzw. europejskich. A przypomnę, że do takich dróg bazowych (głównych) należą  polskie autostrady, zaś do dróg  komplementarnych, czyli niższej kategorii dróg europejskich – mogą być zaliczone drogi wybudowane w klasie S, czyli tzw. ekspresówki. Od kilku lat w przestrzeni publicznej krążą koncepcję wybudowania trasy S 46. Ta droga jako droga klasy G, czyli zwykła krajowa,  funkcjonuje  do Pragi do Wrocławia, potem pokrywa się ze śladem A4 między Wrocławiem i Opolem. W Opolu  kieruje się na Częstochowę i dochodzi niemal do granicy z województwem świętokrzyskim. Na krótkich odcinkach jest już przebudowana  w klasie ekspresówki, na pozostałych odcinkach trzeba będzie dopiero tę inwestycję podejmować. Koncepcja jest taka żeby drogę 46 wybudować w klasie S do granicy wschodniej, przecinając województw świętokrzyskie i lubelskie, aż do granicy. Byłoby to olbrzymie ułatwienie – mówi Jerzy Wrona.

Dodaje, że jedna ze wstępnych koncepcji przewiduje, że trasa przebiegałaby od granic Śląska do Jędrzejowa, potem na południu do Kielc do drogi S74 i potem pokrywałaby się z S74 do Opatowa, Na poziomie Opatowa odbijałaby równoleżnikowo w kierunku Lublina, przechodząc obok Ostrowca Św.

– Ten temat powinien być kontynuowany, bo jest na to olbrzymia szansa. Pięć województw jest zdecydowanych na realizację tej inwestycji. Odciąży to na pewno autostradę A4, a mieszkańcom naszego województwa ułatwi przemieszczanie się. W planach było spotkanie pięciu marszałków z udziałem ministra infrastruktury, aby realizacja tego zadania mogła przybierać właściwe kształty. Na pewno będę wciąż lobbował za realizacja tej inwestycji    – podkreśla Jerzy Wrona. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this