Znajdź nas na

FAKTY

Ulica Szkolna w Janiku doczeka się gruntownej przebudowy! Dzięki środkom rządowym gmina Kunów nie wyda na nią nawet złotówki!

Ulica Szkolna w Janiku doczeka się gruntownej przebudowy. Wybudowany zostanie chodnik, ścieżka rowerowa, a także kanalizacja deszczowa. Nowa nawierzchnia jezdni, zastąpi dziury i koleiny. Pojawią się też dwa przejścia dla pieszych. Wzdłuż ulicy zlokalizowane będą dwa przystanki autobusowe. Koszt inwestycji to 3 miliony złotych, jednak dzięki dofinansowaniu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, wynoszącemu 2 107 702 zł, a także środkom otrzymanym w 2020 roku w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych – 1 560 757 zł, gmina Kunów z własnego budżetu, nie wyda na nią nawet złotówki.

Ulica Szkolna w Janiku fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ulica Szkolna to jedna z najważniejszych ulic w liczącym 1200 mieszkańców, Janiku. W jej sąsiedztwie znajdują się bowiem: Zespół Szkolno-Przedszkolny, kościół pod wezwaniem. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a także remiza strażacka Ochotniczej Straży Pożarnej w Janiku. To tędy, drogę do szkoły pokonują najmłodsi mieszkańcy gminy Kunów, a miłośnicy pieszych lub rowerowych wycieczek, często wybierają sobie ten trakt na spacery.

Niestety droga nie jest w najlepszym stanie. Pełno w niej dziur i kolein. Brakuje chodnika i ścieżki rowerowej. Na szczęście już wkrótce nastąpi jej gruntowna przebudowa, tym samym zwiększy się komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. 

– W miejscu, w którym dziś znajduje się ulica Szkolna był kiedyś wąwóz.  Mówiliśmy na to Rajek lub Rojek. Nazwa ta funkcjonuje do dziś w nomenklaturze mieszkańców Janika. Gdy zimą chodziliśmy do szkoły – dworku Wacława Szczygielskiego, trzeba było omijać wąwóz, ponieważ pełno w nim było śniegu. A droga do szkoły nie była wtedy łatwa, to naprawdę był wyczyn.  Choć miało to także swoje zalety, po lekcjach można było jeździć na sankach lub brać udział w bitwach na śnieżki – wspomina Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

Lech Łodej, burmistrz Kunowa
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

„Rajek”  pamięta także Jadwiga Banasik, radna Rady Miejskiej w Kunowie, choć dziś nikt już nie pamięta skąd wzięła się ta nazwa…

–  To prawda był tam wąwóz, porośnięty piękną roślinnością. Droga prowadziła bowiem do dworku. Do szkoły chodziłam zawsze w błocie, a zimą droga zawsze była zasypana śniegiem – mówi Jadwiga Banasik.   

W 2019 roku ulicę Szkolną zgłosiła do „Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na Drogach lokalnych w województwie świętokrzyskim”. W uzasadnieniu wniosku przeczytać można m.in: „ wskazana długość drogi, około 500 metrów, łączy ulicę Ostrowiecką z ulicą Okrężną. Jest najbardziej uczęszczaną drogą w miejscowości Janik, ponieważ przy tej ulicy jest zlokalizowana szkoła podstawowa, przedszkole, kościół parafialny oraz remiza OSP. Droga jest bardzo wąska (dwa samochody mijają się z trudem), brak chodnika, brak oświetlenia, niekorzystne ukształtowanie terenu (dwa kilkumetrowe wzniesienia ograniczają widoczność), powodują, że droga ta jest bardzo niebezpieczna. Poszerzenie jezdni, wybudowanie chodnika oraz zainstalowanie oświetlenia ulicznego znacznie podniosłoby bezpieczeństwo, szczególnie, że korzystają z niej dzieci”.  

Jadwiga Banasik, radna Rady Miejskiej w Kunowie
fot. Łuakasz Grudniewski/naOSTRO.info

19 marca 2019 roku w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego  oraz ówczesny Wojewoda Świętokrzyski – Agata Wojtyszek, zaprezentowali listę najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach publicznych w regionie, wśród nich znalazła się także ulica Szkolna w Janiku. Głównym źródłem finansowania zadań ujętych na liście miał być nowo powstały rządowy Fundusz Dróg Samorządowych. Tak też się stało.

Duże znaczenie miał także fakt, że rada sołecka, decyzją mieszkańców Janika zadecydowała, aby 40 000 zł z funduszu sołeckiego (środki z budżetu gminy Kunów) przeznaczyć  na projekt ulicy Szkolnej. Wkład w pozyskanie dofinansowania ma także Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy Kunów, która czuwała nad merytoryczną stroną projektu, a także możliwością pozyskania dofinansowania.  

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów i Mateusz Morawiecki, Premier RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dzięki  2 107 702 zł w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a także 1 560 757 zł promesy z Funduszu Inwestycji Lokalnych, jaką otrzymaliśmy w 2020 roku z rąk premiera Mateusza Morawieckiego, na przebudowę ulicy Szkolnej nie wydamy nawet złotówki.  Dla gminy to niebywała sytuacja. Tak ważna inwestycja wykonana zostanie bowiem ze środków rządowych.  Ulica Szkolna, to jest centrum sołectwa, a  dzięki przebudowie zyska nie tylko nową estetykę, ale zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców. A to ostatnie jest dla mnie priorytetem  – wyjaśnia Lech Łodej. 

W ramach inwestycji odtworzony zostanie przekrój drogowy w układzie przestrzennym jednojezdniowym o dwóch pasach ruchu wraz z chodnikiem i ciągiem pieszo-rowerowym o następujących parametrach: długość odcinka drogi 859 m, szerokość jezdni 5 m, klasa drogi D, szerokość chodnika 2 m o powierzchni 1718 m2, ciąg pieszo-rowerowy o powierzchni 2577m2. Na drodze zlokalizowane będą dwa przejścia dla pieszych: przejście pieszo-rowerowe o szerokości 5,5 m oraz przejście dla pieszych z azylem dla pieszych 4 m. Wzdłuż ulicy zlokalizowane będą dwa przystanki autobusowe. Projekt przewiduje również budowę kanalizacji deszczowej na całej długości drogi. Realizacja zadania przewidziana jest do końca 2021 r. Ważny jest też fakt, że na odcinku tym, wykonano już kanalizację.

Lech Łodej podkreśla, że wzrośnie także wartość działek, znajdujących się przy ulicy Szkolnej.  Zapewnia, że to nie koniec inwestycji drogowych w gminie Kunów. Do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych (FOGR) zgłoszony zostanie odcinek drogi rolnej za Chocimowem, w kierunku „działek Nosowskich”, a także jedna z dróg w Nietulisku Dużym.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this