Znajdź nas na

FAKTY

Umowa na termomodernizację domu kultury w Ćmielowie – podpisana! Obiekt stanie się kolejną wizytówką miasta!

Dom Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie po latach doczeka się termomodernizacji. Ośrodek, który w ubiegłym roku gościł m.in. światowej sławy pianistę – Łukasza Krupińskiego dostosowany zostanie do współczesnych standardów. Zmodernizowane zostaną również pomieszczenia wewnątrz budynku, a na dachu zamontowana zostanie fotowoltaika. Wartość inwestycji to 3 129 888, 75 zł, z czego 90 procent środków pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład. – To było dla mnie niepojęte, że w dzisiejszych czasach taki budynek funkcjonował i nikomu to dotychczas nie przeszkadzało. I stałby tak chyba kolejnych kilkadziesiąt lat, gdyby nie podjęte przeze mnie działania – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

fot. Urząd Gminy w Ćmielowie

W gminie Ćmielów mieszkańcy nie mogą narzekać na nudę. Co roku odbywa się tu wiele imprez kulturalnych adresowanych do osób w różnym wieku.  Organizatorem lub współorganizatorem większości z nich jest Dom Kultury im. Witolda  Gombrowicza, który swoją działalnością wypełnia zapotrzebowanie na wydarzenia kulturalne. 

Niestety placówka od lat znajduje się w fatalnym stanie. Drzwi wejściowe są bardzo stare i wykonane z blachy. Przecieka dach, który jest pokryty papą. Stare rury wymagają pilnej wymiany. Okna są nieszczelne. Powoduje to  wzrost kosztów ogrzewania. Kolejnym mankamentem jest słabe oświetlenie obiektu,  także konieczność wymiany elementów wadliwych na nowe, które poprawią komfort korzystania z obiektu. 

Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor ćmielowskiego domu kultury na sali widowiskowej.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Budynek domu kultury pozostawia wiele do życzenia. Nie był remontowany od lat. Dzięki pracom remontowym zyska na swoim wyglądzie. Przypomnę tylko, że nasza młodzież korzysta już z wyremontowanej sali lustrzanej. Przez lata stary parkiet nie był nawet czyszczony, a na sali znajdowały się stare popękane lustra. Młodzież, która w latach 2018-2019 uczęszczała na zajęcia taneczne do domu kultury złożyła wniosek, aby wyremontować salę lustrzaną. Dziś mogą już korzystać z sali dostosowanej do współczesnych standardów. Niestety pozostałe pomieszczenia nie przechodziły gruntownych remontów od lat. Okna mają takie szpary, że ulatnia się ciepło, do tego przestarzały piec, którego już nikt nie chce naprawiać, ponieważ brakuje do  niego części. Nie wspominając o rynnach zewnętrznych, które odprowadzają wodę na… pieszych – wylicza Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.  

Inwestycja zrealizowana w ramach środków  pozyskanych z „Polskiego Ładu” sprawi, że budynek zyska atrakcyjny wygląd,  stając się wizytówką miasta.

–  Jednak zanim gmina otrzymaliśmy  środki trzeba było wykonać wiele czasochłonnych zadań.  Cała procedura trwała ponad rok. Pierwszym z nich było wykonanie projektu termomodernizacji. Etap drugi to napisanie wniosku, dzięki któremu możliwe było pozyskanie środków zewnętrznych z „Polskiego Ładu”, funduszu, który świetnie się sprawdził w przypadku gminy Ćmielów. Wniosek został pozytywnie zaakceptowany, następnie pozytywnie przeprowadziliśmy przetarg, za drugim razem udało się wyłonić wykonawcę, który zmieścił się w możliwościach finansowych gminy. Podpisanie umowy to już końcowy etap – mówi burmistrz.

Sala lustrzana po modernizacji do użytku oddana została we wrześniu 2020 roku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że aplikowała również o środki z Urzędu Marszałkowskiego na remont ośrodka kultury. Gmin otrzymała wówczas blisko 1 100 000 zł, ale kwota była niewystarczająca na pokrycie wszystkich niezbędnych prac modernizacyjnych.

– To było niepojęte, że  w dzisiejszych czasach taki budynek funkcjonował i nikomu to wcześniej nie przeszkadzało. I stałby tak chyba kolejnych kilkadziesiąt lat, gdyby nie podjęte przeze mnie działania – dodaje Joanna Suska. 

Wykonawcą robót jest firma DTKS Budownictwo Sp. z o. o ze Staszowa. Zakres prac obejmuje m.in.: wymianę okien i drzwi, ocieplenie budynku, modernizację pomieszczeń, wymianę źródeł ciepła, wymianę oświetlenia, montaż instalacji fotowoltaicznej.

Podpisanie umowy na termomodernizację domu kultury
fot. Gmina Ćmielów

Wykonawca ma czas do 12 miesięcy na wykonanie i oddanie budynku do użytku. Prace odbywać się będą pod pieczą i zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. 

– Dom Kultury zyska estetyczny wygląd. Stanie się nowoczesny i  przyjazny dla mieszkańców gminy, a także pracowników. Dzięki temu ośrodek  będzie mógł wypełniać swoją misję dla dobra lokalnej społeczności, będzie służyć mieszkańcom, a przede wszystkim młodzieży, którą chcielibyśmy zachęcić do pozostania w naszej gminie – podsumowuje burmistrz. 

O historii domu kultury pisaliśmy tutaj

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this