Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Uwaga na oszustów! Próbują wyłudzić pieniądze od seniorów z powiatu ostrowieckiego!

Ostrowieccy policjanci ostrzegają przed oszustami, próbującymi wyłudzić pieniądze od osób starszych metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”. Jak poinformowała nas Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. od minionego piątku doszło już do kilku takich sytuacji. Na szczęście seniorzy wykazali się czujnością i nie dali się oszukać.

Zdjęcie ilustracyjne

Mimo szerokiej akcji profilaktycznej, wciąż na terenie powiatu ostrowieckiego zdarzają się przypadki oszustw lub ich usiłowań metodą „na wnuczka” czy „na policjanta”. 

– W miniony piątek, kilka minut po godzinie 12.00 dyżurny ostrowieckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że do dwóch mieszkanek naszego powiatu zadzwonili oszuści. W obydwu przypadkach próbowali wyłudzić pieniądze pod pretekstem rzekomego wypadku komunikacyjnego raz  podając się za funkcjonariuszy policji, za drugim razem za członka najbliższej rodziny – tłumaczy Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św.

Na szczęście obydwie seniorki wykazały się dużą czujnością i nie dały się oszukać.

– Dziś w przeciągu pół godziny mieliśmy już dwa kolejne  telefony od zaniepokojonych seniorów. Tym razem dzwonią dwie kobiety, które podają się za członków rodziny – dodaje Ewelina Wrzesień. 

Przypomina, że ofiarami oszustw „na wnuczka” czy „na policjanta” są przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. 

Najczęściej wyszukują oni osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Kolejno, podają się za członka rodziny czy też za fałszywego funkcjonariusza policji. Oszuści wypytują o oszczędności i proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy. Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę, czy też rzekomego policjanta po odbiór gotówki bądź wskazują konto, na które należy przelać pieniądze. Oczywiście w czasie rozmowy proszą, aby nie informować nikogo z rodziny o całej sytuacji.– Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad: gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,  nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła, pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce, w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom policję, a my sprawdzimy każdy taki sygnał. Pamiętaj, że mogą to być potencjalni złodzieje  lub oszuści – przypomina Ewelina Wrzesień.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this