95 000 zł, to koszt lamp zainstalowanych przy drodze powiatowej łączący tzw. Bukowie II z Bukowiem III. Wzdłuż drogi stanęło 10 słupów.
– To jest dosyć krótki odcinek, ale bardzo ważny, który był do tej pory niedoświetlony. Na terenie gminy Kunów, w trakcie projektowania, tego typu odcinków mamy około 12. Po nowym roku będziemy odbierać kolejny w Kolonii Inwalidzkiej – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.
Dodaje, że oświetlenie wymienione zostało już na terenie gminy Kunów, w połowie. Gotowy jest projekt na drugi etap modernizacji.
– Powołaliśmy również Klaster Energii, porozumienie podpisały cztery gminy: oprócz nas Bałtów, Ćmielów i Brody. Klaster jest o tyle dobry że będziemy mogli bardziej racjonalnie wykorzystywać wyprodukowaną energię z paneli fotowoltaicznych, która wcześniej pozostawała w sieci i nie była wykorzystywana. Przy ulicy Sosnowej w Janiku powstanie farma fotowoltaiczna. Będzie zasilać nasze budynku użyteczności publicznej. Istotną sprawą jest wybudowanie mniejszej farmy fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków, do tego wiatrak i bank energii – wylicza burmistrz.
Podkreśla, że bezpieczeństwo drogowe, pożarowe i finansowe, to dla kunowskiego samorządu – priorytet.
– Od tego jesteśmy, po to nas powołano: mnie, jako burmistrza, państwa radnych, sołtysa, plus radę sołecką. Te instytucje mają dbać o mieszkańców. Przyjmuje wnioski, petycje, nawet jeśli czasem przekazywane są one przez mieszkańców z dużymi emocjami. Rozumiemy to. Mieszkańcy nie mogą doczekać się pewnych inwestycji, ale mamy ustalone priorytety, które skutecznie realizujemy. Przez te 8 lat dużo się w naszej gminie wydarzyło. Dowodem jest wysokie, 20 miejsce gminy Kunów na 101 gmin w województwie świętokrzyskim, a pierwsze wśród gmin powiatu ostrowieckiego w Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego 2022 – podsumowuje Lech Łodej.
Z nowego oświetlenia w Bukowiu zadowolone są Zdzisława Nowocień i Danuta Grzegorska. Dodają, że poprawiła się widoczność. Czują się też dużo bezpieczniej.
Renata Ćwiklińska, radna Rady Miejskiej w Kunowie przypomina, że doświetlony dziś odcinek, był kiedyś „ciemną plamą” na mapie Bukowia.
– To stwarzało spore niebezpieczeństwo, gdy ludzie przechodzili z jednej części gminy na drugą. Cierpliwość jednak popłaca – wyjaśnia, dziękując burmistrzowi, radnym i Małgorzacie Mazur, kierownikowi Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta w Kunowie.
– Doczekaliśmy się pięknego oświetlenia. Zniknęły egipskie ciemności. Ta ulica jest bardzo ważnym łącznikiem, wcześniej mogło dojść do wypadku, zwłaszcza w godzinach wieczornych – dodaje Stanisław Dziułka, sołtys Bukowia.
Dodaje, że jest dumny z tego, iż jego miejscowość systematycznie się rozwija. Mamy ochotniczą straż pożarną która w 2017 roku otrzymała samochód. Złożyliśmy wniosek o o dofinansowanie z funduszu składkowego, aby wykonać remont remizy. Pozwoli to na ocieplenie stropu, wymianę orynnowania i wstawienie nowej bramy, a także prace wewnątrz obiektu. Czekamy na przebudowę drogi w kierunku tzw. Czerwonki, projekt na przebudowę drogi jest już gotowy. Szacunkowy koszt tej inwestycji jest duży i wynosi prawie 2 mln zł. Wierzę, że środki zewnętrzne pozwolą nam na realizację tego wyczekiwanego przez mieszkańców zadania – podsumowuje sołtys.