Znajdź nas na

FAKTY

W gminie Bałtów chcą czystego powietrza! Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wyszedł Hubert Żądło!

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców gminy Bałtów. Dzięki inicjatywie Huberta Żądło, wójta Bałtowa w gminie uruchomiony został punkt, w którym mieszkańcy będą mogli składać wnioski w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. To pierwsze takie miejsce w powiecie ostrowieckim. Uproszczona zostanie także procedura wypełniania wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ciepła, czy termomodernizację. O tym jakie przyniesie to korzyści gminie, a także jej mieszkańcom mówili podczas wczorajszej konferencji: Jarosław Rusiecki, Senator RP; Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, a także Ryszard Gliwiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Będzie szybciej, prościej, a przede wszystkim bliżej. W gminie Bałtów swoją działalność zainaugurował punkt przyjmowania wniosków, dotyczących programu rządowego „Czyste powietrze”.

– Chciałem serdecznie podziękować panu prezesowi, jak i również panom parlamentarzystom za to, że taki program został uruchomiony i że ten program cały czas ewoluuje, dzięki czemu następstwem tego jest otwarcie punktu przyjmowania wniosków. Jest to niezwykła korzyść dla naszych mieszkańców, ponieważ jesteśmy jedną z najbardziej oddalonych gmin od miasta Kielce, siedziby Wojewódzkiego Funduszu. Dojazd z krańca naszej gminy do siedziby funduszu, to jest 100 km, także od dnia dzisiejszego mieszkańcy, którzy chcą dokonać wymiany pieca lub wykonać termomodernizację będą mogli składać wnioski u nas w gminie. Korzystając z okazji chciałem jeszcze podziękować za to, że są jeszcze dodatkowe programy i działania podejmowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, działania, które się cieszą bardzo dużym zainteresowaniem na terenie gminy Bałtów. W poprzednim tygodniu złożyliśmy jako gmina wniosek o dofinansowanie na usuwanie azbestu. Złożyliśmy wniosek na kwotę 25 tysięcy złotych. Liczymy na pozytywną jego weryfikacje i ocenienie, jak również bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się program, który ruszył – wapnowanie gleby. Coraz więcej rolników dopytuje się o szczegóły tego programu i myślę, że to będzie z dużą korzyścią dla środowiska i dla mieszkańców gminy Bałtów – poinformował Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Przyznał także, że gdy tylko we wrześniu 2018 roku pojawił się program, gmina Bałtów wyszła na wprost oczekiwaniom mieszkańców, tak naprawdę „wyprzedzając” inne gminy i wprowadziła konsultacje z mieszkańcami, którzy wstępnie zadeklarowali uczestnictwo w programie. Część z tych osób złożyła już wnioski w Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach i czeka na ich weryfikację i wypłatę środków. Hubert Żądło potwierdza także, że każdego tygodnia jest sporo zapytań: gdzie można składać wniosek, jak go wypełnić. Dotychczas główną barierą była dla mieszkańców gminy konieczność podróży do Kielc. Nie wszyscy są bowiem zmotoryzowani, a sieć połączeń jaka jest – każdy widzi.

Od lewej: Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW, Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, a także Jarosław Rusiecki, Senator RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

O zmianach w programie mówił Ryszard Gliwiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

– Program „Czyste Powietrze” funkcjonuje od 19 września 2018 roku. Ten program był zmieniany i jest zmieniany po to, żeby jak najwięcej mieszkańców naszego województwa mogło z niego skorzystać. Dziękuję, że pan wójt przystąpił do realizacji tego programu, ponieważ bardzo nam zależy, żeby jak największa ilość mieszkańców mogła z niego skorzystać i żeby ta dostępność była jak najlepsza i jak najwygodniejsza dla mieszkańców naszego województwa. Podpisaliśmy porozumienia z 9 gminami. Przeprowadziliśmy szkolenia i te punkty już działają, czyli Fundusz był przygotowany informatycznie, jak również podziękowania należą się panu wójtowi, że takich pracowników ma, którzy tak szybko tę wiedzę mogą przekazywać mieszkańcom gminy i ten punkt już będzie otwarty – wyjaśniał Ryszard Gliwiński.

Podkreślał także, że aktualnie program jest zmieniany po to, żeby go uprościć. W tej chwili wypełniony wniosek będzie pełnił funkcję również umowy. Zrezygnowano z wielu załączników technicznych, które będą wprowadzone do wniosków. Co ważne wielu beneficjantów zwracało dotychczas uwagę, że wraz z wnioskiem musieli składać weksel in blanco. Teraz nie będzie już takiego wymogu.

– Te zmiany są po to, żeby jak największa ilość mieszkańców naszego województwa mogła skorzystać z tego programu. Chciałbym jeszcze podkreślić, że informatycznie jesteśmy pierwszym funduszem, który uruchamia taką możliwość, aby pracownicy mogli bezpośrednio z konta gminy składać w imieniu beneficjentów wnioski. W tej chwili podpisaliśmy umowy już na ponad 31 milionów. Oczekujemy, że do końca roku ta kwota będzie o wiele większa i tu chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców naszego województwa, którzy mają problem ze starym źródłem ciepła, z termomodernizacją, czy z wymianą okien, do składania wniosków i zapraszamy do korzystania z tego programu – podsumował Ryszard Gliwiński.

To, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach jest awangardą pośród funduszy na terenie kraju, zauważa Jarosław Rusiecki, Senator RP. Tłumaczy także, że zmiany które są wprowadzane w udoskonalaniu programu „Czyste Powietrze” są wprowadzane bardzo sprawnie. Na koncie tego wprowadzonego przez Fundusz Ochrony Środowiska i Ministerstwo Ochrony Środowiska Programu, są do dyspozycji mieszkańców Polski w perspektywie 10 lat, aż 103 mld zł.

– Pan prezes WFOŚ, a także jego pracownicy wykonali gigantyczną prace spotykając się w każdej gminie z mieszkańcami, aby ten program promować Dzięki temu teraz możemy rozmawiać o szczegółach i je realizować. Cieszę się, że również gmina Bałtów, pod kierownictwem pana wójta Huberta Żądło, jest też awangardą w powiecie, bo jako jedyna gmina w powiecie taki punkt uruchamia, po to, aby umożliwić obywatelom, mieszkańcom gminy Bałtów łatwiejszy dostęp i możliwości skorzystania z programu. Przy tej okazji chciałbym zachęcić pozostałych włodarzy gmin z naszego powiatu, ale i całego regionu, żeby nie myśleli kategoriami urzędniczymi, ale żeby myśleli kategoriami obywatelskimi, że takie punkty są potrzebne, są pomoce, aby mieszkańcy, którzy mogą zwracać się o pomoc z programu „Czyste Powietrze” uzyskiwali kompetentną, merytoryczna pomoc. Gratuluje panu Hubertowi Żądło, który mówi kategoriami całej gminy, a nie jakiś jednostkowych grup czy też sił nacisku – podsumował senator.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Do gratulacji przyłączył się także Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, który zauważył, że udana współpraca pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, a wójtem i gminą Bałtów, przynosi bardzo korzystne efekty dla mieszkańców gmin, ale jest także wskazówką i drogowskazem dla innych gmin powiatu ostrowieckiego.

– Zmiany, które są wprowadzane maja służyć temu, żeby było bliżej i łatwiej. Jeśli dołożymy do tego te zmiany w charakterze wniosku, sposobie jego składania, to będzie jeszcze na dodatek prościej. I te zmiany na pewno są korzystne przede wszystkim dla mieszkańców. Także gratuluje szczególnie panu wójtowi, bo znam go od wielu lat i wiem, że w swojej pracy samorządowej zawsze kieruje się dobrem społeczności lokalnej, kieruje się tym, aby mieszkańcy gminy Bałtów mieli stworzone jak najlepsze warunku do korzystania z tych możliwości, które tworzy Fundusz Ochrony Środowiska i które tworzy państwo Polskie. Jeśli przeanalizujemy sytuację, jeśli chodzi o zanieczyszczenie środowiska w Polsce, to w zasadzie ci, którzy mówią o dbałości o środowisko, bardzo często mówią o tych wielkich producentach energii elektrycznej, o wielkich elektrowniach, które rzekomo mają zatruwać środowisko. Mówię rzekomo, bo nowoczesne elektrownie mają taki system filtrów, który sprawia, że nie stamtąd mamy zanieczyszczenie, to nie stamtąd pochodzi główne źródło smogu i złej jakości powietrza, którym oddychamy. Główne źródło zanieczyszczenia pochodzi z tych pieców, które mamy przede wszystkim w domach i tam gdzie opalane są mieszkania węglem, to nawet w dużych miastach czy miastach o charakterze wypoczynkowym, mamy do czynienia z ogromnym smogiem. Wymiana tych pieców, wymiana ocieplenie domów, będzie skutkowało tym, że będziemy mniej zużywać paliwa, przyniesie to na pewno dobre zmiany – stwierdził Andrzej Kryj.

Zauważył także, że Rząd Prawa i Sprawiedliwości co rusz wprowadza kolejne korzystne zmiany, których przykładem może być ostatni program „Mój prąd”.

– Programów który będzie skierowany do tych wszystkich mieszkańców naszego kraju, którzy będą chcieli zainwestować w fotowoltaikę i stać się tym samym producentami prądu przez co będziemy w tym momencie zmniejszać tę produkcje prądu, czy ograniczać produkcję prądu z węgla kamiennego, czy brunatnego. To też jest przykład tego, że staramy się wprowadzać dobre zmiany dla społeczeństwa, staramy się rozwiązywać te problemy, które przynoszą jakieś niezbyt korzystne zmiany dla środowiska – podsumował Poseł na Sejm RP.

Punkt konsultacyjny będzie działał w Urzędzie Gminy w Bałtowie w godzinach urzędowania.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this