Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W gminie Ćmielów opaski medyczne okazały się „strzałem w dziesiątkę”!

Zakupione ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – opaski medyczne trafiły do mieszkańców gminy Ćmielów. Jak podkreśla Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie, uprawnieni do ich odbioru mieszkańcy chętnie się po nie zgłaszają. Te z pozoru małe urządzenia mierzą ciśnienie, saturację krwi, temperaturę, czy puls.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i Władysław Burzawa ze Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Po programie refundującym leki, pogotowiu zakupowym, telefonie zaufania, montażu podjazdów dla osób niepełnosprawnych przy Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie, a także  uruchomieniu domu i klubu seniora, gmina Ćmielów wyszła z kolejną propozycją,  tym razem dla osób o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Dzięki środkom pozyskanym z PFRON-u w wysokości 92 000 zł możliwy był zakup 445 opasek medycznych, z których 40 trafiło do dzieci do 12 roku życia. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa tłumaczy, że opaski medyczne, to kolejny krok w podniesieniu bezpieczeństwa i komfortu życia osób z niepełnosprawnościami. 

– Zależy nam na tym, aby zapobiegać niebezpiecznym dla życia i zdrowia naszych mieszkańców, sytuacjom. Takie opaski to z jednej strony codzienna możliwość kontroli podstawowych parametrów życiowych: pomiaru pulsu, saturacji, ciśnienia, temperatury ciała, czy możliwości wykonania EKG bez wychodzenia z domu, z drugiej jeśli te wyniki są nieprawidłowe sygnał, że trzeba skonsultować się z lekarzem – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.  

Podkreśla, że już pierwszego dnia, gdy opaski medyczne dostarczone zostały do gminy Ćmielów, cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Burmistrz dodaje, że opaski medyczne to prezent na nowy rok.  

– Na początku, gdy dotarły do nas opaski, odzew ze strony mieszkańców był bardzo duży, później mieliśmy troszkę mniej chętnych, natomiast ten końcowy okres, gdy wydawaliśmy opaski, znowu cieszył się olbrzymią popularnością. Mamy komplet osób, które zgłosiły się po opaski, jeszcze niektórzy o nie dopytują, ale niestety nie mamy już wolnych miejsc – mówi Joanna Borkowska, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Ćmielowie.

Przypomina, że część opasek trafiła  do opiekunów osób niepełnosprawnych, pobierających świadczenia pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek dla opiekunów.  Pracownicy ćmielowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej instruowali także mieszkańców w jaki sposób korzystać mogą z opasek, w jaki sposób zapisać pomiary, czy ładować opaskę. Podkreśla, że w przypadku jakichkolwiek problemów i wątpliwości, służą pomocą.   

Z dofinansowania z PFRON-u zakupiona została także bieżnia, która posłuży seniorom z Dziennego Domu Senor+  i Klubu Senior+ w Ćmielowie. 

O poprawie sytuacji osób niepełnosprawnych mówi także Władysław Burzawa ze Świętokrzyskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kielcach.  

– W najbliższym czasie będziemy wdrażać w życie projekt  CIDON.  To program skierowany do osób z niepełnosprawnościami, a także ich opiekunów.  Będziemy niejako „brać te osoby za rękę”. Wystarczy jeden telefon do naszego oddziału, a wtedy odpowiedni pracownik pokieruje daną osobę i wskaże, gdzie może uzyskać pomoc. Nie będzie to tylko podanie numeru telefonu, ale pokazanie wszystkich możliwości pomocy w PFRON-ie. Warto z tego korzystać. Każda osoba, nawet ta która nie orientuje się w przepisach uzyska u nas kompleksową pomoc – zapewnia Władysław Burzawa. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this