Znajdź nas na

FAKTY

W gminie Ćmielów powstaną Młodzieżowa Rada i Rada Seniorów?

Podczas czwartkowej (15 czerwca) sesji Rady Miejskiej w Ćmielowie Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa na ręce Krystyny Zdonek, przewodniczącej rady, złożyła wnioski w sprawie utworzenia Gminnej Rady Seniorów oraz Młodzieżowej Rady Gminy Ćmielów. Pod pierwszym z nich podpisali się mieszkańcy gminy Ćmielów, którzy ukończyli 60 rok życia.

Joanna Suska z ćmielowskimi seniorami na Senioraliach z Busku-Zdroju Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Czy już wkrótce w gminie Ćmielów funkcjonować zaczną: Rada Seniorów i Młodzieżowa Rada Gminy Ćmielów? Podczas sesji Rady Miejskiej w Ćmielowie, jaka odbyła się w czwartek (15 czerwca) wniosek w tej sprawie, w imieniu zainteresowanych seniorów, złożyła Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi przepisami rada gminy jest zobowiązana powołać radę seniorów: na wniosek co najmniej 50 mieszkańców, którzy ukończyli 60 rok życia, w przypadku gminy do 20 tys. mieszkańców. Rady seniorów składają się z przedstawicieli podmiotów działających na rzecz osób starszych, w szczególności przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.

– Celem działania tego społecznego organu doradczego  jest pobudzanie aktywności społecznej osób starszych, jeszcze większa integracja środowiska, rozszerzanie wpływu seniorów na decyzje samorządowych władz gminnych, przedstawienie potrzeb i propozycji do działania, zajmowanie stanowiska wobec przekazanych do zaopiniowania projektów prawa miejscowego, aktywne uczestnictwo w tworzeniu i rozwijaniu międzypokoleniowych więzi społecznych, w tym współdziałanie z Młodzieżową Radą Gminy – mówiła Joanna Suska.   

Jednocześnie na mocy artykułu 5b Ustawy o samorządzie gminnym Joanna Suska zawnioskowała o powołanie Młodzieżowej Rady Gminy Ćmielów. Inicjatywę tą wsparli radni z Klubu Radnych Joanny Suski „Radni Dla Ludzi”: Ewelina Cieślikowska, Jacek Bryła, Józef Nowak i Zbigniew Kolasa.

– (..) podejmując działania na rzecz wspierania i upowszechniania idei samorządowej wśród młodzieży, angażując ją w sprawy dla niej istotne, wnioskujemy o utworzenie młodzieżowej rady gminy i nadania jej statutu celem włączenia młodzieży w procesy konsultacyjne, udziału w procesie kształtowania lokalnych procesów i inwestycji i inicjowania działań na rzecz młodzieży – tłumaczyła Joanna Suska.

Na powołanie młodzieżowej rady gminy zgodę muszą wyrazić radni z gminy Ćmielów.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this