Znajdź nas na

GMINA ĆMIELÓW

Połączyła ich miłość do saksofonów!

Tworzą go Marcin Walas (instruktor), Tomasz Spychaj, Mateusz Spychaj, Adam Łupisz, Ewelina Bukała i Tomasz Jeż. Mowa o sekstecie saksofonowym, który działa w Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie. To jedyny taki zespół w okolicy. Jesienią dołączy do niego kolejna osoba.

Zespół zaprezentował się na Dniach Ćmielowa fot. Urząd Miasta i Gminy w Ćmielowie

Jeszcze kilka lat temu chyba nikt nie spodziewałby się, że przy ćmielowskim domu kultury zacznie funkcjonować sekcja dęta, a już na pewno, że będzie się tak prężnie rozwijać. 

– Pierwsze spotkanie z osobami, które chciały nauczyć się gry na saksofonie pod okiem naszego instruktora – Marcina Walasa,  odbyło się jesienią 2019 roku.  Wtedy chodziło właściwie tylko o same zajęcia nauki gry na saksofonie. Ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu przyszło sporo zainteresowanych osób. Przyznam szczerze, że nie przypuszczałam, że tak będzie – wspomina Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie.

Podczas tego spotkania pojawiła się m.in. Ewelina Bukała, aktualnie członek sekstetu.

Zespół zagrał podczas koncertu Czas Kolędowania w Ćmielowie w 2022 r.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Saksofony, na których grali  były początkowo bardzo różne: sopran, alt, tenor, baryton.  Z biegiem czasu uczestnicy zaczęli inwestować w swój sprzęt, a tym samym w siebie. Chcą się rozwijać. 

Upływały tygodnie, rozpoczęły się spotkania i zajęcia z gry na saksofonie. Niestety pojawiła się również pandemia koronawirusa i związane z nią utrudnienia. Dyrektor domu kultury wspomina, że w 2020 roku  przyszedł do niej Marcin Walas i zakomunikował, że ma dla niej niespodziankę – utworzył się kwartet saksofonowy.  

Koncert przy ćmielowskiej tężni w 2020 roku
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Grupa po raz pierwszy zaprezentowała się przy ćmielowskiej tężni w październiku 2020 roku, podczas koncertu „Jesienne Klimaty”. Prezentacja muzyków szerszej publiczności pociągnęła za sobą zwiększone zainteresowanie zajęciami. Zaczęli na nie zaglądać kolejni mieszkańcy, którym w duszy gra muzyka. 

Dziś zespół to już nie kwartet, nie kwintet, a sekstet, który tworzą Marcin Walas, Tomasz i Mateusz Spychaj, Adam Łupisz, Ewelina Bukała, jako ostatni do zespołu dołączył Tomasz Jeż. 

W planach jest powiększenie zespołu o sekcję rytmiczną, a do muzyków jesienią dołączy jeszcze jedna osoba. 

Muzycy z Wiolettą Rogalą-Mazur, dyrektorem Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie fot. Ćmielowski Dom Kultury

– Fajne jest to, że osoby, które należą do zespołu nie wychodzą z założenia: „no dobra przyjdę i trochę sobie pogram”, tylko inwestują w siebie. Kupują saksofony, a te tanie nie są. Chcą się rozwijać, chcą uczestniczyć w kulturalnym życiu gminy. Chciałam, żeby były zajęcia muzyczne, nigdy nie spodziewałam się, że przerodzą się w tak fajny projekt – podsumowuje Wioletta Rogala-Mazur. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this