Znajdź nas na

GMINA ĆMIELÓW

W gminie Ćmielów prym wiodą kobiety!

Jak śpiewał Eugeniusz Bodo: „Baby, ach te baby! Czym by bez nich był ten świat? Co tu łgać, co tu kryć, Spróbuj bez baby żyć, Gdy ci uda się taka sztuka, toś jest chwat!” Okazuje się, że „baby” świetnie odnajdują się na kierowniczych stanowiskach. Przykładu nie trzeba szukać daleko. Ćmielów, to gmina w której prym wiodą kobiety, od burmistrza, poprzez przewodniczącą rady miejskiej, dyrektora domu kultury, kierownika ośrodka pomocy społecznej, na dyrektorze samorządowego zakładu gospodarki komunalnej i kierowniku dziennego domu seniora – kończąc. – Parytety nie zostały zachowane – śmieje się Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, dodając, że w tych trudnych czasach wszystkim mieszkankom gminy Ćmielów życzy zdrowia i spokoju.

Joanna Suska. burmistrz miasta i gminy w Ćmielowie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

W gminie Ćmielów prym wiodą kobiety, zaczynając od Joanny Suski, burmistrza Ćmielowa, przewodniczącej Rady Miejskiej w Ćmielowie – Krystyny Zdonek, poprzez Wiolettę Rogalę-Mazur, dyrektora Domu Kultury im. Witolda Gombrowicza, Joannę  Borkowską, kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej, Dorotę Jagodzińską, dyrektora Samorządowego Zakładu Wodociągów i Gospodarki Komunalnej w Ćmielowie, a na kierowniku Dziennego Domu Senior+ –  Agnieszce Sobańskiej, kończąc.  

– Cieszę się z tej konstruktywnej, rzeczowej i merytorycznej współpracy z paniami, sprawującymi kierownicze stanowiska w naszej gminie. Nie ujmując niczego mężczyznom, ponieważ też sprawują wiele różnych, ważnych funkcji, tak się złożyło, że w gminie Ćmielów prym wiodą kobiety – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.  

Dlatego też świętowanie Dnia Kobiet w gminie Ćmielów zaplanowane zostało na kilka dni. Dom Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie zaprosił na występ Kabaretu  „A jak”, który rozbawił nie tylko mieszkanki gminy Ćmielów, ale i towarzyszących im mieszkańców. W organizację Dnia Kobiet włączyły się również poszczególne sołectwa,  w których przygotowano poczęstunek.

Źródło: Dom Kultury w Ćmielowie

– Naszym mieszkańcom brakuje takich spotkań, zwłaszcza po czasie pandemii i tej wymuszonej izolacji. Świętujemy jednak  w ograniczonym zakresie, bo nie sposób cieszyć się w pełni, gdy na Ukrainie na naszych oczach rozgrywa się tragedia wielu rodzin, kobiet, mężczyzn i dzieci – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Dodaje, że sprawowanie funkcji burmistrza nie jest prostą sprawą.

– Nawet wójt z tak dużym doświadczeniem, jak Krzysztof Gajewski, powiedział: „Joasiu, bardzo trudny czas Ci przyszedł rządów, bo i ja to odczuwam. Nie poddajemy się jednak, cały czas przecieramy szlaki. Byliśmy jedną z pierwszych gmin, które przyjęły uchodźców z Ukrainy. Otrzymując telefon w sobotę, w nocy, że już do nas jadą,  zorganizowaliśmy im nocleg, jedzenie. Ważne są budowy dróg, zadania inwestycyjne, ale nie możemy zapominać o ludziach, bo to oni są najważniejsi. Współczesne czasy „testują” nas, burmistrzów, prezydentów, wójtów, czy zasługujemy na mandat zaufania, którym obdarzyli nas mieszkańcy, podczas wyborów. Zdajemy tak naprawdę egzamin z człowieczeństwa – mówi Joanna Suska.  

Źródło: Gmina Ćmielów

Dodaje, że zamierza kontynuować działania, które  rozpoczęła w gminie. 

– Robię to, co do mnie należy, kierując się tym, co podpowiada mi serce. Ten ostatni tydzień był dla mnie chyba najtrudniejszym od początku kadencji. Patrzyłam na nieszczęście uchodźców przez pryzmat serca mamy i babci. I najgorsza jest ta niemoc. Możemy pomagać doraźnie, ale nie jesteśmy w stanie zatrzymać tego, co dzieje się za naszą granicą, tak blisko nas. Znalezienie tym ludziom noclegu, miejsca,w którym choć częściowo odnajdą  spokój, to kolejna rola włodarza, o której się nawet nie śniło. Uważam, że ten trudny czas uświadomił nam, że trzeba sobie pewne rzeczy przewartościować, ustalić priorytety, zachować życzliwość. Ja po raz kolejny przekonałam się, że mam w gminie wspaniałych mieszkańców. Razem możemy więcej – mówi Joanna Suska. 

Podkreśla, że nie ma ma przynależności partyjnej, jednak gotowa jest na rozmowy z każdym, kto może pomóc w rozwoju gminy i przyczynić się tym samym do poprawy jakości życia mieszkańców.  

– Mam ułożony w głowie program rozwoju gminy. Mieszkańcy każdego dnia mówią mi, co jeszcze chcieliby zmienić. Niestety nie mamy na razie środków unijnych, których pozyskiwanie deklarowałam. Wierzę, że wkrótce się to zmieni. Sięgamy po dofinansowania z budżetu państwa. Korzystamy z  programów rządowych, które  sporządzone są na miarę portfeli gmin – tłumaczy burmistrz. 

Źródło: Gmina Ćmielów

Dodaje, że „kobiece oko” pozwala spojrzeć na potrzeby gminy z innej perspektywy

– Rewitalizacja parku będzie widoczna w przyszłym roku. Mieszkańcy zobaczą jak ważne jest to kobiece spojrzenie. Wizerunek rynku już się zmienił. Kiedyś stały tam samochody,  czuć było spaliny. Teraz mamy tężnię solankową, która przyciąga mieszkańców, nie tylko naszej gminy.  Rewitalizacja niesie za sobą wiele korzystnych zmian wizualnych, niespodzianką będzie fontanna, która swoim kształtem wpisze się w tradycje naszego miasta.  Często słyszę od mieszkańców: „Wreszcie kobieta patrzy na naszą  gminę gospodarczym okiem”.  Takie słowa motywują. Idę krok za krokiem do przodu – mówi Joanna Suska. 

Z Okazji Dnia Kobiet burmistrz życzy zdrowia i spokoju.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
Źródło: Gmina Ćmielów

–  Jak będą zdrowie i spokój, to damy radę ze wszystkim innym. Nie mamy zbyt wygórowanych marzeń  i ja też nie przekazuję zbyt wygórowanych życzeń. Normalności,  a także otoczenia gronem najbliższych osób. Aby wszystkie kobiety i mężczyźni byli szczęśliwi – podsumowuje. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this